(הימין החדש) צפויה להביא מחר (א’) לאישור הממשלה את תכנית השיקום לנמצאות במעגל הזנות, זאת בהמשך לחוק הפללת צרכני הזנות שעבר בכנסת בתחילת השבוע שעבר ללא מתנגדים.

“המאבק לצמצום צריכת הזנות חייב להיות מלווה בתכניות אפקטיבית”, הסבירה השרה שרה שקד את הצורך בתוכנית אשר תפקידה לדבריה, היא “לסייע להוצאת וגברים הנמצאים במעגל הזנות ולתת להם אפשרות לפתוח דף חדש בחייהם”.

“לתת להם אפשרות לפתוח דף חדש בחייהם”. שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90

עלותה של התוכנית, פרי המלצותיה של הצוות הבין-משרדי לצמצום צריכת של משרדי הרווחה, הבריאות, החינוך וביטחון הפנים, עומדת על 90 מיליון שקלים בשלוש שנים. בתקציב זה יקים משרד הרווחה דירות חירום, דירות מעבר והוסטלים שיקומיים לאימהות וצעירות בזנות ויגבש תכנית שיקום המיועדת לאימהות בזנות.

כמו כן, יוקם ייעודי לאוכלוסייה הטראנסג’נדרית ויקלטו עובדים סוציאליים ומדריכים טיפוליים לעבודה עם אנשים בזנות מאוכלוסיית הלהט”ב. המשרד יפעל גם יחד עם המוסד לביטוח לאומי כדי לבחון מתן קצבת נכות ייעודית לנשים היוצאות ממעגל הזנות.

עוד על פי התוכנית, משרד הבריאות ירחיב את פעילותן של המרפאות הייעודיות לנשים היוצאות ממעגל הזנות ויפתח מסגרות נוספות לטיפול בנשים במעגל הזנות. בנוסף ישקיע המשרד בהכשרת אנשי מקצוע העובדים בקופות ובבתי חולים.

במשרד החינוך יקבעו תכנים לתלמידים בתחום המיניות הבריאה ומניעת פגיעה ויורחבו תכני ההכשרה וההדרכה של הצוות המקצועי במוסדות החינוך כדי לאתר ולזהות קטינים בסיכון לניצול וזנות.

לצורך גיבוש ההמצלות, ערך הצוות הבין משרדי סיורים בשטח, נפגש עם נשים ממעגל הזנות וכאלה הנמצאות בתהליכי יציאה ממנו ולקח חלק בסמינר מקצועי של ‘טאייקס’ שיוסד ע”י האיחוד האירופי ונחשף להתמודדות עם תופעה זאת במדינות שונות באירופה. מה שהביא להקמת צוות גם לצורך יישום ההמלצות.

במקביל, הממשלה תטיל על ועדת מנכ”לים לגבש תכנית יישום למאבק בסחר בבני אדם למטרות זנות. זאת על בסיס התכנית הרב-שנתית למאבק בתופעת הסחר בבני אדם והעבדות המודרנית שגיבשה מתאמת המאבק לסחר בבני אדם שבמשרד המשפטים.

“אני מודה למנכ”לית משרד המשפטים אמי פלמור על פעילותה החשובה בהכנת תכנית השיקום”, הוסיפה שקד.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.