חודש לפני מועד היציאה הסופי של בריטניה מהאיחוד האירופי – והמערכת הפוליטית במדינה מטלטלת מדרמה לדרמה. אחרי הנטישה של חברי הלייבור את מפלגת האופוזיציה, עזבו היום (רביעי) שלוש מחוקקות את מפלגתה של ראש הממשלה .

העזיבה – במחאה על התנהלותה של מיי בסוגיית ה””. הפורשות הטריות יצטרפו לשמונת הפורשים משמאל, כשהמטרה היא הקמת סיעת מרכז חדשה.

חברות הפרלמנט האשימו את מיי כי היא “הביאה לתזוזה ימינה בפוליטיקה הבריטית”, וכי ההתנהלות בעניין הברקזיט הייתה “הקש האחרון”.

“המפלגה מצעידה את את המדינה אל קצה הצוק”, נכתב בדברי הפרישה.

יו”ר ג’רמי . צילום: רויטרס

התאריך האחרון לעזיבתה של בריטניה את האיחוד נקבע ל-29 במרץ. אך עד כה לא הצליחה מיי להציג הפני הפרלמנט הסכם להסדרת היציאה – שיאושר על ידי רוב החברים.

הכאוס הפוליטי שיצרה אי-הוודאות סביב הברקזיט הביא את מיי להתמודדות עם הצבעות אי אמון על מנהיגותה, אותן שרדה עד כה בהצלחה. עם זאת, קשה מאוד לצפות כיצד תתמודד המערכת הפוליטית במדינה עם תרחיש של יציאה מהאיחוד ללא הסכם.

כאמור, השבוע פרשו ממפלגת השמאל “הלייבור” שמונה חברי פרלמנט. האחרונה לעזוב, ג’ואן ריאן, שעמדה בראש קבוצת הידידות של הלייבור עם ישראל, כתבה במכתב ההתפטרות ליו”ר ג’רמי קורבין כי המפלגה “נגועה בנגע הגזענות האנטי-יהודית”.

ריאן, גינתה בעבר ביטויים אנטישמיים בקרב חברי הלייבור, ויצאה באופן ברור גם נגד קורבין. עוד במכתב הפיטורים היא הטיחה במנהיג המפלגה כי ה”בושה העצומה” שבאנטישמיות לא התקיימה במפלגה טרם היבחרו לתפקיד.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.