אחינועם ניני ושותפה המוזיקלי הגיטריסט פרסמו היום טור דעה ב'הארץ' ובו בין היתר הסבירו כי הם: "מתנגדים לתנועת ה-BDS ולכל הטפה פומבית לחרם, יהיו מניעיו אשר יהיו". וכי הם אינם תומכים בחרם על ההתיישבות ביהודה ושומרון: "אנחנו לא מחרימים אף מתנחל ואיננו בודקים מי ייצר את המוצרים שאותם אנו קונים או שוקלים לקנות. אין בכוונתנו לפגוע בפרנסתו של איש". כתבו.

אחינעום ניני ושותפה המוזיקלי גיל דור, בעצרת זיכרון אלטרנטיבית לחללים הפלסטינים והישראלים. צילום: פלאש 90
ושותפה המוזיקלי גיל דור, בעצרת זיכרון אלטרנטיבית לחללים הפלסטינים והישראלים. צילום: פלאש 90

על סוגיית ההופעה ביהודה ושומרון ובשטחים שצורפו לישראל ב-67' כתבו היוצרים: "הופענו בעבר ונשמח להופיע שוב ברמת הגולן" וכן, "בכל חלקי ירושלים". הצמד התייחס לאופציה של הגעה להופיע ביהודה ושומרון: "נשמח לבוא לכל מקום ביהודה ושומרון לשיחה כנה ומעמיקה עם התושבים על עתיד המדינה, שם נוכל לדבר, לשיר כמובן ואפילו להתפלל לעתיד טוב וצודק יותר".

בנוסף הביעו היוצרים ביקורת על התערבותה של שרת התרבות בבחירת הזמרת מירה עווד לשיר את שירו של המשורר הפלסטיני מחמוד דרוויש טקס פרסי אקו"ם. ובירכו את עווד "לרגל זכייתה בפרס אקו"ם, בראש ובראשונה משום שהיא אמנית ראויה ומעבר לכך היא חברה נפלאה ושותפה לדרך". עוד כתבו בהתייחסות לרגב: "הניסיון לצנזר אמנות, גם כזו המביעה עמדות שכבוד השרה חולקת עליהן, הוא מהלך חסר אחריות והרסני לדמוקרטיה".

אחינועם ניני בעצרת השמאל בכיכר רבין, מאי 2017. צילום: פלאש 90
אחינועם ניני בעצרת השמאל בכיכר רבין, מאי 2017. צילום: פלאש 90

היוצרים כתבו על בחירתם בשנת 2014 לוותר על פרס מטעם אקו"ם כשהזמר היה מועמד לפרס מפעל חיים באותה ההזדמנות: "זכות המחאה הדמוקרטית שמורה כמובן לכל אזרח… למשל על ידי ויתור על הפרס, כפי שעשינו אנחנו בשעתו, כשהזמר היה מועמד לפרס מפעל חיים. באותה עת לא ביקשנו זאת ולא שמחנו לאיד על שינוי קטגוריית הפרס. גם לא חזרנו בנו מן הוויתור על אף הפצרות שונות ורבות. המחאה שלנו היתה אך ורק כנגד העמדות שמייצג זילבר ולא נגד אמנותו ושיריו היפים". עוד הוסיפו: "חשוב לנו להדגיש כי לא היתה במחאתנו כל קריאה להחרימו, שכן לתפיסתנו מחאה איננה סתימת פיות וסתימת פיות איננה מחאה".

"את המחאה שלנו על מדיניות כל הממשלות, שזרו ועדיין זורות חול בעיני אזרחים תמימים, ואחר כך מביאות עליהם טרגדיה של פינוי כפוי, אנו עושים באמצעות קיפוח פרנסתנו שלנו בלבד" הסבירו. "אנו עושים זאת על מנת לסייע כמיטב יכולתנו להסיר את מסך העשן של ה״נורמליות״ לכאורה, של חיים בשטחים שהינם במחלוקת עם אנשים שתחת כיבוש".

בשבוע שעבר במהלך כינוס של 'מרצ' בסינמטק שבירושלים נאמה ניני, וסיפרה לקהל כי היא ניזוקה מתנועת החרם על ישראל:  "אני עושה הרבה שיתופי פעולה עם פלסטינים, ואני שואבת המון השראה ממה שאני עושה, אבל לא קל לי, ויש מחיר לשלם. ה-BDS מחרים אותי", אמרה.

טור הלילה של אמיר איבגי, מתוך היום הזה, ימים א-ה בשעה 23:00

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.