אלאור אזריה. צילום: פלאש 90
אלאור אזריה. צילום: פלאש 90

צה"ל יעניק לטוראי אלאור אזריה הטבות של חייל משוחרר עבור שנה וחצי בהן שירת כלוחם בחטיבת "כפיר", למרות זאת במשפחת אזריה זועמים.

לפי פרסום ב"ישראל היום", ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז החליט כי אזריה יקבל את את מענק השחרור והפיקדון על פי חוק חיילים משוחררים עבור תקופת שירותו כלוחם. מדובר בכ-24 אלף ש"ח שהם מחצית מהסכום לו זכאי לוחם המשרת 3 שנים מלאות בצה"ל.

אזריה, שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל בחברון, החל בחודש אוגוסט לרצות את מאסרו בכלא 4 בבסיס צריפין לאחר שהשתחרר מצה"ל בתום שירות בן 3 שנים. יחד עם זאת, בצה"ל מסבירים כי בפועל שירותו היה קצר מהנדרש לצורך זכאות לקבלת הכספים, זאת בשל מעצר פתוח וממושך בבסיס נחשונים מאז מקרה הירי במרץ 2016. לפי ההחלטה, אזריה אינו זכאי להטבות בגין התקופה שחלה לאחר העבירה בה הרשיע אותו בית הדין הצבאי.

החלטתו של אלמוז התקבלה בהמשך להחלטת הרמטכ"ל לקצר את עונשו של אזריה מ-18 חודשי מאסר בפעול ל-14 חודשים. המהלכים התאפשרו רק לאחר הפיכת פסק הדין לחלוט בחודש שעבר. בסמכות אלמוז עמדה ההחלטה על מתן רק חלק מהכספים או שלילתם לחלוטין וכן הקביעה האם אזריה זכאי לזכויות נלוות של משוחררים משירות קרבי תקין.

"גזלו את חירותו ועכשיו גם את כספו וכבודו"

אתי, אחותו של אלאור, פרסמה פוסט בפייסבוק בו האשימה את צה"ל בכך ש"גזלו את חירותו ועכשיו גם את כספו וכבודו". "בדיוק כשחשבתי שאין עוד אפשרות להפתיע אותי יותר, שהרי מה עוד ניתן לעולל ללוחם הפשוט אחריי שגזרו דינו לכלא וגזלו את חירותו? נוכחתי לדעת שגם אחריי כל התקופה האחרונה עדיין נותרתי תמימה", כתבה האחות. "אתמול קיבלנו את הבשורה שהצבא גוזל את מענק השחרור של אלאור, ולא די בזאת, הצבא בוחר במודע שלא להתחשב בשנה וחצי האחרונות ששהה במעצר כחלק מהשירות ובאותה נשימה גם לא מוכן להתחשב בשנה וחצי האלו ולהוריד אותם מזמן הכלא שנגזר עליו".

האחות אתי אזריה על החלטת אלמוז. צילום מסך
האחות אתי אזריה על החלטת אלמוז. צילום מסך

"תעזרו לי להבין כי אני מזמן גם הפסקתי איך לוחם מצטיין שכל חיו חלם לשרת את המדינה, לתרום את חלקו ולעשות את המוטל עליו ממשיך לקבל סטירות לחי מהמערכת שכל כך אהב?", שאלה אתי. "אני פשוט זועקת את כאבו של אלאור! איך פרקליטות צבאית שלמה שמה לה מטרה אחת על גבו של אלאור והם פשוט לא מפסיקים לירות את החצים ישר לליבו!! ולליבנו!!!", תהתה. "לאן עוד הם רוצים להגיע? תקחו את הכסף רק תחזירו את הילד ותפסיקו את הביזיון הזה!".

מדובר צה״ל נמסר בתגובה: "הוחלט כי לטוראי אלאור אזריה ישולמו מלוא ההטבות על פי חוק חיילים משוחררים בעד תקופת השירות שבה שירת כלוחם. לא ישולמו לחייל הטבות בעד תקופת השירות שלאחר ביצוע העבירה בה הורשע, בה שהה במעצר פתוח בבסיס צבאי. ההחלטה התקבלה בהתאם לחוק ולפקודות הצבא, לפיהם יש לשקול שלילת הטבות מחייל שהורשע בעבירה חמורה או שהוטל עליו עונש של שישה חודשי מאסר בפועל לפחות. ההחלטה התקבלה לאחר שניתנה לטוראי אזריה אפשרות להישמע בעניין ותוך התחשבות בכלל נסיבות המקרה".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20