נמצא פסלו של המלך פסתמיך הראשון, כך גילה שר העתיקות המצרי. מדובר בפסל הענק שנחשף לפני שבוע בקהיר ושהרשויות חשבו שמציג את דמותו של פרעה המקראי. כעת מסתבר כי מדובר בפסלו של מלך אחר של מצרים העתיקה. מדובר במלך הרבה פחות ידוע ששלט באימפריה בין השנים 664-610 לפני הספירה, כ-600 שנה אחרי תקופתו של רעמסס.

ראש הפסל של פסתמיך? צילום: רויטרס
ראש הפסל של פסתמיך? צילום: רויטרס

במסיבת עיתונאים מיוחדת שנערכה אמול (ה'), שר העתיקות אל-ענאני אמר שהפסל אינו מציג כפי שחשבו את רעמסס השני, המזוהה כמלך שהעביד את עם ישראל בפרך. לדבריו, לאחר שחולץ הפסל במלואו מתוך מי התהום, התגלה כיתוב בכתב חרטומים בצדו האחורי של הפסל שהראה כי מדובר, כאמור, בפסתמיך. עוד סיפר השר כי פסל החלמיש, שגובהו כתשעה מטרים ומשקלו שבעה טון, טיפוסי לתקופתו של רעמסס השני, מה שככל הנראה יצר את הבלבול.

אל-ענאני אמר: "יש אפשרות, אם כי קטנה, שפסמתיך הראשון עשה שימוש מחודש בפסל ישן יותר שעשוי להיות של רעמסס השני. אנחנו לא בטוחים בזהות הפסל, אך תנו לנו ימים, שבועות או חודשים – ונדע בוודאות".

בשבוע שעבר הודיע משרד העתיקות המצרי על התגלית הארכיאולוגית, ואמר כי מדובר באחת התגליות הארכיאולוגיות הגדולות בתולדות המדינה. בטקס הסרת הלוט מעל האנדרטה סיפר אל-ענאני כי "ביום שלישי שעבר קראו לי להודיע על הגילוי הגדול של פסל המלך העצום, ככל הנראה רעמסס השני, העשוי מקוורץ".

הפסל, שנמצא בשכונת עוני בפרברי קהיר, נחשב כפסלו של רעמסס השני משום שאותר לראשונה באיזור מקדש גדול אותו בנה פרעה המקראי בעיר העתיקה און, שאף מוזכרת בתנ"ך. הפסל צפוי להיהפך לאחד מאוצרות המוזיאון המצרי הגדול, שייפתח את שעריו במהלך השנה הבאה.

השר המצרי בטקס הסרת הלוט. צילום: רויטרס
השר המצרי בטקס הסרת הלוט. צילום: רויטרס