אחרי האזעקות שהופעלו במועצות האזוריות גולן, עמק הירדן ובעיר קצרין, דובר צה"ל מוסר כי שני טילי שוגרו לעבר קרב מסוג "סוחוי". המטוס היה במעקב, כשני קילומטר לשטח ישראל ויורט. רשת 'סקיי ניוז' בשפה הערבית מדווחת כי המטוס הסורי התרסק באזור אגן הירמוך בתוך שטח סוריה, הנמצא בשליטת שלוחת דאעש.

מטוס קרב מסוג "סוחוי". צילום סורי

 

תחקיר צה"ל לאירוע מעלה כי המטוס יורט ונפל בדרום הסורית. דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס מסר בתדריך כתבים צבאיים כי "המערכות מזהות מטוס 'סוחוי' שממריא משדה התעופה T-4 במהירות לעבר . הוא חצה לכיוון שני ק"מ. חיל האוויר שיגר שני טילי פטריוט והוא מיירט את המטוס שהוא נופל בשטח סוריה. אנחנו לא יודעים להגיד מה קרה לטייסים". בסוריה מדווחים כי אחד הטייסים, תושב לקטיה בשם עמראן מרעי, נהרג. ארגון דאעש חוראן פרסמו סרטון בו נראית, לטענתם, גופתו החרוכה של הטייס.

דובר צה"ל אומר כי צה"ל ממשיך להיות במוכנות לאירועים עתידיים ועוקבים אחר הלחימה בסוריה. "אנחנו ממשיכים להעביר מסרים והבהרנו שנפעל אל מול ההפרות של ההסכם משנת 1974. עבורנו הסורים הם אחראיים", אומר דובר צה"ל. "ידענו מהתחלה שהמטוס הוא סוריה. הוא נפל בדרום רמת הגולן הסורית. בוצע במהלך היום שיח אל מול מנגנון התיאום הרוסי וכן היו מספר אירועים אוויריים והם לא חרגו את המרחב הישראלי".

בצה"ל מבהירים כי הם אינם מעורבים בלחימה בסוריה אולם בימים האחרונים יש עליה בעצימות הלחימה והתקרבות שלה לשטח ישראל כחלק מנסיון של אסד לכבוש את רמת הגולן הסורית. מערכות ההגנה האוויריות נמצאות במוכנות גבוהה מאוד. המערכות מגלות פעילות חריגה כולל הפרת ריבונות וירי טילים.

שובל בשמי צפת. צילום: אלימלך גרסטל

 

גורם בצבא סוריה: "האויב הישראלי אימץ את ארגוני הטרור"

גורם צבאי סורי אמר לסוכנות הידיעות הרשמית הסורית 'סאנא' כי "האויב הישראלי מראה שהוא אימץ את ארגוני הטרור ותקף את אחד מטוסי הקרב שלנו שמכים את הריכוזים של ארגוני הטרור באזור סיידא בפאתי ואדי אל-ירמוכ במרחב האוויר הסורי".

דקות קודם לכן ביצע משרד הביטחון פיצוץ מבוקר לצורך פינוי 350 מוקשים ברמת הגולן.

פיצוץ המוקשים ברמת הגולן
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא