וועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את הצעת החוק של ח"כ ישראל אייכלר, לפיה יאסר לפרסום שמותם של פצועים והרוגים בפיגועים בלא הסכמה. על פי הצעת החוק, בכדי לפרסם את שמו של פצוע באירוע טרור לאומני ידרש המפרסם אישורו של נפגע הפיגוע.

במקביל יאסר לפרסום שמות הרוגים בפיגועים לפני שמשפחת ההרוג תקבל על כך הודעה רשמית. כיום נוהגים כלי התקשורת שלא לפרסם שמות הרוגים לפני הודעה למשפחה אך הדבר אינו מעוגן בחוק. בניגוד להרוגים במערכת הביטחון עליהם מטילה מערכת הביטחון צנזורה, לנפגעים בפיגועים אין צנזורה.

בחודשים האחרונים החלו הרשויות בישראל לתת דגש על פרסום שמות הרוגים לפני ההודעה למשפחה. כיום רוב המידע הלא מצונזר מועבר ברשתות החברתיות בכלל ובאפליקציית וואטסאפ בפרט.

בפאנל "הפטריוטים" התרגז ארי שמאי על ניסיון החקיקיה והגדיר בעקבותיו את הכנסת כ"מטומטמת": "מה הכנסת המטומטמת הזו? מה החוקים האלו? גם ככה לא עושים את זה". שמאי המשיך והציע בציניות לחברי הכנסת חוק נגד פיגועים.

שמעון ריקלין דווקא שיבח את הצעת החוק ואמר כי במקרים כאלו משפחות נחשפו לשמות הנפגעים ולתמונותיהם בטרם קיבלו על כך הודעה מהגורמים המוסמכים לכך: "כבוד האדם נפגע בצורה יסודית".

מנחה התכנית, אראל סג"ל, היה סקפטי לגבי יעילות החוק והביא דוגמה מחוק אחר: "יש חוק שאוסר על העברת תכנים פורנוגרפיים והוא לא עובד.  בצרפת ובארה"ב היו צילומים – ולא העלו. כאן ישר מפרסמים".
הפטריוטים

הפטריוטים