No Tag To Print

חגיגות ה-20, היום (ו'). צילום: עמותת 'פידל'

אחרי 20 שנה: עמותת 'פידל' קוצרת הישגים

כשלושה עשורים עברו מאז העליות הגדולות ובעמותה שלקחה על כתפייה את המשימה לקדם ולשלב את יוצאי אתיופיה בישראל יש היום במה להתגאות: "אנחנו נכנסנו במקום שבו המערכות כשלו"

היא עלתה לארץ כשהייתה בת תשע בלבד ועדיין זוכרת את המראות ותחושות במחנה באדיס אבבה שבאתיופיה. משפחתה השאירה אח אובד מאחור שלא ידעה מה עלה בגורלו במשך כמעט עשרים שנים. אבל כל אלו רק הפכו אותה לאישה חזקה שעומדת בראש עמותת 'פידל' (א-ב באמהרית) לקידום ולשילוב יוצאי אתיופיה בישראל שחוגגת השבוע עשרים שנות פעילות ולזכותה נזקפים לא מעט הצלחות.

מיכל אברה סמואל ומנחת האירוע מיקי חיימוביץ. צילום: עמותת 'פידל'
מיכל אברה סמואל ומנחת האירוע מיקי חיימוביץ'. צילום: עמותת 'פידל'

 

החזון שהוביל את מיכל אברה סמואל (42), בעלת תואר שני בייעוץ חינוכי והעומדת בראש העמותה, לדחוף קדימה את החיים שלה הוא זה שמניע אותה בעבודה בעמותה. לקראת חגיגות העשרים היא מספרת על מצב יוצאי העדה האתיופית בישראל של שנת 2018, ההצלחה שלה, החזון והישגי העמותה.

כשלושה עשורים עברו מאז מבצעי משה ושלמה, שהביאו איתם את העליות הגדולות וההיסטוריות מאתיופיה ויחד איתם גם הגיעו אתגרים שנדרשו לפיתרון כמו משברים בתא המשפחתי, פערים גדולים בתרבויות ומעבר לארץ אחרת שלא תמיד ידעה לקבל את השוני בין התרבויות. כאן נכנסה לתמונה עמותת פידל (א-ב באמהרית) שהוקמה כדי להפעיל מגוון רחב של תוכניות חינוכיות וחברותית, מגשרים בבתי הספר, מועדוניות נוער, פיתוח מודלים חינוכים – והכל במטרה ברורה: שילוב וקידום קהילת יוצאי אתיופיה בישראל בכל תחומי החיים, מהלימודים בבית הספר היסודי ועד הצבא ובניית קריירה. "אנחנו היום חוגגים את ההישגים", אומרת אברה סמואל בשיחה עם ערוץ 20. "בעשרים שנות הפעילות שלנו הצלחנו להביא להישגים גדולים בתחום החינוך ובתוך השכונות".

חגיגות ה-20, היום (ו'). צילום: עמותת 'פידל'
חגיגות ה-20, היום (ו'). צילום: עמותת 'פידל'

 

במהלך השנים האחרונות, עמותת פידל תרמה רבות בסלילת הדרך להצלחה של קהילת יוצאי אתיופיה בישראל, במתן כלים, שילוב והעצמת העולים וילדיהם, התא המשפחתי, האישי והקהילתי. לזכותה נזקפים הצלחות קטנות וגדולות במישורים רבים. "יש לנו מרכזי נוער שממוקים בשבעה יישובים שונים ברחבי הארץ. למצוא את עצמם נושרים ובתי הספר ומהצבא. התפקיד שלנו הוא לתת להם את הביטחון והגאווה להיות מנהיגים ופורצי דרך".

אחד הפרויקטים החשובים והמכוננים של העמותה הוא הקמת מודל המגשרים בבתי הספר שמתווכים כבר שנים בין המערכת להורי התלמידים, בעיקר כדי לגשר על פערי השפה. "בתחילת הדרך פיתחנו את תוכנית המגשרים החינוכיים שעובדים בתוך כמעט 200 בתי ספר ברחבי הארץ ומתווכים בין הורים, תלמידים והצות החינוכי. משרד החינוך וגופים אחרים אימצו את המודל".

התיקים נסגרים. צילום: פלאש 90
התיקים נסגרים. צילום: פלאש 90

 

אחת התוכניות המיוחדות של העמותה, היא תוכנית 'מיל"ה' ברמלה, המיועדת לבני נוער בעלי תיקים פליליים. "הם עוברים הכשרה וליווי, יחד עם המשטרה, ובסוף הם חוזרים לתפקד באופן נורמטיבי, עם ליווי והדרכה, חוזרים ללימודים, לצבא. בני נוער שהתיקים שלהם, אחרי מאמץ כזה, נסגרים – הם רואים את האופק. יום אחד הנערים שכל החלום שלהם נשבר בעקבות איזה קטטה, פתאום יש להם עתיד. אמהות באות למדריכים שלנו להגיד להם 'הצלתם לנו את הילדים. הם מצליחים לחשוב, לחלום ולהגיע רחוק'". לדבריה של אברה סמואל, "זה המקום שבו המערכות כשלו. שלחו אותם לאבחונים, לא גילו אותם בזמן, בלי התייחסות מיוחדת או תשומת לב לקשיים שלהם" והעמותה ממלאת את החסר. בעתיד, היא מקווה, לא יהיה עוד צורך בעמותה.

חגיגות ה-20, היום (ו'). צילום: עמותת 'פידל'
חגיגות ה-20, היום (ו'). צילום: עמותת 'פידל'

 

היום, כאמור, העמותה מציינת עשרים שנות עשיה באירוע גדול וחגיגי ברחובות. את האירוע הנחתה מיקי חיימוביץ' ובמסגרתו הופיע הזמר רמי קליינשטיין. מאכלים אתיופים הוגשו במהלכו, לצד הופעות אומנים נוספים בני העדה. בין המשתתפים: יו"ר העמותה, האלוף במיל' מר עמוס ידלין, יו"ר המועצה יו"ר המועצה הרוחנית וארגון הקייסים, כבוד הקייס סמאי אליאס, קייסים ובכירים רבים במשק הישראלי.