ידוע כארגון שחי ונושם שני דברים: לאתגר את ישראל באיום קיומי, ולרוץ לספר לעולם על זה. אפשר לגחך עד מחר על סרטוני החמאס והכרזות שמאיימים על ראשי והשגרירים בעולם. אבל במערכת הביטחון לוקחים את שני הדברים הללו ברצינות.

חמאס מאיים על בכירי מערכת הביטחון של ישראל

במערכת לא מזלזלים באיומי חמאס וביכולות שהוא צובר ומתכוננים לעימות אלים מולו, גם אם הסרטונים שלהם נראים קצת מגוחכים. "אנחנו לוקחים ברצינות כל איום", אמר הבוקר גורם ביטחוני לאתר ערוץ 20. לצד זאת הוא מבהיר כי "אין הגברת אבטחה אבל הנושא בהחלט עולה בהערכות מצב על בסיס יומי". התנהלות חמאס מאז יום שישי, אחרי החיסול של מאזן פוקהא, מחזקת את הערכה שלא באמת חשוב מי חיסל אותו: המוסד, פלגים סוררים או החמאס עצמו. מה שקובע הוא מה שהחמאס אומר בהתמדה. וברצועה לקחו ברצינות את חקירת החיסול ואפילו הטילו עליה צו איסור פרסום. כלומר, מי שידבר על החקירה – יועמד לדין וייענש בחומרה. כל עוד חמאס מצביע על ישראל, ישראל צריכה לקחת כל ניואנס ברצינות.

ליברמן על הכוונת. כרזת הפחדה שפרסם חמאס
ליברמן על הכוונת. כרזת הפחדה שפרסם חמאס

 

התנהלות מערכת הביטחון מראה שכל דבר נלקח ברצינות, כמו גם כל איום כזה או אחר. ההתנהלות במערכה הזו תעמוד במבחן התוצאה. אם חמאס יפנה לפיגוע נקמה, נשאלת השאלה איך ישראל תגיב. תגובה על תגובה, מצד אחד, עלולה להוביל להסלמה. אך שתיקה ישראלית עלולה להתפרש כלקיחת אחריות על החיסול. משחק מוחות מרתק ומסוכן, ולא פחות מכך – מאתגר.

אם זה היה המצב בגזרה הצפונית, אפשר היה להניח שחיזבאללה היה מגיב באופן ודאי. בגזרה הדרומית, בפיקודו של יחיא סינוואר, קצת קשה להעריך איך זה יגמר.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.