אמש (א') ערכה מפלגת השמאל הקיצוני ועידה מיוחדת לציון "50 שנה לכיבוש", בסינמטק שבירושלים. במהלך האירוע נאמה גם הזמרת אחינועם ניני, שסיפרה לקהל שהגיע כי היא ניזוקה דווקא מתנועת החרם על ישראל – למרות שהיא עצמה מחרימה את היהודים שגרים מעבר לקו הירוק. "אני עושה הרבה שיתופי פעולה עם פלסטינים, ואני שואבת המון השראה ממה שאני עושה, אבל לא קל לי, ויש מחיר לשלם. ה-BDS מחרים אותי", אמרה.

אחינועם ניני בוועידת מרצ. צילום: תומר ניוברג
אחינועם ניני בוועידת מרצ. צילום: תומר ניוברג

הזמרת השנויה במחלוקת הוסיפה כי פעילי ה-BDS "רוצים לסתום לי את הפה, והם רק עוזרים לימין שעושה את זה מספיק. למה להם לנסות להשתיק אותי, אנחנו לא נלחמים פה באותו צד? אני לא מופיעה בשטחים, והכרזתי שלא אופיע עד שלא יהיה הסכם אמיתי".

עוד הוסיפה ניני כי פגשה את אבו מאזן וכי היא "בטוחה שהוא פרטנר לשלום". "אני לא יכולה לומר את אותו הדבר על ראש הממשלה או על הממשלה הנוכחית בישראל. אנשי הימין פוגעים במכוון באנשים כמוני, אבל אני מרגישה שאנשים מהצד שלי לא מעניקים לי את רשת הביטחון החזקה שדרושה לנו כדי לדחוף אותם בחזרה לחורים שלהם".

גלאון: "חיילים משוחררים שרוצים לספר מה עבר עליהם מתוארים כ'גיס חמישי'"

את הנאום המרכזי נשאה יו"ר מפלגת מרצ, ח"כ זהבה גלאון. גלאון אמרה כי "שנת החמישים לכיבוש היא גם שנת ההדחקה. הדחקה נעשתה משימה לאומית". לדבריה, שר החינוך (נפתלי בנט – ע"ל) טוען שאין כי התנ"ך אמר לו. הצגות על הכיבוש הן עילה לביטול תקציבים. חיילים משוחררים, שרוצים לספר מה עבר עליהם בשטחים, מתוארים כ'גיס חמישי' (שוברים שתיקה – ע"ל)".

זהבה גלאון עצרת שמאל פלאש 90
עצרת שמאל פלאש 90

גלאון הוסיפה כי "המציאות בשטחים היא מציאות של אפרטהייד – הפרקליטות, המשטרה, הצבא והשב"כ קוראים את אותו ספר חוקים, אבל מפעילים דין אחד על פלסטיני ודין אחר על מתנחל״.

לדברי יו"ר מרצ, "אנחנו חיים במציאות שישראל מתקראת דמוקרטיה ומתנהגת כמו דמוקרטיה בשטחי הקו הירוק, אך בפועל מיליוני פלסטינים חיים תחת שליטתה בשטחים, ללא חופש תנועה, שוויון בפני החוק או זכות הצבעה"

את נאומה סיימה בקריאה להחלפת נתניהו. "הפתרון נותר אחד – שתי מדינות לשני עמים. זה לא רק אפשרי, זה כורח המציאות. והגיע הזמן שישראל תיקח יוזמה. אם נתניהו לא יודע איך לעשות את זה, יש די והותר אנשים שיודעים".

"אבו מאזן הוא פרטנר לשלום, נתניהו לא"

הסנטור האמריקאי ברני סנדרס ואחד המתמודדים לראשות המפלגה הדמוקרטית בבחירות האחרונות לנשיאות ארה"ב שלח נאום מוקלט ובו אמר: "תנועות טוטליטריות קיצוניות רבות מדי עולות ברחבי העולם. הן שואבות כוח מהפקרה של רבים על ידי הגלובליזציה. דמגוגים משתמשים במיעוטים כשעיר לעזאזל, אבל ככה דמגוגים עובדים. הם טוענים שהם מדברים בשם הרבים, אך הם מייצגים מעטים בלבד. עלינו להכיר שכוחות האוליגרכיה פועלים ברמה הבינלאומית ולכן אנחנו זקוקים לעולם איתנו. אני מאמין שאנשים אמיצים יכולים לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. שלום אמת פירושו ביטחון לא רק לכל ישראלי, אלא גם לכל פלסטיני".

ד"ר נביל שעת׳, ממנהיגי הרשות הפלסטינית ומקרוב לנשיא עבאס: "היום יש 13 מיליון פלסטינים בעולם, חצי מהם גרים בפלסטין. התקווה של כולנו היא מו"מ מחויב לשלום שלוקח בחשבון את שני העמים בארץ הזו. אין פתרון אחר משתי המדינות שלא יצור כאן מדינה מקוטבת, מפולגת ואכולת שנאה. מדינה אחת בשום פנים לא תהיה דמוקרטית. היא לא תאמין בשוויון זכויות".

"בערוב השנים אנחנו רואים הקצנה בכל מזרח התיכון סביב המשבר הישראלי-פלסטיני. בדאע"ש מגייסים פעילים לשורותיהם רק תחת הכותרת של המלחמה על ירושלים. לא סוריה, לא עיראק. ירושלים".

"לקחו הרבה שנים של שכנוע מייגע, אבל בצד שלנו הפנימו שהישראלים לא הולכים לשום מקום, זו המדינה שלהם והארץ שלהם. הבעיה שלנו היא הכיבוש בשטחים. שם זו לא הארץ שלהם. יציאה משם תהיה שחרור של העם הישראלי בדיוק כמו של הפלסטיני. אבו מאזן הוא פרטנר לשלום. כמה מכם יכולים לומר שנתניהו הוא פרטנר?"

 

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.