8 הערות על :

1. אמש, באופן רשמי, הודיעה המשטרה כי בעיניה אינו ראוי עוד להיות ראש ממשלת ישראל. לפי המלצות החוקרים, נתניהו ראוי לשבת מאחורי סורג ובריח. מעתה, ההכרעה בסוגיה הזו אינה נתונה עוד למרותם של החוקרים או אפילו המצביעים. היא מובאת לפתחם של היועץ המשפטי לממשלה ולפרקליטות המדינה.

ראש הממשלה נתניהו במליאת הכנסת. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

2. היה משהו שובה לב בנאום שנשא נתניהו. הבחירה במעון הרשמי כמקום ממנו הוא משדר משהו שדומה למסיבת עיתונאים רשמית נועדה כמובן לסמל את הביטחון שלו במקום הוא עומד ולשדר לציבור מסר שאומר בפשטות: "זהו מקומי". מאחורי הפודיום, לצד דגלי ישראל, בחליפה ועניבה כחולה, ממלכתי מתמיד.

3. הנאום הופץ בכל הרשתות החברתיות שיש לנתניהו גישה אליהן: פייסבוק, טוויטר וגם טלגרם שצוברת תאוצה באחרונה. אם ישנו לקח אחד שנרשם ממערכת הבחירות ב-2015 היא שאפשר להגיע לכל אחד ישר לכיס, לחבר הכי טוב של האדם. באמצעי שבחר נתניהו הוא ניסה לדלג מעל כלי התקשורת, ובכך חיזק את העממיות שלו ואת המסר המרכזי שלו – הוא נלחם בכלי התקשורת, גם דרך הפיד.

4. בתכנית "" האחרונה, במרכזה עמד הראיון עם מפכ"ל המשטרה רב-ניצב , נחשפה לראשונה ההתקשרות הראשונה של אלשיך עם התקשורת. כזכור, בראשית דרכו אלשיך הודיעה כי תם עידן ההדלפות. כלי התקשורת מרכזיים ביקרו אותו על מדיניותו וניצלו שגיאות שלו כדי להכתים את פניו. בימין, מנגד, שיבחו אותו.

במוסף ראש השנה ה'תשע"ו של מקור ראשון בחר עורך העיתון חגי סגל את אלשיך לאחד מאנשי השנה. סגל שיבח את מדיניותו וכתב כי "אלשיך קלט מהר מאוד שדוברי המשטרה הם מכפישיה הגדולים". גם אמנון לורד, כיום בעל טור מרכזי בעיתון "ישראל היום" ואז פובליציסט ב"מידה", הסכים עם סגל. בינואר 2017 כתב: "מאז שקיים הזיכרון הרלוונטי לגבי המשטרה לא היה מפכ"ל שאמינותו היא של 100 אחוז כמו של אלשיך".

מאז, דברים השתנו. בפברואר 2016 מונתה לדוברת המשטרה דוברת משרד האוצר של , מירב לפידות. חברת יחסי הציבור גולדפינגר זכתה במכרז לייעוץ תקשורתי עבור המשטרה, כשהיועץ ליאור חורב, מקורב לכחלון, מייעץ ישירות למפכ"ל המשטרה.

נתניהו ואלשיך בימים טובים יותר. צילום: חיים צח, לע"מ

ב"עובדה" נחשף שהקשר הראשון בין ובין אלשיך נוצר לכל המאוחר כבר בגל ההצתות, בנובמבר 2016. המדהים הוא, שפרשת המתנות הובאה לידיעת התקשורת חודש לאחר מכן, בדצמבר, ותמלילי נתניהו-מוזס נחשפו ע"י במהדורת "החדשות" בחודש שלאחר מכן. האם ייתכן שבמשטרה הבינו שיש להם משהו גדול ביד?

מדברים הרבה על התקיפות של נתניהו את המשטרה ואת התנהלותה. ובאמת, צריך לומר בגילוי לב, הלשון הבוטה בה נקט ראש הממשלה נגד המשטרה חורגת מכל נורמה ראויה. קשה להאמין שהוא ינקוט בלשון עדינה יותר אם גם הפרקליטות תדליף פרטים ממסקנותיה בנוגע לחקירותיו. אבל אי אפשר להימנע מהתחושה שגם במשטרה ניהלו קמפיין נגד נתניהו, בו הכינו את הציבור להמלצות שפורסמו הערב. לאורך השנה האחרונה, מההדלפות מחקירות המשטרה בנוגע לתיק המתנות ותיק מוזס-נתניהו, נחשפנו פתאום גם להקלטות של יאיר ושרה נתניהו. הם לא קשורים במישרין לנחקר עצמו, אבל היא מייצרת את דעת הקהל שתגרום למיאוס בכל המשפחה.

5. לפני בחירות 2015, טען נתניהו כי החליט לפרק את הממשלה לאחר שנעשה ניסיון לפוטש מתוך הממשלה. הוא דיבר אז על יאיר לפיד, ציפי לבני ויצחק הרצוג, שניהלו מגעים (גלאון אישרה שאכן היו מגעים כאלו) להחליפו, עוד בזמן כהונתו. העובדה שהעד המרכזי בפרשת המתנות הוא יאיר לפיד, מהדהדת את האמירה הזו במשנה תוקף

לפיד בכנס INSS. צילום: פלאש 90

6. בינתיים, כך נראה, נתניהו צלח את המשבר הפוליטי שיכול היה להתפתח מפרסום ההמלצות. חברי הקואליציה נותרו בכנסת עד שעה מאוחרת ואישרו את הצעת החוק הראשונה של תקציב 2019. מדובר בשלב ראשוני אמנם, אך המסר שיוצא מהמשכן הוא יציבות בשלב זה. כחלון ביקש להרגיע את התקיפות משמאל ומימין על רשויות החוק, האיחוד הלאומי הזכירו את חזקת החפות וליצמן ניצל את הפרסומים כדי לנגח את לפיד שוב. אפילו היורשים הפוטנציאליים של נתניהו בתפקידו כיו"ר הליכוד, הוציאו הודעות תמיכה מאולצות למדי.

7. כשאריאל שרון עמד בצומת דומה לזו של נתניהו, הוא בחר לעקור נטוע ולהחריב את גוש קטיף. נתניהו, בצומת הזו, מדבר על החלת ריבונות ביהודה ובשומרון. ועם זאת, בייחוד לאור התבטאותו הנדירה בעד סיפוח, כל עוד הוא שרוי בחשדות חמורים כאלו – אסור שיבצע מהלכים כה שנויים במחלוקת.

8. אם יתבררו חשדות והמלצות המשטרה כאמת, על נתניהו לסיים את תפקידו כראש ממשלת ישראל.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.