דווקא בחגיגות יום העצמאות: בארגון אונסק"ו התקבלה החלטה הקוראת לשלילת הריבונות הישראלית בירושלים, מגדירה את ישראל כ"כוח כובש" ולא מכירה בחוק איחוד , כך פורסם ב-"ynet".

ההחלטה האנטי ישראלית התקבלה ברוב של 22 מדינות שהצביעו בעד החוק, מול 10 מדינות שהצביעו נגד. 23 מדינות נמנעו, שלוש נעדרו.

עצרת ארגון אונסק"ו. צילום: Cancillería Ecuador
עצרת ארגון אונסק"ו. צילום: Cancillería Ecuador

 

בעקבות המאמצים הדיפלומטיים הבלתי פוסקים בירושלים לשבור את הקונצנזוס השורר באיחוד האירופי נגד ישראל, יחד עם הודעת שר החוץ האיטלקי כי מדינתו תצביע נגד ההצעה והלחץ שהפעיל על החברות בארגון, קיוו בישראל לתוצאות שונות, אך ההצעה התקבלה בסופו של דבר ברוב גדול.

המדינות שהצביעו בעד ההחלטה הן: איראן, רוסיה, סין, מלזיה, מאוריציוס, ניגריה, סנגל, דרום אפריקה, בנגלדש, פקיסטן, וייאטנם, ברזיל, ניקרגואה, צ'אד, אלג'יריה, מצרים, עומאן, סודן, מרוקו, קטאר, לבנון ושבדיה – שלמרבה הבושה הייתה למדינה היחידה מאירופה שתמכה בהצעה המוטה.

המדינות שהתנגדו להצעה הן: ארצות הברית, , בריטניה, הולנד, ליטא, יוון, פרגוואי, אוקראינה, טוגו וגרמניה.

המדינות הנמנעות: צרפת, האיטי, הרפובליקה הדומיניקנית, מקסיקו, ספרד, סנט קיטס, קניה, טרינידד, אלבניה, קמרון, אסטוניה, חוף השנהב, סלובניה, גאנה, מוזמביק, אוגנדה, ארגנטינה, הודו, אל סלבדור, יפן, דרום קוריאה וסרי לנקה. הנעדרות: נפאל, סרביה וטורקמניסטן.

מעודד. רה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90
רה"מ . צילום: פלאש 90

 

ראש הממשלה נתניהו התייחס להחלטה באירוע קבלת פנים לסגל הדיפלומטי: "מספר המדינות שתומכות בהצעה האבסורדית הזאת באונסק"ו הולך ומצטמצם. לפני שנה זה היה 32 מדינות, לפני חצי שנה זה ירד ל-26, עכשיו זה ירד ל-22. נמשיך לעשות את המאמץ השיטתי והעקבי הזה, נוריד את זה בכלל, כי לא צריכות להיות הצבעות כאלה באו"ם. יש היום יותר מדינות שנמנעות או תומכות בישראל מאשר מדינות שמתנגדות לישראל. זה שינוי, פעם ראשונה".

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון: "ההחלטה המעוותת הזו והניסיונות לערער על הקשר בין ישראל לירושלים לא ישנו את העובדה כי ירושלים היא בירתו הנצחית של העם היהודי. ישראל לא תעבור בשתיקה מול ההחלטה המבישה הזו".

נוסח ההצעה רוכך במעט בעקבות לחץ של על המדינות הערביות לרכך במעט את הנוסח המקורי של ההצעה, ואלה מחקו ממנה סעיפים שמנתקים באופן מוחלט את זיקתה של ישראל להר הבית. הריכוך נועד כדי להבטיח קונצנזוס בקרב המדינות האירופאיות להצביע בעד ההחלטה.

גם לפי הנוסח המרוכך, נשללת ריבונותה של ישראל על ירושלים רבתי, ולא רק על חלקים ממנה דוגמת מזרח העיר והעיר העתיקה. בנוסף, מגדירה ההחלטה את ישראל כ"כוח כובש" וכי כל החלטה של "הכיבוש הישראלי", קרי – הכנסת, בימ"ש העליון או כל רשות שיפוטית או מנהלתית אחרת מטעם מדינת ישראל – מבוטלת וחסרת משמעות לחלוטין. במסגרת ההצעה נמתחת ביקורת נגד ישראל על כך שהיא מבצעת חפירות במקומות שונים בבירתה.

בישראל ישנו זעם רב על גרמניה שעומדת מאחורי המהלך. שגרירים אירופאים מתחו ביקורת על השגריר של גרמניה בארגון, סטפן קראויליסקי. "נראה שקראויליסקי פועל מאג'נדה אישית ולאו דווקא מהוראה מסודרת ממשלת גרמניה", אמרו.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא