אחרי ההחלטה אמש (ש’) לדחות את  המאחז הבדואי חאן אל-אחמר למרות האור הירוק מבג”ץ, התכנס היום (א’) הקבינט המדיני-ביטחוני לדיון דחוף בנושא והחליט כי המאחז הבלתי-חוקי יפונה, אך תתאפשר “ארכה של מספר שבועות למיצוי המו”מ לפינוי בהסכמה”, לשון הודעת הקבינט. מי שהתנגד לדחייה היו השרים נפתלי בנט ואיילת שקד (הבית היהודי).

ניסיון פינוי חאן אל-אחמר. צילום: רויטרס

גורמים בלשכת רה”מ אמרו אמש (שבת) ביחס להחלטה כי “הכוונה היא לנסות למצות את המו”מ ואת ההצעות שהתקבלו מגורמים שונים, כולל בימים האחרונים”. מלשכתו של ליברמן נמסר מנגד כי “ההחלטה לדחות את הפינוי התקבלה למרות התנגדותו הנחרצת של שר הביטחון”.

בנימין נתניהו הבטיח הבוקר כי “ יפונה, זאת החלטה של בית משפט, זאת המדיניות שלנו והיא גם תתבצע”. במהלך הצהרות לתקשורת בפגישתו עם מזכיר האוצר האמריקני מנוצ’ין, אמר כי “אין לי כוונה לדחות את זה עד להודעה חדשה, בניגוד לפרסומים, אלא למועד קצוב, קצר. משך הזמן שניתן לנסות לפנות את זה בהסכמה ייקבע על ידי הקבינט. אני אכנס אותו היום, נקבע, זה יהיה קצר, ואני מאמין שזה גם יהיה בהסכמה”.

חאן אל אחמר במבט מלמעלה

 

חבר הקבינט השר ישראל כ”ץ (הליכוד) הודיע כי יתמוך בפינוי המאחז. “חאן אל אחמר הוא בלתי חוקי ודינו להתפנות. אכיפה לא יכולה להיות בררנית. חוק הוא חוק, ואסור שיהיה דין שונה ליהודים וערבים”, אמר הבוקר.

כזכור, לאחר מאבק משפטי ממושך בג”ץ אישר את הריסת הכפר. לפולשים ניתנה אפשרות להתפנות עצמאית עד ה-1 באוקטובר. אולם עד כה לא התפנו התושבים מרצונם והדבר טרם נאכף. ההחלטה על הדחייה התקבלה 48 שעות לפני הפינוי כשכוחות המשטרה כבר ערוכים.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.