No Tag To Print

מסע הלוויה של איתמר בן גל. צילום: אהוד אמיתון/TPS
פרץ נתניהו ושקד. צילומים: פלאש 90

איחוד בימין? הכדור במגרש של נתניהו | פרשנות

שתי מפלגות מימין לליכוד או מפלגה אחת מאוחדת? סאגת שקד ופרץ וההכרעה על עתיד שלטון הימין נמצאת בידיו של נתניהו | הטור הפוליטי של אלירן טל

זה קורה כמעט בכל טלנובלה. הכוכבת היפה מתאהבת בגבר שרמנטי ומבוקש, שלא פוסל אותה על הסף אבל גם לא ממהר לקבוע איתה דייט. בצר לה, ואחרי שמאסה בהמתנה הארוכה, היא בוחרת באקס המיתולוגי. היא אומנם התאכזבה ממנו בעבר, והקשר ביניהם עלה על שרטון אבל היא לא מוכנה להישאר לבד בשום פנים.

כך איילת שקד. היא כל כך רצתה להגיע לליכוד, אבל נתניהו התמהמה ואולי העדיף ששקד תהיה כוח משמעותי מימין לליכוד. היא חיכתה והמתינה, אבל הטלפון מבלפור בושש להגיע. לא נותר לה אלא לחזור לאקס, לבנט. היא עושה את זה עם הרבה חששות, ותוך נטילת סיכון לא קטן למפלה פוליטית נוספת, אבל שקד רוצה להישאר על הגלגל. למדה משהו מאריאל שרון וגם מפרס.

בנט ושקד בהכרזה על הקמת הימין החדש בדצמבר 2018. צילום: יוסי זליגר – פלאש 90

 

שקד רוצה לעמוד בראשות מפלגת ימין אחת מאוחדת. היא מציגה סקרים שמוכיחים שצעד כזה יביא תוצאה משופרת. הרב רפי פרץ לא מתרומם, גם בתוך המגזר שלו, וטיפולי ההמרה בטח לא עזרו לו. בעוצמה יהודית תפסו מרחק, גם בנט, וכך יצא שהמפלגה המאוחדת כבר לא ממש מאחדת. על פי כמה מהסקרים, הם לא רחוקים מאחוז החסימה וזו סיבה לדאגה למפלגה ששני ראשיה מצפים לקבל תיקים בכירים בממשלה הבאה, אם נתניהו יקים אותה.

הרב פרץ צריך לוותר על המקום הראשון לטובת שקד. מבינים את זה גם בבית היהודי. היא תצליח לחבר אליה את חברי עוצמה יהודית ולהציג נבחרת חזקה ומשמעותית מימין לנתניהו. הרב פרץ, כנראה בעצת מקורביו ורבניו, בינתיים מסרב. הערב (א') הוא ייפגש עם נתניהו.

אם לא הבנתם – גורל הימין תלוי ועומד בהחלטת ראש הממשלה. אם נתניהו רוצה מפלגה אחת מאוחדת בראשות שקד, הוא ידרוש מפרץ לתת לה את הבכורה. פרץ יכול להסתפק במקום השני ולקבל הבטחה להמשיך לכהן כשר החינוך בממשלה הבאה.

אם נתניהו חפץ בשתי מפלגות, במקרה ששתיהן יעברו את אחוז החסימה, אזי ההתעקשות של פרץ למקום הראשון תיוותר בעינה וכך שוב נלך לבחירות עם ימין מפוצל. מפלגה אחת דתית-חרד"לית (ועוצמה יהודית כנראה יקבלו את מה שהם מבקשים – שני מקומות ריאליים בעשירייה הראשונה), ומפלגת ימין חילונית בראשות שקד.

אגב, גם סמוטריץ' מעדיף את בנט ושקד רחוקים ממפלגתו. הוא זומם לכבוש את ראשות האיחוד, ובלי הצמד הזה סיכוייו להחליף את פרץ, במוקדם או במאוחר, משתפרים פלאים. הוא לא נועד להיות מספר שתיים.

בשמאל כבר למדו את הלקח

וכאן נשאלת השאלה מה נשתנה? מי מבטיח שמפלגת 'הימין החדש' תעבור בוודאות את רף אחוז החסימה האימתני כששקד בראשו? האם המומנטום שם נשמר? ומי מבטיח שנתניהו לא יוביל קמפיין נוסף שישאב אליו את מצביעי המפלגה בראשות שקד?

נתניהו מאמין שמפלגה בראשות שקד תחליש את כוחו של ליברמן. שהיא תצליח להביא מצביעי ימין חילונים וליברליים שלא מוצאים את מקומם בליכוד ונדדו בצר להם לישראל ביתנו. אני בספק אם נהיה עדים לסחף גדול של מצביעים למפלגה שרק לפני שלושה חודשים התמוטטה ברגע האמת.

ח"כ אביגדור ליברמן. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

 

אורלי לוי למדה את הלקח, כנראה גם פייגלין ומפלגתו המשוסעת, גם במפלגת העבודה הבינו שחייבים חיבורים – אבל בימין? שוב פיצול. לפחות שתי מפלגות יתמודדו, בהנחה שבעוצמה יהודית יחברו בסופו של תהליך לאיחוד מפלגות הימין.

בשמאל למדו לקח.יו"ר העבודה עמיר פרץ ויו"ר גשר אורלי לוי. צילום: רועי אלימה, פלאש 90

 

נתניהו כאמור יצטרך להכריע וההחלטה הזאת עשויה להיות הרת גורל לעתיד שלטונו ולסיכוי להקים בסוף ספטמבר ממשלת ימין. אם הרב פרץ ימשיך להתעקש, ולזכות לגיבוי נתניהו, אל תתפלאו אם בסוף נתעורר עוד 59 ימים לממשלת אחדות עם ליברמן ובלי פרץ וסמוטריץ.

איך אומרים? הכתובת על הקיר.

It is not Android