450 מיליון ש”ח ישקיע הבינוי והשיכון בשכונות במצב סוציו-אקונימי נמוך (עד דרגה 5) ברחבי הארץ בשלוש שנים הקרובות, כאשר 380 מיליון מתוכם יושקעו בשיקום תשתיות בינוי. כך פרסם אתמול (ה’) המשרד בהציגו את נתוני התקציב של חוזר” לשנים 2016-2018.

שיקום תשתיות הבינוי כולל תיקון של מעטפת המבנה, צביעת חדרי מדרגות, חידוש חזיתות בניינים וחצרות, והחלפה של מערכות המים והביוב המשותפות לכל הדירות בבניינים בשכונות. בחודש מרץ האחרון תם השלב הראשון של הפרויקט, וכעת נפתח השלב השני.

חזית בנין בלוד
חזית בנין בלוד

 

בכנס שערכו השר וסגנו ז’קי לוי בתל אביב, בהשתתפות עשרות ראשי ערים ורשויות מקומיות, נחשף כי מספר הערים בהן תפעל התכנית יוכפל והיא תגיע ללמעלה מ- 60. ההשקעה לשנים 2016-2018 מוערכת בכחצי מיליארד ש”ח. בנוסף, החל מהשנה התכנית מתחילה לפעול גם בשכונות חלשות מרכז הארץ, בנוסף לעשרות הערים בנגב ובגליל. בכנס שנערך התקיימה תערוכת תמונות בהן ניתן היה לראות את מצב הבניינים לפני ואחרי השיפוץ.

בשנה הנוכחית מושקעים בשיקום השכונות הפיזי, הכולל שיקום מבנים וחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, כ-240 מיליון ש”ח, בשנת 2018 יושקעו כ-104 מיליון ש”ח, בנוסף ל-140 ש”ח שהושקעו ב-2016, שבמהלכה שוקמו ב-32 רשויות מקומיות באמצעות חברות הביצוע “עמידר” ו”עמיגור”. בשנתיים הקרובות התכנית תפעל ב-32 נוספות.

נוסף לסכומים אלו מושקעים 75 מיליון ש”ח בשלוש שנים בפן החברתי של הפרויקט. הפרויקט החברתי מתבצע בשיתוף “מפעלות חינוך” ב-41 הישובים המשתתפים בפרויקט. המיזם מציע פעילות חברתית ענפה במרכזי נוער חדישים, הכוללת קורסי קריירה, מנהיגות והעשרה, הכנה לצבא, חינוך והשכלה ופעילות העשרה לילדים, מתוך אמונה שהם יהוו מודל לחיקוי עבור הקהילה כולה. לטובת שיקום השכונות החברתי הושקע סכום חסר תקדים, אשר הופך אותו לפרויקט החברתי הגדול בישראל.

הצגת תקציב פרויקט שיקום שכונות אתמול. צילום: ששון תירם
הצגת תקציב פרויקט שיקום שכונות אתמול. צילום: ששון תירם

 

הבינוי והשיכון, האלוף (מיל’) יואב גלנט, אמר עם חשיפת התקציב כי “פרויקט שיקום שכונות חוזר הוא המיזם החברתי הגדול ביותר במדינת ישראל. אני גאה להודיע על כך שהמיזם, על חלקיו הפיזיים והחברתיים יכפיל עצמו ויפעל בלמעלה מ- 60 ערים ומועצות בגליל, בנגב ובמרכז הארץ. מדינת ישראל מחויבת להשקיע בכל רבדי החברה ולפעול לצמצום הפערים החברתיים. שקל שמושקע בילד הוא שווה ערך לעשרה שקלים המושקעים באדם בוגר. את אותם ילדים נראה בעוד כמה שנים ביחידות המובחרות בצה”ל, ברחבת המסדרים של בה”ד 1, ובעמדות מפתח באקדמיה, בהייטק ובתעשייה בישראל”.

סגן שר הבינוי והשיכון, חה”כ ז’קי לוי אמר: “אני גאה להוביל, בצוותא עם השר גלנט, את הפרויקט החברתי הגדול ביותר בתולדות המדינה, פרויקט ‘שיקום שכונות חוזר’. אשתקד, השנה הראשונה לפעילות, 32 יישובים מהנגב ומהגליל לקחו חלק בשיקום הפיזי והחברתי. השנה הפריסה הגיאוגרפית התרחבה באופן משמעותי וכוללת 32 רשויות נוספות בכלל חלקי הארץ”

לדבריו של לוי, “המפה כוללת יישובים יהודים, ערבים ודרוזים. בתכנית שמנו דגש על סיוע למיעוטים וכן על ישובים עם אוכלוסיות מעורבות. כולנו אזרחי מדינת ישראל, כולנו שווים, נמשיך לגשר על הפערים בין חזקים לחלשים, בין ותיקים לחדשים, כי צדק חברתי מובילים במעשים ולא בדיבורים”.

תחילתו של פרויקט שיקום השכונות בשנת 1977, אז הכריז ראש ממשלת ישראל דאז, מנחם בגין ז”ל, על פרויקט לאומי-חברתי חדש של מדינת ישראל. מטרת הפרויקט, שהובל על ידי שר הבינוי דוד לוי, הייתה להתמודד באופן מקיף עם תופעת הפער החברתי המתרחב בשכונות הסובלות מהתבלות פיזית וממצוקה חברתית. הפרויקט הקיף בתחילתו 29 שכונות ויישובי , ובשיאו פעל ב-113 שכונות ויישובים ברחבי הארץ, עד שהושהה לשני עשורים. בשנת 2015 שר הבינוי והשיכון, אלוף (מיל’) יואב גלנט, יחד עם סגנו ובנו של דוד לוי, ח”כ ז’קי לוי, החיו מחדש את פרויקט שיקום השכונות.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.