שרת המשפטים איילת שקד לא מפסיקה לעבוד על פתרון שיסדיר את בעיית המאחזים. אחרי שחוק ההסדרה עבר בקריאה טרומית, הוא צפוי לידון באחת מוועדות הכנסת. איך יצא משם? תעלומה.

אחד הפתרונות עליהם עמלה שקד בימים אלו נקרא המודל הקפריסאי. המודל, אודותיו פורסם לראשונה אצל בן כספית ב"מעריב", מציע להקים טריבונל משפטי משותף לישראל ולפלסטינים עם גורם בין לאומי. מדובר בהעתקת טריבונל שהוקם באי השכן, לאחר שהתגלו סכסוכי קרקעות בין היוונים והטורקים בקפריסין.

תושבי עמונה מבקשים הסדרה. צילום: פלאש 90
תושבי עמונה מבקשים הסדרה. צילום: פלאש 90

על פי ההצעה הנוכחית, הדיונים של אותו טריבונל לא יסתפקו כמו בג"ץ בטענות לזיקה לקרקע מסוימת, אלא ידרשו הוכחות. דרישה זו באה בעקבות טענות של גורמים בהתיישבות על כך שבג"ץ אינו דורש הוכחות לבעלות של ממש על השטח, אלא רק זיקה לקרקע. כך למשל בעמונה, כל הדיונים בבג"ץ נדונו סביב הרישום בטאבו שקיים אצל המנהל האזרחי, לפיו מדובר בקרקעות פרטיות.

הדובדבן בקצפת עבור ההתיישבות הוא שבכל מקרה הטריבונל לא ידון באפשרות של פינוי, אלא רק בגובה הפיצוי. כך גם אם קרקע פלסטינית פרטית הפכה לישוב יהודי, הבעלים יפוצו והישוב לא יפונה.

לחבל הזה יש גם צד שני: בנייה פלסטינית על אדמה בבעלות יהודית. כיום, אין אכיפה כלל בנוגע למקרים מסוג זה. זה הרקע לאזהרה שהציב ראש עיריית ירושלים ניר ברקת בפני בית המשפט, לפיה פינוי עמונה פירושו פינוי של מאות בתים בלתי חוקיים פלסטיניים שנבנו על קרקע בבעלות יהודית.

אמנם מוקדם מדי לדעת אם הטריבונל ידון גם במקרים שנמצאים תחת ריבונות ישראלית, כמו במזרח ירושלים או בנגב, אך גם כאן יש בשורה. בניגוד למצב כיום, בו עבירות בנייה בלתי חוקית פלסטינית כמעט אינן נאכפות והבעלים היהודיים אינם זכאים לפיצויים, הבעלים יוכלו לזכות בפיצוי כספי.