"כחודש אחרי מלחמת לבנון השנייה, אני מתמנה לאלוף פיקוד צפון", מספר הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט. "אני מתרכז בעיקר בחזית הלבנונית וחודשיים שלושה לאחר מכן כשאני מגיע לקריה, מגיע אלי 'איש מודיעין בכיר' נקרא לו, ומעדכן אותי על האתר שהתגלה בסוריה והמשמעויות שלו. אני מבין שמדובר בעניין חריג כי הוא לא רצה לדבר על זה בטלפון, וכשנפגשנו הוא הניח את תמונת המודיעין. זה היה נראה לי אירוע רב משמעות", משחזר הרמטכ"ל.

"בעקבות זה אנחנו מתאימים את תכנית האימונים בפיקוד", משחזר הרמטכ"ל איזנקוט. "את תכנית ההכשרות, כשסוכם ששותפי הסוד יהיו קצין המודיעין הפיקודי ואני בלבד וכל שאר המפקדים הבכירים ילמדו סיפור אחר, שהסיפור – שיפור מוכנות הפיקוד למלחמה".

הטייסים מטייסת 119 לאחר הפצצת הכור הגרעיני בסוריה, 2007

"בקיץ 2007 אני מכנס את המפקדים של הפיקוד, את כל מפקדי האוגדות יום לפני", משחזר הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט, אז אלוף פיקוד הצפון. "אנחנו בהשתלמות בצריפין אם אני זוכר נכון, או בסיכום תרגיל אוגדה ואני מציג בפניהם את תמונת המודיעין באופן כללי. אני לא נותן להם בדיוק את הפרטים של היעד ושל מהותו אבל אני אומר שהולכת להיות תקיפה משמעותית מאוד במהלך 24 – 48 השעות הקרובות, אירוע שיכול להוביל גם למלחמה.

"אמרתי להם שהעיקרון פה הוא הפתעה על חשבון מוכנות ולכן לא עושים כלום, חוץ מפתיחת מפקדת פיקוד שפתחנו אותה בסמוך לתקיפה והם צריכים לחיות עם ההבנה שזה יכול בזמן קצר מאוד להתפתח גם להסלמה, לירי עד כדי מלחמה", מספר הרמטכ"ל איזנקוט.

איזנקוט. צילום: פלאש 90

 

"ההבנה שהייתה בעבר שיש "זמן יקר" שהצבא ישלים פערים, אני חושב שזה לא קיים בשכונה שאנחנו חיים בה", מוסיף הרמטכ"ל איזנקוט. "הזמן פועל עבור מי שיודע להשתמש בו נכון, ולהשתמש בו נכון זה להיות בכשירות גבוהה מאוד לאמן את הכוחות, לבנות את המפקדים נכון למצב של מלחמה".

"המסר מתקיפת הכור ב-2007 היה שישראל לא תשלים על בניה של יכולת שתהווה איום קיומי על מדינת ישראל", אומר כיום הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט. "זה המסר שהיה ב-81׳ (תקיפת הכור הגרעיני בעיראק), זה מסר ב- 2007 וזה המסר העתידי לאויבים שלנו. למעשה, זו הייתה התקיפה המשמעותית ביותר מאז מלחמת יום כיפור בסוריה", מסכם איזנקוט.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.