לקראת פגישת טראמפ ונתניהו ביום רביעי, פרסם הבוקר (א') יו"ר הרשימה הערבית המשותפת מאמר בעיתון הניו יורק טיימס בו הוא תקף השניים, וטוען כי השניים חולקים תפיסה פוליטית דומה, של "שליטה באמצעות שנאה ופחד". עודה השווה בין הצו הנשיאותי שהוציא טראמפ נגד כניסת תושבי שבע מדינות מוסלמיות ובין חוק ההסדרה שאושר בשבוע שעבר.

נתניהו ועודה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
עודה עם נתניהו. "מתייחס לערבים כאל גיס חמישי". צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"כמו הנשיא טראמפ, מר נתניהו השתמש בטקטיקה של ניגוח גזעים זה בזה כדי לנצח במערכת הבחירות האחרונה שלו, ב-2015. מאז, הוא הפך את האפליה נגד אזרחי ישראל פלהסטינים לאג'נדה המרכזית שלו", כתב עודה.

ערבים מהווים חמישית מהאוכלוסייה הישראלית, אך רק 2.5 אחוזים של אדמות המדינה נמצאות בסמכות ערבית. ומאז הקמת המדינה, למעלה מ-700 עיירות וערים נבנו עבור יהודים, אך אף לא אחת נבנתה עבור ערבים".

עודה תקף את נתניהו על דבריו לאחר שבג"ץ דחה את בקשות המדינה לדחות את פינוי עמונה, לפיהם יש לאכוף את החוק באופן שיוויוני גם כלפי ערבים. "ראש הממשלה לא איים לשווא. כמה שבועות מאוחר יותר הגיעה המשטרה בכוחות עצומים וחמושים להרוס את הכפר הבלתי מוכר אום אל-חיראן", כתב עודה.

"התייחסותו של נתניהו לאוכלוסייה הערבית כאל גיס חמישי היא גזענית כשלעצמה, אך היא גם חלק ממהלך פוליטי מחושב", כתב עודה. "מר נתניהו יודע שיריביו מהשמאל לא יחזרו לשלטון ללא תמיכתן של המפלגות הערביות. גם מנהיגי מפלגת העבודה יודעים זאת. אך במקום לנהוג ביושרה, העבודה מחקים את האסטרטגיה של נתניהו, ומתייחסים אלינו לא כאל בעלי ברית חשובים כאם כמצורעים".

"עצם קיומם של כפרים בלתי-מוכרים היא אולי הדוגמה המובהקת ביותר לאכזריותה של המדינה כלפי אזרחיה הערבים. יש מקום לכולנו, בנגב ובשאר הארץ. ברגע זה, האחריות המוסרית המוטלת עלינו היא לבנות אופוזיציה העומדת על עקרונותיה ומתגברת על פוליטיקת השנאה והפחד. אני אמשיך לעבוד למען עתיד צודק, דמוקרטי ומשותף".

נתניהו: "עובדים קשה כדי שהאזרחים הערבים יהנו משוויון הזדמנויות"

 ביום שישי האחרון הפיץ ראש הממשלה סרטון הסברה ובו השיב לטענות דומות אלו וסיפר על המשאבים הרבים אותם משקיעה ממשלת ישראל בראשותו במגזר הערבי.  בין השאר אמר נתניהו בגאווה כי "ממשלתי פועלת ללא לאות כדי לקדם שוויון והזדמנות לכל. אנו משקיעים 14 מיליארד שקלים – הסכום הגבוה ביותר שהושקע אי פעם במגזר הערבי – כדי להוריד את שיעורי האבטלה ולשפר את הבריאות, החינוך והביטחון. בחרתי לפתוח את שנת הלימודים הזו בבית ספר ערבי בגליל. עודדתי את התלמידים הערבים הצעירים והתוססים להגשים את כל חלומותיהם. שכן, כך אמרתי להם – המדינה הזאת היא גם שלכם".

חדשות רעות וחדשות טובות. צילום: לע"מ


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.