יום ההוקרה למערך המילואים בכנסת: ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום פה אחד הסכם בין המוסד לביטוח לאומי לבין משרד הביטחון וצה"ל, לפיו התגמול למשרת מילואים עצמאי יגדל ב-25% (מעבר לתגמול אותו מקבל עצמאי בגין שירות מילואים כבר כיום, המבוסס על ממוצע שכרו ב-3 החודשים שלפני השירות). ההסכם קובע עוד כי הסכום הכולל של תגמולי המילואים לעצמאי לא יפחת מ-196 שקלים ליום, ולא יעלה על 1,441 שקלים ליום. עוד קבעה הוועדה כי התגמול יינתן רטרואקטיבית מיום 1 בינואר 2016. עלות יישום ההסכם היא 17 מיליון שקלים בשנה, והוא תקף לעשר שנים.

חיילי מילואים בגבול עם עזה במהלך מבצע 'צוק איתן' ב-2014. צילום: פלאש 90
חיילי מילואים בגבול עם עזה במהלך מבצע 'צוק איתן' ב-2014. צילום: פלאש 90

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בדיון: "זהו הישג נפלא, המשפר באמת את מצבם של משרתי המילואים העצמאים. זהו נדבך נוסף בחיזוקם של העצמאים, החשובים כל כך לכלכלת המדינה".

ח"כ עפר שלח (יש עתיד), מיוזמי הצעת חוק בנושא, בירך על אישור ההסכם ואמר: "המאבק הזה ארך עשר שנים, למרות ההסכמות הנרחבות. אגף התקציבים במשרד האוצר העריך את עלות ההסכם בכ-100 מיליון שקלים בשנה, וסירבתי לקבל את ההערכה הזאת. הוכחתי שמדובר בעלות נמוכה בהרבה. טוב שאגף התקציבים שומר על הקופה, אבל לא תמיד המספרים שלהם מדויקים". ח"כ שלח ביקש להודות לשר הביטחון ליברמן על קידום ההסכם.

לדבריו הצטרף ח"כ יואב קיש (הליכוד), אף הוא מיוזמי הצעת חוק בנושא: "יש רוח מפקד במשרד הביטחון ורואים אותה. מטרת ההסכם אינה סיוע לעצמאים החזקים, אלא לאלה החלשים יותר. זו חשיבה נכונה והגיונית, המכירה בעומס המיוחד והנוסף שחל על משרתי מילואים עצמאים".

נשיא להב (לשכת ארגוני העצמאים בישראל), רועי כהן: "זהו שינוי תפישה כלפי עולם העצמאים, המתבצע תודות לעיקשותו של יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף. טוב שמתקנים את העיוות ההיסטורי ויש מי שחושב על העצמאים, אשר עוזבים את העסק ולא חוזרים לחממה של שכירות בתום שירות ממושך, אלא צריכים להשלים פערים מול לקוחותיהם".

נציג קבוצת המילואימניקים העצמאיים, יוחנן קפלינקוב: "חברים עצמאים שלי ששירתו במילואים פשטו רגל ונכנסו לחובות. הם נאלצו להוציא פטורים ממילואים כדי להציל את עצמם והעדיפו אוכל לילדים על פני תרומה למדינה. באמצעות ההסכם הזה המדינה אומרת לנו: אנחנו מוקירים אתכם, לא רק במילים אלא במעשים".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא