עיני כל העולם היו נשואות היום לאי סנטוסה שבסינגפור, שם באירוע פורץ דרך פגש נשיא ארצות הברית דונלד את  השליט הצפון קוריאני קים ג'ונג און. הוא הנשיא האמריקני המכהן הראשון לפגוש שליט של המדינה המבודדת – אירוע שפרשנים רבים לא חזו שיתקיים.

את תוצאותיה של הפגישה לטווח הרחוק עדיין מוקדם לחזות, אך ברור לכל כי עצם קיומה העמיד את כהונתו של טראמפ ואת היכולת שלו להוציא לפועל את מדיניות החוץ שלו באור יוצא דופן. הפגישה של טראמפ עם קים, לא ניצבת בוואקום, קדמו לה העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, הוצאת הצווים שמגבילים את ההגירה לארצות הברית וביטול הסכם הגרעין עם איראן.

הנשיא טראמפ במסיבת העיתונאים בסינגפור, אחרי הפגישה עם קים. צילום: רויטרס

"בעיקר ליצור בלגן כדי לזעזע את המערכת", זה מה שמבקש טראמפ לעשות לפי ד"ר דני אורבך – מומחה להיסטוריה צבאית. "עד היום זה עבד בצורה מסוימת, כמה זה יעבוד הלאה אנחנו עוד נראה כי זאת רק ההתחלה".

לפי אורבך ההסכם עם צפון קוריאה "יקום וייפול על עניין הפיקוח, כולל פרטים טכניים מאוד קטנים, בלי זה – זה יכול להתמוטט". אורבך מדגיש כי בלי פיקוח הדוק שיבדוק את צפון קוריאה בציציות, לא ניתן יהיה לאכוף את ההסכם.

טראמפ וקים חותמים על מזכר ההבנות. צילום: רויטרס

"אם לא ילך בטוב אז שילך בכפייה"

אורבך מאמין כי אנחנו צפויים לראות שחזור של ההתנהלות מול צפון קוריאה מול האיראנים. "אני מאמין שגם טראמפ רוצה איזשהו סוג של הסכם עם , פשוט הסכם אחר". עם זאת, ככל הנראה לא צפויה לנו בקרוב פסגה דומה עם הנשיא האיראני רוחאני. לפי אורבך לנשיא האיראני, אין כיום מספיק כוח פוליטי כדי לקיים פגישה מעין זו.

אז מה עוד צפוי לנו מטראמפ, ולאן היה הנשיא רוצה להוביל את מדיניות החוץ האמריקנית לפני תום כהונתו? לפי אורבך, טראמפ נחוש עוד לפני סיום כהונתו להשיג כמה יעדים מדיניים חשובים.

נשיא ארה"ב טראמפ לוחץ ידיים למנהיג צפון קוריאה קים. צילום: רויטרס

"טראמפ היה רוצה להשיג הסכם יותר טוב עם איראן, להביא איזשהו מגה-דיל למזרח התיכון, שכנראה לא יכלול רק את הישראלים והפלסטינים", הוא מסביר.

עוד ברשימת המשימות של טראמפ התכנית הגרנדיוזית לשנות לחלוטין את מדיניות ההגירה של ארצות הברית ולשנות באופן דרסטי את . חלק מהיעדים אמנם נראים קשים או בלתי-אפשריים להשגה אך אמירות המטילות ספק ביכולותיו של טראמפ נשמעו פעמים רבות מאז נבחר לתפקיד, ופעמים רבות המומחים והפרשנים התבדו.

"אם לא ילך בטוב, אז שילך בכפייה", מסכם אורבך את גישתו של טראמפ.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.