"יש רבנים קיצוניים שמעודדים מתנחלים להרעיל בארות", כך סיפר היום (ה') יו"ר הרשות הפלשתינית  בנאום שטנה מעל בימת הפרלמנט של . הוא האשים את ישראל ב"רצח המוני" של הפלשתינים במהלך נאום שנשא בפני הפרלמנט האירופי בבריסל.

"פלשתין והעם הפלשתיני חווים רצח המוני בקנה מידה היסטורי והתקפות שאין דומות להן תחת עיניה ואוזניה שלה הקהילה הבינלאומית", אמר אבו מאזן בנאומו. "ישנה נטייה מתמשכת לאלימות ולקיצוניות הולכת וגוברת מצדם של המתנחלים והצבא הישראלי, הן בפעולות במסגרת החוק והן מחוצה לו".

מוקדם יותר מסרו גורמים מדיניים כי יו"ר הרשות סירב להיפגש עם נשיא המדינה ראובן ריבלין, שנמצא אף הוא בעיר. גורמים מהאיחוד האירופי הציעו להפגיש בין השניים.

אבו מאזן בפרלמנט האירופי. צילום מסך: טוויטר
אבו מאזן בפרלמנט האירופי. צילום מסך: טוויטר

עלילת הדם הישנה מופצת בימים אלו על ידי הפלשתינים וארגון השמאל שוברים שתיקה. לדבריהם, הרב שלמה מלמה קורא למתנחלים להרעיל את בארות הערבים בשטחים. היות ואין רב כזה, אתר האינטרנט של חמאס העלה תמונה של חבר הכנסת ישראל אייכלר מיהדות התורה כמי שאשם ב'הרעלת הבארות'.

בנאומו אמר אבו מאזן כי הפלשתינים עוברים "ימים שחורים" וחיים תחת ה"עריצות והגזענות של הכיבוש". "אנו פועלים כדי להשתחרר מהכיבוש בדרכים מדיניות ודיפלומטיות, ועברנו כבר כברת דרך גדולה במישור זה". הוא אמר כי הם דורשים מדינה עצמאית בגבולות 67' ולא יסכימו למדינה בגבולות זמניים: "זכותנו להגדרה עצמית אינה נתונה למשא ומתן".

יו"ר הרשות המשיך לתקוף את ישראל ואמר כי היא "הפכה את ארצו לכלא באוויר הפתוח". לטענתו, הכיבוש הוא שמעודד את פעילויות הקיצונים ואת הטרור.

יו"ר הרשות שלל אפשרות להסדר מדיני, וקבע כי: "זה לא יקרה, זה יהיה רק בזבוז של זמן". הוא הדגיש כי היוזמה היחידה שהוא מוכן לקבל היא יוזמת השלום הערבית.

אבו מאזן ניצל את התבטאויות הגנרלים לשעבר מהעת האחרונה ואמר שישראל היא מדינה פשיסטית: "גם ומשה יעלון הודו שהממשלה הזו היא גזענית".

אבו מאזן אמר כי "הפלשתינים מברכים את המאמצים הבינלאומיים להחיות את תהליך השלום הישראלי-הפלשתיני, אני מקווה כי המאמצים יבשילו לכלל ועידה בינלאומית, כמו שהיה עם איראן".

השבוע הציע האיחוד האירופי חבילת סיוע "חסרת תקדים" לישראלים ולפלשתינים בתמיכה כלכלית ופוליטית אם יגיעו להסדר שלום סופי.

מוקדם יותר סירב יו"ר הרשות הפלשתינית לפגישה בלתי מתוכננת עם נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, אותה ניסו ליזום גורמים אירופאים. בתחילת השבוע נשאל הנשיא האם יסכים לקיים פגישה שכזו, והוא השיב בחיוב, אך כאמור התוכנית לא יצאה לפועל חרף מאמצי הגורמים באירופה. על כן, חוזר ריבלין לארץ ללא קיום הפגישה.

כבר לאחר שהסכים לפגישה, בישראל היו ספקנים למדי בנוגע לפגישה לקיומ והבהירו כי הפרסומים בנוגע למגעים בין הצדדים מוגזמים. בשולי הדברים ציין גורם מדיני כי בניגוד לפרסומים, "ריבלין ונתניהו מתואמים היטב ויודעים לעבוד בשיתוף פעולה מצוין לצרכי המדינה".

אמש (ד') הונחה הצעה על שולחן הפרלמנט האירי להכיר במדינת פלשתין. לדברי מגיש ההצעה, דארה אובריין, ההצעה תוביל מדינות אירופאיות נוספות להכיר בפלשתין.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.