הכותל המערבי. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
הכותל המערבי. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

אושר במליאות הכנסת: הלילה, סמוך לשעה 3 לפנות בוקר, אישרה הכנסת הצעת , זאת לאחר דיונים ממושכים מעל בימת הכנסת. בהצעת החוק תמכו 64 חברי כנסת ו- 51 חברי כנסת התנגדו, 1 – נמנע.

בהצעת החוק מוצע לקבוע כי אין לשנות את הוראות סעיף 6 לחוק-היסוד, שעניינו איסור על העברת סמכויות של תחום ירושלים לגורם זר, אלא בחוק-יסוד שנתקבל ברוב של 80 חברי הכנסת. עוד מוצע כי שינוי הוראות סעיף הנוקשות ייעשה רק בחוק-יסוד שנתקבל ברוב של 61 חברי הכנסת.

בנוסף, התחום העירוני של עיר הבירה שונה ובחוק נכתב עתה כי: "השטח המתואר בתוספת לאכרזה על הרחבת תחום עיריית ירושלים מיום כ' בסיוון התשכ"ז (28 ביוני 1967), שניתנה לפי פקודת העיריות, והכול כפי שהיה בתוקף ביום תחילתו של חוק-יסוד: ירושלים בירת ישראל".

""

בשמאל התנגדו לחוק והעלו הסתייגויות רבות לו. במהלך הדיון המקדים בכנסת, אמר יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג  (המחנה הציוני): "ערב מאוד דרמטי לראשונה אנחנו רואים סדק בחומת הקואליציה. דרמה משמעותית. הסדק הולך ונפער. מקודמים חוקים שכלל לא עוזרים לאזרח ורק בגלל שאחד מוביל את הקואליציה זו נפתלי בנט. אין בין הפלסטינים הגרים בכפרים לירושלים כמעט כלום".

מנגד, בימין בירכו על המהלך. השר לענייני ירושלים, זאב אלקין, צייץ בעמוד הטוויטר שלו לאחר ההצבעה: "אני מברך את הכנסת על אישור ברוב גדול של תיקון לחוק יסוד ירושלים המחזק את חומת המגן כנגד אלה משמאל שעלולים לנסות לפגוע בעתיד בריבונות הישראלית בירושלים המאוחדת!".

השרים אלקין ובנט מברכים. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
השרים אלקין ובנט מברכים. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מגישת החוק יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי אמרה: "ירושלים יורדת מהשיח של פתרון שתי המדינות. כבר ראינו איך ראשי ממשלות קונים חברי כנסת ברכבי שרד, בתפקידים בכירים בממשלה ובמניפולציות מבישות, כדי לקדם יוזמות מדיניות דוגמת הסכמי אוסלו ותכנית ההתנתקות. עם אישורו של החוק שאותו קידמתי יחד עם חברי השר נפתלי בנט, ירושלים לא תחולק ותישאר מאוחדת כבירתו של העם היהודי.

השר נפתלי בנט: "היום הבטחנו את אחדות ירושלים לצמיתות. העברנו חוק שמשריין את ירושלים, כך שלא ניתן יהיה לחלק אותה אלא ברוב עצום של 80 חברי כנסת. הר הזיתים, העיר העתיקה ועיר דוד לעולם יישארו בידנו. לא יהיו עוד תרגילים פוליטיים שיאפשרו את קריעת הבירה שלנו. זו גם תשובת ישראל להצבעת האו״ם המבישה נגד ירושלים"

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.