19:27 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > איחוד האמירויות בונים ספינות לחיל הים

איחוד האמירויות בונים ספינות לחיל הים

חברה גרמנית יצרה עבור חיל הים הישראלי את ספינות "סער 6" במספנה בבעלות אבי דאבי ולבנון. משרד הביטחון: "רוב המערכות מורכבות בישראל"

חברת טיסנקרופ הגרמנית מכרה ב-2015 לחיל הים את ספינות ה"סער 6". ב"ידיעות אחרונות" פורסם שלשום (ו') שהספינות ייוצרו במספנה שנמצאת בבעלות לבנון ואבו דאבי, בירת איחוד האמירויות. "ידיעות אחרונות" טוענים שכבר לפני מספר שנים בכירים במערך אבטחת המידע בישראל התריעו אצל קב"ט משרד הביטחון שגם קונצרן טיסנקרופ נמצא חלקו בבעלות איראנית.

"אבו דאבי מאר" היא חברת הספנות הבכירה ביותר במפרץ הפרסי. אסכנדר צפא, איל היון לבנוני, מחזיק ב-30% ממניותיה דרך חברת הספנות "פריבאינבסט", שבסיסה בביירות ונמצאת בבעלותו. 70% היתרים של החברה  מוחזקים בבעלות קבוצת "אל-עין" מאבו דאבי.

הקשר בין "אבו דאבי מאר" לטיסנקרופ הגרמנית החל בשנת 2009. 2 החברות החלו בשיתוף פעולה לטווח ארוך. לבסוף, הצדדים חתמו ב-2010 על חוזה לפיו המספנות האזרחיות בבעלות טיסנקרופ יעברו לבעלות "אבו דאבי מאר". כמו כן, החוזה הגדיר "שותפות אסטרטגית של 50־50" בספינות הצבאיות.

חיל הים, אילוסטרציה. צילום: הדס פארוש, פלאש 90

שיתוף הפעולה המשיך עד שנת 2011, אז החברה הגרמנית הודיעה במפתיעה על ביטול שיתוף הפעולה. למרות ההסתייגות מהחוזה, שיתוף הפעולה לא בוטל לחלוטין.  HDW Gaarden, מספנה אזרחית מהעיר קיל, עברה לידי "אבו דאבי מאר" ב-2011 ושינתה את שמה ל"אבו דאבי מאר קיל".

כשהחל משבר בענף הספנות האזרחי, המספנה בקיל התחילה בפעילות צבאית. במרץ 2015, חודשיים לפני פרסום עסקת הספינות בין חיל הים הישראלי לטיסנקרופ, שינתה לפתע "אבו דאבי מאר קיל" את שמה ל-German Naval Yards. מוערך ששינוי השם הוחלט על רקע העסקה עם ישראל, אך הדבר לא אושר באופן רשמי.

דובר חברת German Naval Yards אמר ל"ידיעות אחרונות": "German Naval Yards Kiel משמשת קבלן משנה של 'טיסנקרופ מערכות ימיות'. תפקידה בעסקה זו הוא לתרום להנדסת כלי השיט ולבנות אותם במספנה בקיל. המספנה עמדה בקשר עם הצד הישראלי אך ורק דרך טיסנקרופ".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "חוזה רכש ספינות המגן נחתם מול חברה גרמנית, במעורבות ישירה של הממשל, שאף מממן שליש מעלות העסקה. טרם חתימת החוזה, המלמ"ב ביצע בדיקה מול גורמי הממשל הגרמנים במטרה לוודא שלא יועבר כל מידע מסווג מהפרויקט לגורם שאינו מורשה ושלא אושר לכך. חשוב לציין כי המספנה הגרמנית בונה אך ורק את גוף הספינות, וכל שאר המערכות יורכבו בישראל".

אלעד שור

אלעד שור

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אלאור אזריה. צילום: פלאש 90

אלאור אזריה הגיש בקשת חנינה מנשיא המדינה

אחרי שקוצר עונשו של אזריה בארבעה חודשים, פנה היום לוחם כפיר לשעבר לשחרור מיידי ומודה ששגה בחיסול המחבל: "בדיעבד בלבד, הירי במחבל היה טעות מבצעית"