צילום: Pexels

 

כיום זה פשוט וקל להוציא כרטיס אשראי, כאשר חברות רבות מציעות כרטיסים מסוגים שונים- ויזה, מאסטרקארד, אמריקן אקספרס, לייף סטייל, מועדון 365 ועוד כרטיסים רבים נוספים. לכל כרטיס יש כמובן את היתרונות והחסרונות שלו, אשר חשוב להכיר בכדי להחליט בכמה כרטיסי אשראי כדאי להחזיק.

ישנם כמה דברים שכדאי לדעת על כרטיסי אשראי בטרם אנו מגיעים להחלטה

סוג הכרטיס: ראשית חשוב להבין כי ישנם סוגים שונים של כרטיסי אשראי- ויזה, מאסטרקארד, אמריקן אקספרס, דיינרס ועוד. סוגים שונים של כרטיסים מעניקים לנו הנחות בבתי עסק שונים, וכן הם פועלים בצורה שונה בכל הנוגע להמרת מטבע ישראלי למטבע חוץ- חלק מן הכרטיסים מבצעים את ההמרה בדולרים, ולכן מתאימים לשימוש בארה"ב כמו למשל ויזה, וחלק מבצעים את ההמרה ביורו, ולכן מתאימים לשימוש באירופה כמו למשל מאסטרקארד.

החברה המנפיקה: בישראל יש כיום שלוש חברות אשר מנפיקות כרטיסי אשראי- Cal, לאומי קארד וישראכרט. מלבד ההנחות וההטבות שהנכם זכאים להן בשל סוג הכרטיס שיש ברשותכם, ישנן גם הטבות המגיעות לכם בהתאם לחברה שהנפיקה את הכרטיס, והן לרוב לא יושפעו מסוגו. לאור האמור, במידה ויש בידכם כרטיסים מכמה סוגים, כדאי שיהיו גם מכמה חברות, כך שתגדילו את טווח ההטבות אליהן הנכם זכאיים.

כרטיסי מועדון: חברות גדולות רבות מנפיקות כרטיסי אשראי לחברי מועדון. כרטיסים אלו אמנם מונפקים על ידי אחת משלוש החברות שצוינו לעיל, אולם הם מעניקים הנחות נוספות בבתי עסק ספציפיים כאשר נעשה בהם שימוש, למשל- כרטיס אשראי לייף-סטייל של רשת סופר-פארם הינו כרטיס מסוג מאסטרקארד המונפק על ידי ישראכרט וכן מעניק הנחות בחנויות השייכות לרשת סופר-פארם.

תשלום חודשי: ישנם כרטיסי אשראי המוענקים על ידי הבנקים ללא תשלום, וכן ישנם כאלו אשר עלינו לשלם עליהם עמלה בסכום של כמה עשרות שקלים בחודש. לרוב, כרטיסים חוץ בנקאיים יגררו עמלות גבוהות יותר, אולם הם יהיו גם בעלי הטבות אטרקטיביות יותר. לאור האמור, במידה ואינכם עושים שימוש באחד מהכרטיסים שברשותכם, מומלץ ביותר לבטלו בכדי להימנע מתשלום עמלה מיותרת.

מסגרת: גורם נוסף בשיקול של כמות כרטיסי האשראי צריך להיות המסגרת. המסגרת קובעת כמה נוכל להוציא מכל כרטיס, כאשר המסגרת של כרטיסים בנקאיים נקבעת בהתאם למצב העו"ש המשויך לכרטיס. בכרטיסים חוץ בנקאיים קיימת מסגרת נפרדת מזאת של הכרטיסים הבנקאיים, כך שאנו יכולים להוציא יותר.

על כל אחד לוודא כי הכרטיסים שבידו מכסים את כלל הפעולות שהוא מבצע באופן קבוע

כאשר אנו רוצים לקבוע בכמה כרטיסים עלינו להשתמש, צריך לוודא כי הכרטיסים שבידינו מתאימים לביצוע כלל הפעולות השוטפות שאנו מבצעים, למשל במידה ונעשה שימוש גם ביורו וגם בדולרים נוודא כי יש בידינו גם כרטיס ויזה וגם מאסטרקארד. כמו כן, ישנם כרטיסים אשר לא מכבדים בכל בית עסק (כמו אמריקן-אקספרס), ולכן חשוב שיהיה לפחות כרטיס אחד נוסף ברשותנו.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20