צילום: האגיס

 

תחזית הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה קובעת שעד שנת 2035 יעמוד קצב גידול האוכלוסייה בישראל על 1.4% בשנה. אם לוקחים בחשבון שתינוק ממוצע משתמש ב-5-7 חיתולים ביום עד גיל שנתיים וחצי ושכל החיתולים יחד מהווים 6% ממשקל הפסולת המיוצרת בארץ, מבינים שגם תופעות לוואי כמו דלקות עור הן נפוצות מכפי שנהוג לחשוב.

מבחינה רפואית, היא דלקת של העור שמופיעה באזורים שמכוסים על ידי החיתול ובעיקר בישבן, בירכיים הפנימיות וסביב אברי המין. היא משותפת לבנים ובנות ושכיחה מאוד אצל בגילאי 4-15 חודשים, אך יכולה להופיע גם מאוחר יותר.

שלב ראשון: זיהוי התסמינים והסיבות

הדרך למנוע תפרחת חיתולים אצל תינוקות היא קודם כל לוודא שאכן מדובר בדלקת עור מן הסוג הזה. את זה עושים באמצעות מעקב אחר מספר . ראשית, הדלקת גורמת להופעת גירוי ואדמומיות באזורים שמכסה החיתול, אך לרוב היא מוגבלת לאזורי המגע ומתאפיינת בגוון אדום חזק, בקילופים ובחתכים. שנית, תינוק שסובל מתפרחת חיתולים יגיב בעצבנות בזמן החלפת החיתול או כאשר רוחצים את האזור הנגוע.

באותה הזדמנות של זיהוי התסמינים חשוב גם להבין מדוע נגרמת תפרחת חיתולים. באופן כללי, הסיבות העיקריות הן גירוי של העור כתוצאה ממגע עם הפרשות התינוק, שפשוף בגלל חיתול או בגדים צמודים מדי, תגובה אלרגית, זיהום פטרייתי, עור רגיש וטיפול אנטיביוטי שמעלה את הסיכון לתפרחת כי הוא מכחיד את החיידקים שאמורים לסייע לגוף למנוע אותו.

שלב שני: בחירת פתרון ופנייה לרופא

כדי למנוע תפרחת חיתולים צריך להקפיד על החלפת החיתול מיד לאחר עשיית הצרכים ולהשתדל לשטוף את עור התינוק במים חמימים. במקביל, יש לרחוץ את התינוק מדי יום באמבטיה עם סבון עדין ולנסות למרוח על האזורים הנגועים חלב אם, אלוורה, דבש או שמן זית. מנגד, אין להשתמש במוצרים שמכילים סודה לשתייה, במגבונים שמכילים אלכוהול ובמשחות שמכילות סטרואידים – אלא אם ניתנה המלצת רופא.

באופן עקרוני, הטיפ הכי חשוב בכל הנוגע לניעת תפרחת חיתולים הוא להקפיד שהאזור המכוסה יהיה כמה שיותר נקי ויבש. מעבר לכך, רצוי לייבש את עור התינוק באמצעות טפיחות עדינות של מגבת או באוויר הפתוח ולא לשפשף את העור, כמו גם להימנע מחיתולים הדוקים מדי. כדאי לאפשר לאזור הישבן להיות חופשי מחיתול כל עוד ניתן ולהשתמש בקרמים שמגנים על עור התינוק מגירויים.

במידה ואין שיפור על אף נקיטת אמצעי הטיפול והמניעה, יש לפנות לרופא המטפל או לרופא עור. המלצה נוספת היא לפנות לרופא על רקע דימום באזור הפריחה, הופעת חום או קילוף של העור.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא