בעוד פרופסורים ומרצים בכירים באוניברסיטאות בישראל מתבטאים בחריפות נגד המדינה וקוראים להחרמתה, כל עשרת ראשי השלוחות של אוניברסיטת בארה"ב חתמו לאחרונה על גילוי דעת נגד על ישראל, כך פורסם ב-Jewish Press/.

בהצהרה משותפת כתבו ראשי האוניברסיטאות – מסן פרנסיסקו, דרך ברקלי ועד סן דייגו – כי הם רואים בחרם של תנועת ה- על האקדמיה בישראל "איום רציני וישיר על החופש האקדמי של הסטודנטים וחברי הסגל שלנו".

ההצהרה פורסמה בתגובה לפנייה משותפת של 101 ארגונים, שנשלחה מוקדם יותר החודש על ידי ארגון '' (AMCHA), עמותה למאבק באנטישמיות בקמפוסים בארצות הברית, ל-250 אוניברסיטאות.

, מרצה לעברית בקמפוס של סנטה קרוז ואחת ממייסדות 'עמך', מסרה בהצהרה: "בזמן שהקמפיין הפלסטיני לחרם תרבותי ואקדמי על ישראל מוכר מזה זמן רב כמאמץ שממוקד בישראל, באוניברסיטאות ובחוקרים הישראליים, זהו רק חלק מהתמונה. אוניברסיטת קליפורניה זיהתה נכון: חרם תרבותי, אם יוחל, יפר באופן ישיר את זכויתיהם – ובסוף יפגע בהם – של סטודנטים וחברי סגל בקמפוסים ברחבי ארצות הברית, רבים מהם יהודיים".

עד כה אוניברסיטת קליפורניה על כל 10 שלוחותיה היא היחידה שהגיבה לפנייה.

פרופסור ג'ון צ'ייני-ליפולד מאוניברסיטת מישיגן סרב להעניק מכתב המלצה לסטודנטית שביקשה ללמוד בישראל. צילום מסך

 

הארגונים נשלחה בעקבות שלושה אירועים בחודשים האחרונים. בשני מקרים נפרדים, מרצים באוניברסיטת מישיגן סרבו לחתום על מכתבי המלצה לסטודנטים שביקשו ללמוד באוניברסיטת תל אביב. במקרה שלישי, חברי הסגל בקולג' פיצר שבקלרמונט, קליפורניה הצביעו על הקפאת תכנית חילופי סטודנטים עם אוניברסיטת חיפה.

בשלושת המקרים בכירי האוניברסיטאות המעורבות גינו את ההחלטות, כשנשיא פיצר אף הגדיר את ההחלטה כצביעות, שכן האוניברסיטה ממשיכה לקיים יחסים ען מדינות אחרות שמואשמות בהפרת זכויות אדם ואזרח, בראשן סין.

לינור בר-אל

לינור בר-אל


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.