ברוך מציב גבול אלמנה: שנה שלמה אחרי שמשפחות גורשו מיישובם והועברו להתגורר בחדרי אכסניית מדרשת עופרה, הבוקר (ד') הונחו המבנים על קרקע היישוב החדש המוקם – '', במסגרת מבצע של 48 שעות להצבת 36 .

המבנה הראשון בעמיחי. צילום: דוברות מועצת מטה

"היום אנו מתחילים לראות את האור בקצה המנהרה, ואנחנו בציפייה גדולה לצאת מהאכסניה עוד לפני פסח ולעלות בשמחה גדולה לעמיחי", נמסר מטעם התושבים. "עמונה אמנם נפלה, אך העליה לעמיחי הופכת את הניצחון של ארגוני השמאל לניצחון פירוס. מאבקם הנחרץ והבלתי מתפשר של תושבי עמונה והמועצה האזורית מטה בנימין הביא לחקיקת חוק ההסדרה, להכשרת אלפי ביהודה ושומרון על ידי היועץ המשפטי לממשלה, להקמת הישוב עמיחי ואישור תוכנית לבניית 1100 , ובעצם להכשרת גוש שילה כולו".

"בציפייה לצאת מהאכסניה עוד לפני פסח". מגורשי עמונה במדרשת עופרה

 

"אבל יותר מכל", סבורים התושבים, "מאבקנו הביא את ישראל לאמירה מדינית חד משמעית: מדינת ישראל בונה ישוב גדול חוקי לאור יום ביהודה ושומרון כי השהייה של ישראל ביו"ש איננה תקלה, והישוב היהודי ביו"ש איננו קלף מיקוח לצורכי משא ומתן. עם ישראל חזר למולדתו כדי לבנות ולחיות בה". לטענת המועצה האזורית מטה בנימין, זוהי הפעם הראשונה מתחילת מפעל ההתיישבות, בה מוקם ישוב באופן ממלכתי וביוזמת המדינה.

יו"ר האיחוד הלאומי, השר בירך על התקדמות בעבודות הפיתוח במקום שחודשו לפני כחודשיים לאחר שהיו תקועות ואמר: "נמשיך לבנות למען מפוני עמונה ואני מברך על ההתקדמות, אבל זה מאוחר מידי!". השר אריאל אף התחייב: "נפעל בכל הכוח שנתיב האבות לא יהיה שידור חוזר של עמונה מבחינת משך זמן ההסדרה והצורה בה חיו תושבי עמונה".

כזכור, בחודש אוקטובר אושרו לבנייה בניית הישוב עמיחי למפוני עמונה ושכונת היקב למפוני מגרון. אולם לצד זאת התעוררה ביקורת רבה בהתיישבות על כך ששיווקים רבים מאז ינואר האחרון טרם יצאו אל הפועל והוצאת חוברות המכרזים שלהן נדחית פעם אחר פעם. רוב אדמות היישוב המיועד, הוכרזו כאדמות מדינה כבר בשנת 1981 והוקצו למועצת מטה בנימין, ורובן המוחלט אף צורפו כבר באותו הזמן לתחום שיפוט היישוב שילה.

חוגגים את הצבת המבנים. צילום: הלל מאיר, TPS

 

הנחת המבנים למגורשי עמונה בישוב החדש עמיחי. צילום: שלמה מלט, TPS

 

לפני חודש משך ארגון השמאל הקיצוני 'יש דין' את העתירה שהגיש נגד הקצאת אדמות מדינה להקמת היישוב. לפני כחצי שנה, עם תחילת העבודות להקמת 'עמיחי', עתר הארגון וראש מועצת הכפר ג'אלוד כנגד הקצאת אדמות המדינה עבור היישוב בטענה כי לא התאפשר לתושבי הכפר ג'אלוד להתנגד למהלך ולעמוד על זכויותיהם.

הנחת המבנים למגורשי עמונה בישוב החדש עמיחי. צילום: שלמה מלט, TPS
הנחת המבנים למגורשי עמונה בישוב החדש עמיחי. צילום: שלמה מלט, TPS
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.