כאשר צריך להחליף את הרכב, רוב האנשים יגשו לסוכנות מותג הרכב המועדף עליהם או למגרש מכוניות. חלק אחר יחפש רכבים למכירה דרך אתרים או לוחות רלוונטיים. האחראים יותר מבניהם כבר יקבעו תקציב לפני שיגשו למשימה ויעשו שיעורי בית, כלומר יבדקו אילו כלי רכב פוטנציאליים ישנם במסגרת התקציב אותם קבעו. מצד שני, מסתובבים בינינו כמה ברי מזל מאלפיון אחר – אלה לא יחפשו את הרכב הבא שלהם במודעות אינטרנטיות ואפילו לא יכנסו לסוכנות רכב יוקרתית כדי למצוא אותו. הם גם לא יתעניינו בירידת הערך, מרווחי הטיפולים או עלויות הביטוח. יותר מזה, הם ירצו לשמוע שכל אלה יעלו הרבה יותר ממה שאתם חושבים.

אין זה סוד שלכל שוק יש קצה – קצה הפירמידה, המקום בו מתרכזת העלית שבעלית. בשוק הרכב ישנו שוק קצה של כלים יחידים במינם, תרתי משמע. זאת אומרת, כלים שהם באמת היחידים, שיוצרה מהם יחידה אחת או שבמרוצת השנים שרדה רק יחידה אחת הידועה לנו. במקרים מסויימים אין היא תהיה היחידה במינה, אך תהווה ציון דרך בדרכו של מותג או בדגם. עבור המחפשים כלים שכאלה המחיר הוא סעיף מישני. המושג "ירידת ערך" לא קיים כלל ומחיר הקנייה דומה יותר למחיר של בית יוקרתי. מי שנכנס לתחום זה יודע שזהו עסק המצריך כיסים עמוקים במיוחד.

אז ליקטנו עבורכם רשימה של כמה כלי רכב שלא תמצאו למכירה בשום אולם תצוגה ושלבעליהן בטוח שלא אכפת כמה דלק אוכלת המכונית האייקונית שלו שרק ג'יימס בונד נהג בה, או כמה עולה טיפול עבורה במוסך מורשה.

אלפא רומיאו TZ3

כחלק מחגיגות 100 השנים להיווסדה, תכננה אלפא מכונית לזכרה ובהשראתה של הג'וליה TZ משנות ה-60. התוצאה, כמו שרק אלפא יודעים לייצר, היתה מרהיבה ביופיה. 500 מכוניות יוצרו בסך הכל בסדרה זו, הן נמכרו במחיר של 200 אלף דולר ליחידה. אם תצליחו למצוא מישהו שמוכר בפחות, לכו על זה.

alfa-romeo-tz3, flicker

 

דודג' קורונט קבריולט

הנה רכב שהצליח להתברג לרשימה הזו רק משום שהוא נדיר. הקורונט יוצרה אך ורק בשנים 1967 ו-1970. מתוכן שרדו רק שני כלים מכל שנה, כלומר 4 בסך הכל. עובדה זו לבדה מספיקה לאספנים המחפשים אחריה בנרות ואפילו אחת נרכשה בעבור רבע מיליון דולר. לא רע בכלל עבור אמריקאית גנרית, כזו שבוודאות לא היתה זוכה בשום תחרות יופי. מצד שני, מכונית שרירים אמריקאית, הנעה אחורית ורוח בשיער. אין מה להתווכח.

Dodge Coronet-Convertible, forbbodiesonly.com

 

פאקארד פאנת'ר

פאקארד מוכרת למבוגרים שבינינו משנות ה-60 העליזות, אז היא הייתה אחת האמריקאיות האטרקטיביות היחידות שניתן היה לרכוש בארצנו. הגירסה המדוברת, הפאנת'ר, לא הגיעה לכאן ולא בכדי. רק 4 נבנו לצורכי תצוגה בשנת 1954 ומתוכן רק 2 שרדו. היתה זו מכונית סלון ספורטיבית, דו מושבית בעלת גוף עשוי פייברגלאס וקווים קלאסיים לאותה תקופה. העלות דווקא לא בשמים יחסית ליחידה מסוגה, היא עלתה "רק" 360 אלף דולר לאחרון שרכש אותה, בשנת 2006.

Packard Panther, jackson.com

 

סיטרואן GT

עבור רובנו נתפסת סיטרואן כמותג המתחבר לרכבים קטנים, משפחתיים ובעיקר נפוצים. מאז שנות ה-60 היה המותג ידוע ביכולתו לשלב בין דגמים פשוטים ויומיומיים, כמו ה-CV2, לבין יוקרה ויחודיות כמו בדגמי ה-DS. בכל מקרה, אין זה מותג המקושר אצלנו אסוציאטיבית עם רכבי ספורט. ה-GT של סיטרואן נוצרה בהשראת משחק הוידאו "גראן טוריסמו 5" והוצגה בתערוכת הרכב של פריס בשנת 2008. 6 כלים בלבד היו אמורים להגיע לייצור, אך בסופו של דבר נוצרה רק זו שיועדה לתערוכה. העיצוב, שנראה כלקוח מסרטי מדע בדיוני, ווידא שאף עין לא תישאר אדישה והמנוע בעל 784 כ"ס יוודא שתמיד תהיו ראשונים ברמזור. עקב נדירותה, המחיר יקבע לפי כמה שידרוש המוכר, אז שיהיה בהצלחה.

Citroen GT ,Wikimedia.com

 

פורשה 916

סביר להניח שהספרות 916 בצירוף המותג פורשה לרובנו לא ישמעו מוכרות. יש לכך סיבה טובה. מדגם ה-916 יוצרו רק 11 כלים בשנת 72, מהן אחת הועברה לארה"ב למוזיאון הרכב בג'ורג'יה. ה-916 היתה אמורה להיות המכונית \ המהירה ביותר של החברה ונחשבה למתקדמת במיוחד לזמנה’ אך עקב מחירה הגבוה לא הגיעה ליצור סדרתי. לאחרונה נמכרה מכונית כזו בארה"ב תמורת סכום צנוע של 3 מיליון דולר. לא רע עבור מכונית שכחדשה עלתה כ-14 אלף דולר אמריקאי.

Porsche 916, Wikimedia.com

 

שברולט קמארו ZL1

אם חשקה נפשך ברכב מיוחד אך מצד שני פחות לנקר עיניים ולא לדאוג למלאי של חלקים, הקמארו ZL1 היא האחת בשבילך. יחודה של זו הוא שהיא האחרונה שירדה מפס היצור מהדור הראשון של הקמארו, הנחשבת לפנינה אמיתית בקרב אספנים. הקמארו היא מכונית שרירים אמרקאית טיפוסית, בעלת מנוע ענק, צליל משכר והנעה אחורית בשביל הכיף הטהור. אם תצליחו לשים ידיכם על הפריט הספציפי הזה, תיאלצו להיפרד מלא פחות ממיליון דולר. ככה זה שאספנים.

Chevrolet Camaro ZL1, flicker.com

מכוניות שכאלה הן כמו תכשיט איכותי – כוחן בייחודן ובעובדה שכנראה לא פגוש דגם דומה בשום רמזור בכל העולם. בעלים של רכב כזה רוצה להראות לעולם כולו שהוא הולך נגד הזרם, נגד מה שכולם קונים וככל הנראה אין זה יהיה רכב להתנהלות יומיומית אלא יותר לצרכי תצוגה וראווה.

חיים בהגאון

חיים בהגאון