הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום: פלאש 90
הרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום: פלאש 90

מראה לא שגרתי היום (ג') בקרייה בתל אביב: רבנים בכירים בציונות הדתית ומנגד נציגות שדולת הנשים הגיעו לשתי פגישות נפרדות עם הרמטכ"ל על נושא בוער שנוי במחלוקת – שירות משותף של בנים ובנות בצה"ל.

הרבנים שהציגו את דרישותיהם בנוגע לנוסח פקודת השירות המשותף, מצפים לעדכון נוסח הפקודה בהתאם. הרמטכ"ל הודיע כי בתוך שלושה שבועות תעודכן הפקודה ואמר כי יבחן את הסוגיות שעלו בדיון.

בפגישה העלו רבני הציונות הדתית שנכחו, בעיות חריפות הקיימות בשטח לצד הערכה רבה לתהליכים שבוצעו, והאמונה בכוחו של הרמטכ"ל לתקנם: "אנו מצפים בדריכות למענה הולם לסוגיות כבדות המשקל שעלו בפגישה מתוך אמונה בחשיבות הצבא כצבא העם של מדינת ישראל".

פקודת השירות המשותף פורסמה לפני למעלה משנה ועד היום ממשיכה להסעיר את בכירי הציונות הדתית. על רקע העלייה הניכרת בשיעור הלוחמים והמפקדים הדתיים, הרבנים הציגו לרמטכ"ל את הדילמות ההלכתיות הקשות לטענתם, עימן נתקלים תלמידיהם בשירות המשותף בין גברים לנשים.

המשבר מאחד בין זרמים שונים בציונות הדתית ולפגישה הגיעו באופן חריג רבנים בולטים מהמחנה השמרני לצד כאלה המזוהים כליברלים-יחסית. עיקר הטענות היא על המגורים המשותפים לבנים ולבנות ועל הגדודים המעורבים.

במקביל הרמטכ"ל איזנקוט נפגש גם נציגות ארגוני הנשים שהעלו טענות על תופעת הדרת נשים בצבא – בחסות פקודת השירות המשותף.

על הרקע המחלוקת על שילוב נשים ביחידות השדה עולה טענה על היכולת המבצעית של צה"ל שעלולה להיפגע כתוצאה מכך. המחלוקת תמשיך להעסיק את הרבנים וארגוני הנשים לא מעט. צה"ל מצידו יצטרך למצוא את הדרך לאפשר שירות שיתאים למגזרים השונים בחברה הישראלית.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20