חבילות של אורנ"א עם חותמת בחאן יונס, ב-28 בינואר. צילום: עבד ראחים ח'טיב, פלאש 90

יפן החליטה להגדיל את תרומתה לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפליטים פלסטינים (אונר"א) כדי לכסות את הגירעון לאחר הקיצוץ האמריקאי לסוכנות הבינלאומית וכחלק מהתחלת ההכרה בפלסטין. כך על פי דווח סוכנות הידיעות הפלסטינית 'מען'. את ההודעה על ההחלטה הוציא יועצו של יו"ר הרש"פ לענייני חוץ, נַבִיל שַעַת, לאחר פגישתו עם   וחברי פרלמנט במסגרת ביקורו ביפן. על פי הדיווח, גורמים ביפן גם אישרו את תמיכתם בוועידת שלום בינלאומית המבוססת על התייחסות בינלאומית.

בהודעה נאמר כי גורמים יפנים בכירים החלו בתהליך הדרגתי שיביא להכרה במדינת , כאשר הצעד הראשון בשורת הצעדים הוא חתימת חברי הפרלמנט על דרישה מממשלתם להכיר בה כמדיה, ולאחר מכן להגדיל את הייצוג הדיפלומטי היפני הקיים ברמאללה ולהעניק לו את החסינויות הדיפלומטיות הנדרשות. שיאו של התהליך, לפי ההודעה, הוא הגעה להכרה מלאה בפלסטין. הגורמים יפנים אף הדגישו את תמיכתם בתהליך הפיתוח, ובמיוחד באזור התעשייה ביריחו ובתחומי החשמל והמים בעזה, וכן בפרויקט הספרייה הלאומית ביר זית.

יועץ נביל שעת עם שר החוץ היפני טארו קונו. צילום מסך מתוך טוויטר

 

עם ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש קונו רק לפני כחודש כנסת, אז שוחחו השניים בעיקר בעניינים שיתופי הפעולה הכלכליים בין שתי המדינות. "שנינו חיים באזורים מלאי אתגר, אך אנו מחוייבים בשאיפתנו לשגשוג, ביטחון ושלום", אמר אז רה"מ נתניהו לשר החוץ היפני.

רה"מ נתניהו עם שר החוץ של יפן טארו קונו בכנסת. צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

במקביל, הזהירה אונר"א כי "ההשפעות הקטסטרופליות של השעיית הסיוע האמריקאי תורגשנה בחודש אפריל, שכן הסוכנות מתקשה לספק את הכספים הדרושים לרכישת המזון והסיוע".

אמש (ש') החליט אמש (ש') הוועד הפועל של אש"ף, בהמשך להחלטת המועצה המרכזית של אש"ף להשעות את ההכרה בישראל עד שתכיר בפלסטין בגבולות 1967, לפנות בתוך חודש לפנות למועצת הביטחון של האו"ם בדרישה להכרה במדינה פלסטינית. כזכור, המועצה התכנסה בחודש שעבר כדי לדון בהחלטת ארה"ב להשהות את העברתם של כ-65 מיליון דולר שהייתה אמורה להעביר לאונר"א, עד שיסכימו להתיישב לשולחן המשא ומתן.

בנוסף, החליט אמש הוועד הפועל, שהוא המוציא לפועל של החלטות המועצה, כי הממשלה הפלסטינית תגבש תוכנית עבודה לצעדי ניתוק מישראל בכל המישורים, כולל בתחומי הביטחון והכלכלה, וכן תפנה לבית הדין הבינלאומי בהאג וכן כי תוקם ועדה שתפעל לביטול ההכרה בישראל.

בעוד כשבועיים צפוי יו"ר וראש אש"ף, אבו מאזן (מחמוד עבאס), לנאום בפני מועצת הביטחון של האו"ם.

אבו מאזן במהלך נאומו במועצה המרכזית של אש"ף ברמאללה. צילום: ריוטרס

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.