השירות הלאומי-אזרחי בארגונים שעיקר מימונם מגיע מממשלות זרות. ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') פה אחד את הצעת החוק של יושב ראש ועדת המשנה לכח אדם בצה"ל, ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), שמטרתה להביא לביטול התקנים של השירות הלאומי-אזרחי בארגונים שעיקר מימונם מגיע מממשלות זרות, כדוגמת ארגון בצלם, המוקד לפליטים ולמהגרים ועמותת 'גישה'.

"לאבסורד הזה שהביא את בצלם לקבל ממדינת ישראל שירות לאומי - נעשה סוף". ח"כ אוחנה. צילום: פלאש 90
"לאבסורד הזה שהביא את בצלם לקבל ממדינת ישראל – נעשה סוף". ח"כ אוחנה. צילום: פלאש 90

את הצעת החוק מוביל ח"כ אוחנה בתמיכתו של ראש הממשלה והיא צפויה לעלות להצבעה בקריאה טרומית ביום רביעי, בתיאום עם משרד המשפטים. ההצעה מבקשת לשים סוף לתופעה בה גופים היוצאים נגד המדינה נהנים מפירותיה דרך קבלת תקני שירות לאומי ולדאוג לכך שהשירות הלאומי-אזרחי שמדינת ישראל מממנת, לא יתאפשר בגופים אשר עלולים להוות חלק מהמאבק הפוליטי הבינ"ל במדינת ישראל, באמצעות המימון הזר המוזרם על ידי ממשלות זרות לעמותות ישראליות שונות לתועלתן.

נוסח הצעת החוק קובע כי "שירות אזרחי חברתי לא ייערך בגוף או עמותה או מוסד שעיקר מימונם מתרומות של ישות מדינית זרה", ויכללו בו ככל הנראה 27 עמותות, מהן 25 ארגוני זכויות אדם.

לדברי יוזם הצעת החוק, ח"כ אמיר אוחנה: "מטרת החוק היא לחזק את המערכת החיסונית של ישראל, שנדמה כי נחלשה בעת האחרונה – לדוגמא הטירוף שבאי היכולת להפסיק לספק תקני שירות לאומי גם לארגונים שפועלים במובהק ובמוצהר נגד מדינת ישראל, ובמימונן של ממשלות זרות".

שירות אנטי לאומי. אתר בצלם
שירות אנטי לאומי. אתר בצלם

עוד הוסיף ח"כ אוחנה כי הוא מברך את ועדת השרים לענייני חקיקה שפעלה בהתאם לשכל הישר ולהיגיון הבריא, "לאבסורד הזה שהביא את בצלם לקבל ממדינת ישראל שירות לאומי – נעשה סוף".

מנכ"ל תנועת '', מתן פלג, שחשף את המציאות בה ארגונים הממומנים ע"י ממשלות זרות זכאים לתקני שירות לאומי, אמר כי "אישורה של הצעת החוק למניעת שירות לאומי בארגונים שעיקר מימונם מממשלות זרות היא תיקון הכרחי וחשוב. מדובר ביום היסטורי בו המחוקק משיב לידיו את הכוח להגן על ריבונותה של מדינת ישראל כנגד אלה הפועלים נגדה מבפנים".

כעת, אומר פלג, "יש לפעול לאישורה הסופי של הצעת החוק וזאת בכדי להפסיק את האבסורד הקיים והמביך הזה בו המדינה מממנת את עוכריה אשר גם ככה מתוקצבים במליוני דולרים מטעם ממשלות אחרות. תנועת 'אם תרצו' תמשיך לפעול ביתר שאת נגד הגורמים המבקשים לפגוע בחיילי צה"ל, במשפחות השכולות ובריבונותה של מדינת ישראל".

"למצות את הדין" מתן פלג.
"יום היסטורי בו המחוקק משיב לידיו את הכוח להגן על ריבונותה של מדינת ישראל", מתן פלג


:עוד באותו נושא