ועדה שמינה מנכ"ל ופעלה בחצי שנה האחרונה המליצה היום על הקמת עיר חדשה במערב השומרון. על פי ההמלצה, העיר תורכב מהישובים , ואלקנה, ותאפשר לראשונה בנייה בשטחים הכלואים ביניהם שעד היום לא ניתן היה לבנות בהם.

 

אורנית
תהפוך לעיר? אורנית

 

הוועדה פרסמה היום את המלצותיה והעבירה אותן לראשי הרשויות. "הוועדה שקלה בכובד ראש את המלצתה והחליטה להמליץ פה אחד לפעול לאיחוד הרשויות אורנית, ,שערי תקווה ועץ אפרים", נכתב בדוח הוועדה. על פי הערכות, משרד האוצר צפוי להשקיע במהלך למעלה מ-120 מליון ש"ח, זאת בכדי לאפשר לעיר החדשה לצמוח במהירות.

לצד ההשקעה התקציבים, מציינת הוועדה כי המהלך צפוי לחסוך כסף רב לקופת המדינה שכן ארבע הרשויות בהן מתגוררים כיום סה"כ כ-22,000 בני אדם, נאלצות להחזיק 4 מערכות שונות של שירותים לתושבים בזמן שניתן לצמצם אותם למערכת אחת. לדברי הוועדה, "לאור העובדה כי חוסנן הכלכלי של הרשויות המדוברות אינו גדול וכדי לנהל את ענייניהן הן נדרשות למקורות מתקציב המדינה, נראה לחברי הוועדה, כי צמצום ואיחוד תפקידים יביא למיצוי טוב יותר של התקציב הממשלתי בנקודה זו".

מדובר באירוע שהוא לא פחות מהיסטורי, מכיוון שמזה 20 שנה לא הוקמה עיר בשומרון. העיר האחרונה והיחידה שהוקמה היא העיר אריאל ובה אוניברסיטה, היכל תרבות קניון ובימים אלו נבנית בה פקולטה לרפואה. הקמת העיר תאפשר לקדם תכנון בכל האיזור. הוועדה מציינת כי היא "תאפשר את פעילות התכנון והפיתוח באזור שער השומרון בצורה יעילה ומהירה יותר. העיר החדשה צפויה להיות משמעותית וחשובה קרובה מאוד לקו הירוק ורק 5 דקות נסיעה מכביש 6".

מנע כניסה. שר הפנים אריה דרעי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"ראוי לכל שבח על הצעד החשוב". שר הפנים . צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

יו"ר הכנסת, ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין הגיב על הבשורה ואמר: "אני מברך על המלצות הוועדה להקמת עיר בשומרון, לב מדינת ישראל. עיר שממוקמת במרכז הארץ ותהווה פתרון לזוגות צעירים ומשפרי דיור. המיקום שלה בשומרון הופך את המהלך לבעל חשיבות עליונה, שכן הוא מחזק את אחיזתנו במקום. זה 20 שנה שלא הוכרזה עיר ביהודה ושומרון ואני מבקש לברך על כך".

עוד הוסיף אדלשטיין כי "בהכירותי את שר הפנים אריה דרעי, כנבחר ציבור שמחוייב הן לנושא ארץ ישראל והן לפתרון בעיות חברתיות, בטוחני שיתן אור ירוק למהלך, דבר שייטיב עם תושבי האזור והמדינה כולה".

סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטובלי הצטרפה לברכות ואמרה כי "איחוד ארבע הישובים בשומרון והפיכתם לעיר הוא צעד נכון ומתבקש, והוא אמירה משמעותית וברורה לעולם: ההתיישבות מתחזקת ומתעצמת. יש פה השקעה תקציבית עצומה של משרד האוצר בשומרון במהלך, ובאותה מידה זהו צעד שיחסוך כסף למדינה מחד ומאידך יחזק את יהודה ושומרון. כל עיר נוספת ביו"ש היא תוספת כוח חשובה. השר אריה דרעי ראוי לכל שבח על הצעד החשוב".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.