על רקע תמיכתו בחוק המואזין והריסת מבנים לא חוקיים בבעלות ערבית, נקרא ראש העיר , עו”ד , לפני כשבועיים לשיחה דחופה עם מפקד מרחב שפלה במשטרה ומפקד תחנת , אשר הציגו בפניו מידע מודיעיני, לפיו קיים חשש שגורמים מסוימים עלולים לפגוע בו. קציני המשטרה הודיעו לראש העיר, שמעולם לא אובטח, כי הוא סווג כמאוים בדרגה 6, הגבוהה ביותר. בעקבות כך, הציבה המשטרה סביבו ל-24 שעות מחשש לפגיעה בו או במשפחתו.

רביבו והשר ארדן עם נציגי המשטרה. צילום ארכיון: דוברות עיריית לוד
“אם היו מגדירים כעבירה פלילית, כנראה זה היה מצמצם את התופעה”. רביבו והשר ארדן. צילום ארכיון: דוברות עיריית לוד

 

“בודקים את הרכב שלוש פעמים ביום שאין פצצה”

בשלב זה ובשל החקירה הרגישה, לא ניתן להצביע על זהות הגורמים המאיימים, אולם בסביבתו הקרובה של ראש העיר מתגבשות הערכות לפיהם האיומים הינם תוצאה של הסתה כנגד ראש העיר, בעקבות הריסות מבנים בלתי חוקיים במגזר הערבי ותמיכתו בעניין המואזין המתגבש, וכן שורה של צעדים נחושים שהוא מוביל לאכיפת החוק והסדר בלוד.

“כבר שבועיים אני באבטחה מוגברת סביבי. זה כולל אבטחה אישית, זקיף מתחת לבית, מצלמות וכו'”, מספר ראש העיר בשיחה עם ערוץ 20 על המצב האבסורדי שאליו נקלע בעקבות כוונותיו לבצע את עבודתו ולאכוף את הבניה הבלתי חוקית בעירו. מזה שבועיים שהמשטרה מנסה לאתר את מקור המידע של האיומים, ובינתיים ללא תוצאות ממשיות.

“אני לא חושש”, אומר רביבו, “אבל זה קצת לא נעים מהמשפחה שבתחושה של אי נעימות עם כל האירועים האלו. כל השכונה שליד הבית ניידות, בודקים את הרכב שלוש פעמים ביום שאין פצצה, בהחלט לא נעים”.

עוד מסביר רביבו כי מעולם לא נזקק לאבטחה קודם לכן, אך כעת, בעקבות האווירה המתוחה, עלתה האבטחה סביבו “מרמה של כלום לרמה 6, זה קצת קיצוני, מורגש”.

“פעם ראשונה שאני מאוים ברמה כזאת. הרסנו עשרות מבנים מתחילת הקדנציה, אבל כנראה שהפעם לאחת המשפחות היותר פליליות. בנוסף יש גם את כל המתח סביב חוק המואזין שגם הוא הוסיף לאווירה המתוחה”, מוסיף ראש העיר המעורבת.

“אנחנו עושים את זה בתחושת שליחות, גם אם זה אומר לשלם מחירי אישי לא פשוט”

למרות החששות, נשאר ראש העיר נחוש להשליט משילות בעיר המעורבת וחשוב לו להבהיר כי “באופן כללי, שמנו לנו למטרה להגביר את המשילות בעיר, ולאכוף את כל הבעיות שבעבר לא טופלו בצורה אינטנסיבית. הנושא של עסקים לא חוקיים, בלתי חוקית, של חוקי עזר, אלה נושאים שלא כולם אוהבים שאנחנו אוכפים, אבל אין ברירה. אנחנו עושים את זה כי העיר חייבת ללכת על הקו הזה של חוק וסדר. אנחנו עושים את זה בתחושת שליחות, גם אם זה אומר לשלם מחיר אישי לא פשוט”.

רביבו מדגיש כי אין אפליה באכיפת הבניה הבלתי חוקית בין המגזר היהודי לערבי בעיר ואומר כי בעירייה “הורסים כל מבנה לא חוקי. אין איפה ואיפה”, אלא שהתופעה במגזר היהודי לא קיימת באותם ההיקפים כמו במגזר הערבי.

"משלמים מחיר אישי לא פשוט". עו"ד רביבו. צילום: דוברות עיריית לוד
“משלמים מחיר אישי לא פשוט”. עו”ד רביבו. צילום: דוברות עיריית לוד

 

“הכל מונח על כתפי הרשות המקומית”

ראש העיר מפנה אצבע מאשימה לגבי הקושי בטיפול התופעה ומסביר כי נושא הבניה הבלתי חוקית היא בעיה מאוד גדולה מכיוון ש”אין לנו למעשה עזרה ממשלתית בעניין הזה, הכל מונח על כתפי הרשות המקומית”.

לרביבו יש גם הצעה לפתרון והוא סבור כי “אם היו מגדירים בניה בלתי חוקית כעבירה פלילית, כנראה זה היה מצמצם את התופעה”.

במשטרת ישראל לא לקחו כל סיכון ולאחר ביצוע הערכת מצב החליטו לקבוע סל אבטחה הדוק עבור ראש העיר. בתוך כך, תוגברה כאמור האבטחה סביב ראש העיר יאיר רביבו ובני משפחתו וסביבת מגוריו ולשכתו רושתו במצלמות אבטחה. בנוסף, אנשי וגורמי אבטחה מעניקים לראש העיר טבעת אבטחה צמודה, וכן מבוצע פיקוח קפדני על הבאים לבניין העירייה.

הפרסום בתקשורת אודות האיומים הביא לגל עצום של תגובות והודעות תמיכה מצד תושבי העיר ומחוצה לה, במטרה לחזק את ראש העיר. בתגובה פרסם ראש העיר בדף הפייסבוק שלו: “חברים יקרים, תודה על כל הודעות התמיכה. משפחתי ואני חזקים תודה לאל, וסומכים על בורא עולם ועל המשטרה. לא אירתע מאיומים כאלה ואחרים, אמשיך בע”ה לפעול בנחישות וללא מורא לשרת אתכם על מנת לשפר את איכות החיים של כולנו ולהפוך את לוד למקום שנעים ובטוח לחיות בו”.

ממשטרת ישראל נמסר: “ללא קשר לתוכן הפניה, איננו נוהגים להתייחס פומבית לסוגיות הקשורות באבטחה”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.