חברי הכנסת של הליכוד, גם אלה החדשים, למדו מהר מאוד את כללי המשחק מול ראש הממשלה בנימין . איומים. ככל שהאיום יהיה תקיף, המסרים יועברו באמצעות האנשים המתאימים, ובעיקר הקשחת עמדות לאורך זמן, הסוף יהיה אחד- ניצחון.
בשבועיים האחרונים קיבל נתניהו שני איומים חד משמעיים והתיישר בהתאם מהר מאוד.
הראשון, אחרי ששר האוצר משה כחלון העביר בוועדת הכספים את חוק הגבלת השכר במגזר הפיננסי, מיהר ראש הממשלה להבהיר כי הוא אינו תומך בחוק. כחלון מיהר באיום משלו, כי אם ראש הממשלה לא יכבד הסכמים, הוא ילמד כיצד הצד השני גם לא מכבד הסכמים. ראש הממשלה מיהר להתקשר לשר האוצר שלו, להתנצל ולהביע תמיכה חד משמעית בחוק.
האיום השני היה של שני חברי הכנסת מהליכוד דודו ואברהם . הם לא איימו רק להחרים את ההצבעות במליאה אלא גם את ההצבעה על תקציב הממשלה. השניים הבהירו כי אם לא יועלו לישראל 9,000 מבני הפלאשמורה שבאתיופיה לישראל, ימשיכו להחרים את ההצבעות במליאה. בהתחלה נתניהו חשב שיש לו עסק עם שני חברי כנסת שבסה"כ מתלהבים מעצמם ורוצים כמה ימים של תהילה תקשורתית, עד שיחזרו לתפקד כמו חברי . אלא שאז הבהיר שר האוצר כחלון לראש הממשלה כי לא יהיה מוכן בשום מקרה לתקציב דו-שנתי ללא סיום המשבר עם אמסלם ונגוסה או מכתב תמיכה מהשניים, שלמרות הסכסוך עם ראש הממשלה יתמכו בתקציב. נתניהו ששמע גם מאנשיו הקרובים כי השניים לא מתכוונים לרדת מהעץ עליו טיפסו ובכוונתם ללכת עד הסוף, הזדרז לחזור בו מהחלטתו שלא להעלות את בני הפלאשמורה לישראל.
החלום של נתניהו בשנה האחרונה היה לשכנע את שר האוצר להעביר תקציב דו שנתי. כחלון הציב כמה תנאים שנתניהו קיבל, אולם המשבר עם אמסלם ונגוסה עיכב את נושא התקציב הדו-שנתי ואף גרם לחשש גדול אצל נתניהו ושאר הסיעות בקואליציה לעתידה של הממשלה. נתניהו, שבנה על ממשלת אחדות עם המחנה הציוני, הבין שאין לו אפשרות אחרת מלבד להגיע לפשרה עם שני הח״כים העצבניים.
הפשרה שגרמה להרגעה בקואליציה וליציבותה – לפחות עד המשבר הבא – היא שהממשלה תאשר בתקציב הבא את עלייתם של 1,300 מבני הפלאשמורה. מספר נמוך בהרבה מהדרישה של אמסלם ונגוסה. אולם מספר שסיפק את השניים, שגם שילמו מחיר לא קטן כשנענשו ולא יגישו הצעות חוק במושב הכנסת הקרוב. אותם זה פחות מעניין כי את שלהם הם השיגו. הם אומרים כי נקבו במספר גבוה כדי להגיע לפשרה סבירה.

נתניהו וליברמן
נתניהו וליברמן

נסללה הדרך לתקציב דו שנתי
אפשר לומר שהוסר המכשול לתקציב דו-שנתי, אלא אם כן יצליח ראש הממשלה יציח לעצבן שוב מישהו מהקואליציה. נפגשתי עם אחד האנשים שיש לו שעות רבות עם נתניהו. שאלתי אותו ״למה ראש הממשלה חופר לעצמו במשך שנים בורות שהוא מתקשה לצאת מהם? למה הוא צריך את זה? בסופו של דבר הוא לא יוצא חכם ובטח לא חזק מכל האירועים האלה״.
אותו בכיר בסביבת ראש הממשלה חייך וענה: ״ביבי אוהב כל הזמן לבדוק עד לאן הוא יכול להגיע עם הכוח שלו. הוא אוהב לבחון את עצמו ולראות עד כמה הוא חזק ואיך הוא מצליח במקביל לגמד את כולם. לפעמים הוא מצליח ולפעמים לא. הבעיה שלו היא שעם כל השנים בפוליטיקה ובתפקיד, הוא כבר היה צריך לדעת בעל פה עד לאן האנשים שמולו יכולים להגיע. לפעמים הוא עושה מהלכים של גאון ולפעמים של טירון״.

לא יהיה חבל ההצלה של נתניהו
עכשיו שהצליח להחזיר לבסיסם את שני הנפקדים, נתניהו יודע שהוא ימשיך להיות תלוי בשיגעון של ח״כ אורן חזן או כל חבר כנסת אחר שיתעורר על רגל שמאל. אחרי שהשיחות עם המחנה הציוני הופסקו עקב הבדיקה בעניין יו״ר המחנה הציוני בוז׳י הרצוג, נתניהו מוכן לשלם כל מחיר. הוא מוכן אפילו לדון על תיק החוץ כדי ששנוא נפשו איווט ליברמן ייכנס לממשלה. גם האנשים שמכירים מצוין את ליברמן, מתקשים לתרגם את ההתקפות הקשות מאוד שלו על נתניהו בשבועות האחרונים. ליברמן לא עשה חיים קלים לנתניהו בשנים האחרונות, אבל התרגיל שעשה לו מיד אחרי הבחירות, כאשר ברגע האחרון לפני השלמת הקואליציה הודיע כי לא ייכנס לממשלה החדשה של נתניהו, הדהים את כולם.

יש הגורסים כי ליברמן המתוחכם החליט להיכנס לממשלה ומפעיל לחץ על נתניהו באמצעות הביקורת הקשה עליו בתקשורת. ״ליברמן עושה הכל כדי שביבי יכניס אותו בתנאים שליברמן רוצה. הוא לא פראייר. הוא יודע שהוא חבל ההצלה האחרון של נתניהו והוא יקבל כל תיק שהוא יבקש״, אומר אחד האנשים המצויים בקשר טוב עם ליברמן. מנגד, גורמים באופוזיציה המצויים בקשרים טובים עם ליברמן אומרים כי ליברמן נערך לבחירות הבאות בסוף השנה הנוכחית.
״הדבר האחרון שליברמן רוצה זה להיות חבל ההצלה של נתניהו. ליברמן מוכן להרבה ויתורים, העיקר שנתניהו לא יהיה ראש הממשלה. הוא יודע שנתניהו במערכת הבחירות האחרונה עשה הכל כדי ש'ישראל ביתנו' תימחק מהמפה הפוליטית. ליברמן מסוג האנשים שלא שוכח ולא סולח. הוא רוצה לעשות לנתניהו בדיוק מה שנתניהו רצה לעשות לו. ליברמן נפגש עם יאיר לפיד, שמתחזק מאוד בסקרים, הוא מסתודד בכנסת עם אנשיו של הרצוג והוא בקשרים טובים עם כחלון. ההתנהלות הזו של ליברמן, שתוקף בכל האגפים, מטרידה את מנוחתו של ראש הממשלה. יחסי נתניהו וליברמן לא סובלים מעודף אהבה. מקורבי השניים משתעשעים לעיתים בשאלה מי שונא ומתעב יותר האחד את השני. זה רק מגביר את הרצון של ליברמן להלחיץ את נתניהו, והאחרון מאוד חושש ממנו ויודע היטב מה היכולות של יריבו בתחבולות פוליטיות ובהישרדות פוליטית. ליברמן אוהב להרגיז את שותפו לדרך לשעבר בכל פעם מחדש. ״אם היה מדובר בכל פוליטיקאי אחר לא הייתי סגור על זה במאה אחוז, אבל בגלל שמדובר בליברמן, אין לי ספק שהוא לא יעשה מעצמו צחוק״, אומר אחד משרי הממשלה״.

איך מונע שאול מופז את הרחבת הקואליציה
ליברמן יודע שלמרות המצוקה של ראש הממשלה, גם אם הוא ייכנס לממשלה ויציל לו את הקואליציה, בהזדמנות הראשונה נתניהו יבעט בו וילך לבחירות. הוא כבר עשה את התרגילים האלה לא פעם. ליברמן לא צריך לשמוע על התרגיל המלוכלך שעשה נתניהו לשאול מופז. הוא היה שם.
מופז, אז יו״ר קדימה עם 28 מנדטים, התנגד להיכנס לממשלה. נתניהו לחץ, חיזר, שכנע ואחרי הרבה מתווכחים ופגישות בארבע עיניים, בהן נתניהו הבטיח לעמוד בכל סיכום בין השניים, מופז נכנס לממשלה והביא לראש הממשלה נדוניה של 28 חברי כנסת והציל לו את הממשלה. אבל נתניהו כמו נתניהו, חשב קדימה. הוא תכנן את המהלכים הבאים והלך על אחד פלוס אחד: איך הוא מחסל פוליטית את מופז ובמקביל גם את האיום הגדול שהיה לו אז, מפלגת קדימה. והוא הצליח במשימה. הוא זכה בכל הקופה. נתניהו שלח את מופז הביתה וחיסל את קדימה עם כל ראשיה בעבר, בהווה ובעתיד. היו כאלה שהזהירו את מופז מתרגיל של נתניהו.
מופז, מהפוליטיקאים ההגונים ונאיביים שהיו בכנסת, לא רצה להאמין. הוא לא קנה את האיומים הללו מצד גורמים באופוזיציה אז, וטען כי הוא בא להציל את נתניהו, אז איך בדיוק הוא יפגע בו? אבל נתניהו, שלפעמים גאון ולפעמים טירון, היה דווקא גאון באותו תרגיל. הוא עשה צחוק ממופז וגמר אותו. רבים מראשי המפלגות באופוזיציה נזכרים במקרה מופז בכל פעם שנתניהו מאותת להם שהוא רוצה אותם.
״נתניהו הוא כמו הגבר שיעשה הכל כדי לחזר אחרי הבחורה ולזכות בליבה, אבל ברגע שהוא זכה בה, הוא יזלזל בה, יבגוד בה ויבעט אותה. כולם רוצים להיות בממשלה, אבל כולם מפחדים שהכניסה שלהם גם תגרום להתרסקות שלהם, בגלל שאף אחד לא מאמין למילה של ראש הממשלה״, אומר אחד הפוליטיקאים הבכירים שניהל שיחות בתקופה האחרונה עם גורמים באופוזיציה על כניסה לממשלה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.