כמה קל להאשים את המשטרה. נכון, איימן? המשטרה והעומד בראשה הם האחראים הבלעדיים והיחידים לאלימות הגואה בחברה הערבית. רק הם. כאילו שתרבות החמולות, חיסולים על רקע כבוד המשפחה ותופעת הירי החי בחתונות התחילו רק בתקופת ארדן, והם לא מושרשים עמוק בחברה הערבית, עוד מקדמא דנן.
אני דווקא רואה שבמשטרה משתדלים לאכוף את החוק ביישובים הערביים, אבל בהרבה מקרים הם נתקלים בתגובות עויינות ואף אלימות. נסו להציב שוטרי תנועה בכפר ערבי בגליל או במשולש שיקנוס נהגים שלא חגורים או רוכבי אופנועים ללא קסדות, או כאלה שנוהגים בפראות ומסכנים חיי אדם. השוטר הזה ייאלץ להימלט על נפשו או לדרוש הגנה.
תשאלו פקידי גבייה של מס הכנסה, למשל, או הוצאה לפועל איך הם נערכים לכניסה ליישוב ערבי כדי למלא את חובתם. כמה כוחות מגיעים לתגבר אותם.
לגיטימי מצד ראשי המגזר הערבי לדרוש מהמשטרה להשתדל יותר. להציב יותר שוטרים ביישובים הערבים, לנקות את מאגרי הנשק הלא חוקי. גם בתי המשפט חייבים להחמיר בענישה של עבריינים מועדים ובעיקר סוחרי נשק ואמל"ח.
יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה. צילום: פלאש 90
גם מערכת החינוך צריכה להתגייס למערכה, אבל מה עם האחריות ובדק הבית של ראשי החברה הערבית?
לא שמעתי את איימן עודה או את ח"כ עאידא סלימאן קוראים לצעירים ערביים להתגייס למשטרה או רחמנא ליצלן להתנדב למשטרה ולמשמר האזרחי במסגרת שירות לאומי.
לא שמעתי את הח"כים הערביים מעודדים הכנסת שוטרים להרצאות בבתי הספר ביישובים, או דרישה ברורה לכבד את השוטרים ולתת להם למלא את כל המשימות שלהם, כן – גם אכיפת התנועה.
ומה עם קריאה לאזרחי ישראל הערבים לדווח למשטרה על שכנים ומכרים שהם יודעים שמחזיקים נשק לא חוקי? הרי צעד כזה יכול לסייע רבות בצמצום אחזקת האמל"ח הלא חוקי.
ומה לגבי פנייה של הח"כים וראשי ועדת המעקב לגברים הערביים להימנע ממעשי אלימות בתוך המשפחה? אולי גינוי של תופעות פסולות כמו רצח על רקע כבוד המשפחה או סגירת חשבונות אלימה בסכסוכים בין חמולות.
כדי להשיג תוצאות אין צורך לתקוף במילים קשות את המשטרה והעומדים בראשה. התבטאות כמו זו של ח"כ עודה שטען שהשר ארדן נושם לרווחה כשהוא שומע שערבי נהרג באירוע פלילי היא אמירה מיותרת ואומללה.
טוב שהח"כים הערבים התפנו סוף סוף לדאוג לאינטרסים של אילו שמצביעים עבורם ולא לשאהידים ולמשפחות מחבלים, אבל כדי להשיג תוצאות של ממש יש צורך לשתף פעולה עם המשטרה ועם השר הממונה. במקום לתקוף, תבקשו לשבת ולהציע פתרונות. תתגייסו על אמת ולא רק בססמאות ובשביתות מיותרות. זה מה שעשרות אלפי הבוחרים שלכם מצפים מכם לעשות.
הצלחתכם הצלחתנו.


:עוד באותו נושא