באחת השיחות על הפועל באר שבע עם בעלה אלי, אמרה לו: ״ההחלטה שאקבל על מינוי מאמן תהיה קריטית. יש לנו הכל, אצטדיון חדש ומדהים, קהל הכי טוב בארץ, חדר הלבשה בריא וחזק ואני מתכוונת להשקיע הרבה ברכש כדי לקחת אליפות. אנחנו צריכים לנצל את הרעב שיש בבאר שבע לאליפות, במכבי תל אביב לא יהיה את הרעב שיהיה אצלנו, כל מה שאני צריכה עכשיו זה לא ליפול עם בחירת המאמן״.

הדרך לצמרת עברה הרבה החלטות שגויות. ברקת. צילום: פלאש 90
הדרך לצמרת עברה הרבה החלטות שגויות. ברקת. צילום: פלאש 90

השיחה הזו, אחת מיני רבות שמנהלת אלונה עם בעלה היתה לפני שנתיים, כאשר היא החליטה שאלישע לוי לא ימשיך לעונה רביעית. ״נמאס לי לתת את כל הכלים כדי להצליח ואנחנו שוב ושוב לא מצליחים. עם התנאים שאני מעמידה לקבוצה חייבים לקחת תארים״. אלי ברקת שנתן לאשתו את ברכת הדרך לרכוש את הפועל באר שבע ולהיכנס לעולם הכדורגל הפרוע הזהיר אותה לפני כן. הוא אמר לה את כל מה שאומרים לאדם שרוצה להיכנס לכדורגל הישראלי. המילה ג'ונגל חזרה כמה וכמה פעמים. אלי ברקת נהנה שנים מאנונימיות. אחד האנשים העשירים במדינה אהב ברח מתקשורת, סלד מפרסום והכי אהב שהוא ישב בבתי קפה ומסעדות לפגישות עסקיות ומשפחתיות ואף אחד לא הטריד אותו או את אשתו.

עשרות מיליונים הלכו לפח

אלונה ברקת שמעה את כל הסייגים, הבינה את האזהרות ששיגר הבעל והחליטה להיכנס לג׳ונגל של הכדורגל הישראלי. שכר הלימוד היה יקר וקשה. יקר מאוד אפילו. ״סיכמנו ביננו שאלונה תבזבז 30 מיליון שקל בשנה על הפועל באר שבע ואם יהיו תוצאות והיא תחליט להמשיך אז זו תהיה החלטה שלה, אם לא יהיו תוצאות נעצור את הברז״.

אז משפחת ברקת השקיעה מעל 100 מיליון שקל בלי רגע אחד של נחת. לא אליפות, לא גביע, אפילו לא גביע הטוטו. כל שנה הביאה אלונה ברקת עשרות מיליוני שקלים במטרה להפוך לקבוצת צמרת ולקבל לגיטימציה בדיוק כמו שתכננה כאשר קיבלה את ברכת הדרך מהבית. אבל ככל שהשקיעה יותר כסף היא לא הצליחה לראות תוצאות. היא החליפה מאמנים, פיטרה מאמנים, הביאה שחקני רכש בסכומים רבים, נפלה עם הזרים ושילמה מחיר יקר מאוד.
האוהדים הרבים שהיו מטילים אימה על כולם בקבוצה נתנו לה כבוד. הרבה כבוד. אבל הם פגעו במאמנים, בשחקנים, פוצצו אימונים וקיללו כמעט את כולם כל הזמן שהיו הפסדים. החמולות וקבוצות הכוח שהיו ביציעים הזכירו את הימים המכוערים של מכבי נתניה כאשר האוהדים היו מפולגים באהדה ובשנאה לשחקנים בקבוצה.

צילום: העמוד הרשמי של הפועל באר שבע בפייסבוק
צילום: העמוד הרשמי של הפועל באר שבע בפייסבוק

הבאתו של אלישע לוי היתה תחילתו של שינוי. אלונה ברקת כבר הפכה לאחת שמבינה הרבה יותר כדורגל, היא סיננה את כמות היועצים הקרובה שהיתה סביבה תמיד, שכר הלימוד הזה עלה לה 100 מיליון שקל. אלישע לוי הוביל את הקבוצה לצמרת, הפך את הפועל באר שבע לקבוצה השנייה בטיבה בכדורגל הישראלי והעלה את ברקת מהתחתית לצמרת.
אחרי שהתנתקה מהיועצים האינטרסנטים, הגיע השינוי שהפך את הפועל באר שבע למועדון הטוב בכדורגל הישראלי.

זו יכלה להיות עוד קבוצה של גיא לוזון

״אני רוצה את גיא לוזון״, אמרה אלונה ברקת לבעלה. לוזון אימן את צ'רלטון באנגליה ולא הסכים באותה תקופה לחזור לארץ. ״אני רוצה את ״ אמרה לאיש הכי קרוב אליה, בעלה. ״ הוא המאמן הכי טוב שאת יכולה להביא עכשיו. הוא יהפוך את הפועל באר שבע למועדון הכי מצליח בישראל. היום הוא המאמן הכי טוב שמאמן בליגת העל, אני יכול להביא לך אותו״, אמר לה דודו דהאן, סוכנו של שאימן אז את הפועל קרית שמונה מחזיקת הגביע.

הסיכום עם בכר גרם לרבים להרים גבה. הרי אם מדובר במועדון גדול עם שאיפות לאליפות, עם תקציב של 60 מיליון שקל, קהל אוהדים מהגדול והקשה בארץ, מחייב מאמן בכיר, ותיק אחד שעבד בקבוצות גדולות ויודע להתמודד עם לחצים מסוג אחר. הרקורד של ברק בכר היה רחוק משם. בכר לא אימן מועדון גדול, הוא לא חווה לחצים מצד התקשורת והאוהדים כמו שיש במועדון גדול, הוא לא זכה באליפות וקריירת האימון שלו היתה קצרה, הפועל קרית שמונה. למרות ההישג שלו עם הזכייה בגביע המדינה ובניית קבוצת צמרת בליגת העל, רבים הטילו ספק ביכולות שלו לעמוד בלחצים הגדולים ולהצליח במקום שכולם נכשלו.

״זה האיש שרציתי, זה המאמן שיוביל אותנו להישגים שאני מכוונת״, אמרה אלונה ברקת בשיחות סגורות אחרי המינוי. ״הוקסמתי מהאיש, הוקסמתי מהאישיות והפשטות שבו. אני מאוד מאמינה בברק בכר״.

אלונה ברקת התכוונה לכל מילה שאמרה, הבעיה היתה שהיא אמרה את אותם דברים גם על מאמנים אחרים שהחתימה. היא הוקסמה גם מהאישיות של גיא לוי ושל ניר קלינגר, היא התלהבה מגיא עזורי ולא הפסיקה להרעיף שבחים על אלישע לוי. ככה זה היה עם כל מאמן. ממש כמו שכלה מתלהבת ומוקסמת מהחתן שלה. אחרי ירח הדבש החלו הבעיות והצדדים נפרדו כידידים. כולם, בלי אף תואר. אפילו לא גביע הטוטו.

מעל כולם, זו קבוצה של ברק בכר

״את יכולה להיות רגועה, לקחת את המאמן הכי טוב שיש בארץ. חכי תראי איזה סטנדרטים גבוהים יש לו, הוא ליגה אחרת. מקצוען ברמות הכי גבוהות שיש״, אמר דודו דהאן, סוכנו של בכר לברקת. דהאן האמין לכל מילה שאמר אבל הוא חייב לשווק את הלקוח שלו הכי טוב שיש. החזית המכוערת שפתח איזי שירצקי בתקשורת נגד המאמן שחתם בבאר שבע כשהוא תחת חוזה גרם לאווירה מכוערת וקלקלה את החגיגות. שירצקי השתולל ופתח פה על ברקת ובכר כנראה שהוא ידע למה. רק הוא הבין איזה מאמן הוא איבד. היום אפשר להבין למה שירצקי לקח קשה מאוד את הבריחה של בכר מהצפון לדרום.

אבל עם כל הכבוד לכל הנוגעים בדבר, מעל לכל ההצלחה המסחררת של הפועל באר שבע ניצב ברק בכר. להרבה מועדונים היו תקציבים גדולים, ניהול ברמה אירופאית, שחקנים הכי טובים בארץ, אצטדיון לתפארת עם קהל ענק. והיה עוד יתרון גדול, מועדון עם מסורת של זכייה בתארים. לא לפני 40 שנה. מאמנים עבדו במכבי תל אביב, בהפועל תל אביב ובמכבי חיפה עם תנאים יותר טובים ונכשלו. נכשלו רק בגלל האישיות הבעייתית שלהם. בגלל האגו המנופח, בגלל חוסר האמינות ששידרו, בגלל היחס המנוכר לשחקנים, בגלל הרצון להוכיח לעולם שהם הכי גדולים וכולם סביבם קטנים.

רן בן שמעון. צילום: פלאש 90
רן בן שמעון. תקציב גדול לא מבטיח הצלחה. צילום: פלאש 90

מוטי איוניר קיבל תקציב של מעל 100 מיליון שקל במכבי תל אביב, נכשל ופוטר, רן בן שמעון קיבל תקציב של 100 מיליון שקל במכבי תל אביב ופוטר, גם תקציב של 60 מיליון שקל בהפועל תל אביב לא הספיקו לבן שמעון לבנות קבוצה טובה וגם שם הלך הביתה. ורוני לוי שהגיע למכבי חיפה להחזיר את האליפות קיבל תקציב של 64 מיליון שקל, אצטדיון חדש וקהל ביתי מדהים של 31 אלף אוהדים נכשל בגדול ופוטר.

השנים האחרונות הראו כי ניהול טוב ותקציבים גבוהים הם לא בהכרח ערובה להצלחה. ברק בכר עשה את ההבדל בהפועל באר שבע. השילוב של מאמן ברמה גבוהה עם אישיות כובשת ומדהימה יחד עם האצטדיון החדש, האוהדים הכי טובים בארץ, כיום, הכסף הגדול של ברקת והחדשנות שהבעלים הביאה לאחרונה, הם הסיבות להצלחה של הפועל באר שבע.

מנהל את חדר ההלבשה בחסד

מעבר לאישיות יש לבכר ידע רב ומפתיע בכדורגל, הוא הוכיח כי הוא טקטיקן ברמות הכי גבוהות שיש בכדורגל הישראלי, הוא לא מקובע, הוא לא מיושן, הוא לא מאלה שפועל על פי אמונות תפלות, הוא משתנה בהתאם למציאות במשחק, הוא חדשני, הוא פתוח להצעות ולשינויים והכי חשוב, הוא נטול אגו. הוא לא מתבייש לשנות מערך או הרכב אם הבין שטעה, הוא לא מתבייש לתת קרדיט לשחקן אם חשב בהתחלה שהוא לא מתאים ולא ראוי למקום בהרכב, הוא לא חושש לבצע חילוף אחרי 22 דקות. אין לו בעיה לשנות מערכים שלוש וארבע פעמים במשחק.

ברק בכר. צילום: ONE
ברק בכר. צילום: ONE

ההצלחה המסחררת של ברק בכר בהפועל באר שבע היא הרבה מעבר לחלום טוב שאלונה ברקת והאוהדים שלה חלמו אחרי ההשפלה המביכה בגמר הגביע בסמי עופר עם השישייה שספגו ממכבי תל אביב. אף אחד בדרום לא ציפה שתוך שנה וחצי מהמינוי המפתיע ויש שאמרו תמוה, הפועל באר שבע תהיה במקום בו היא נמצאת היום.

״להעביר אימון כל אחד יודע, מה שעושה מאמן טוב למאמן מצוין זה היכולת שלו לנהל משחק. אין הרבה מאמנים שיודעים לנהל משחק, אין הרבה מאמנים שהם טקטיקנים״, אמר לי אחד שהעסיק עשרות מאמנים בכדורגל הישראלי והוסיף: ״יש מאמנים מצוינים מיום ראשון עד יום שישי. עושים אימונים של ארסן ונגר אבל ברגע שהמשחק מתחיל אין להם מושג מה עושים. ברק בכר יודע בדיוק להכין את הקבוצה שלו עד המשחק ויודע הכי טוב איך לנהל את המשחק. זו הגדולה שלו״.

ולא רק. העובדה שהוא נטול אגו, מאפשרת לו לקבל חדר הלבשה חזק ומלוכד, להתמודד עם משברים גדולים כמו זה שהיה לו בתחילת הדרך עם הקפטן אליניב ברדה, כמו המשבר הארוך והמתוקשר עם סוגיית מאור בוזגלו, ובעיקר אביו יעקב. כל מאמן אחר היה זורק את השחקן עם כל הכבוד לאיכויות שלו ולתרומה הגדולה שלו לקבוצה. בכר שתק, לא התלהב להוכיח לכל עיתונאי שהצמיד לו מיקרופון שהוא הגבר בקבוצה והוא יחנך את בוזגלו, הוא לא התלהם, לא סיפק את הסחורה לעיתונאים שניסו בכל דרך לחמם אותו. בכר פתר את המשבר בדרך שלו ונהנה בגדול מהשחקן על המגרש.

הפשטות שלו, הכנות שלו, הסגנון המנומס, הצניעות והיכולת המקצועית שהתגלתה שמשהו שלא הכרנו בעשור האחרון במאמנים בישראל, הפכו אותו למאמן הכי מצליח בכדורגל הישראלי ולאחראי הגדול ביותר למהפכה שהתחוללה בכדורגל הישראלי בשנתיים האחרונות. אחת הסיבות שהפועל באר שבע מצליחה בגדול גם העונה היא העובדה שברק בכר נשאר ברק בכר גם אחרי העונה הגדולה עם האליפות ההיסטורית שלו בבאר שבע. הוא נשאר בדיוק אותו אדם וזה סוד ההמשכיות בהצלחה של הפועל באר שבע.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא