. אלאור אזריה ואמו אושרה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
. ואמו אושרה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פנתה לנשיא המדינה במכתב בו היא מבקשת כי יחון את בנה אלאור, כך פורסם היום (ו') ב"ישראל היום".  המכתב נכתב ב-26 באוקטובר, כשבוע לאחר שאלאור, שהורשע בהריגת בחברון, פנה לנשיא בעצמו בבקשת חנינה.

אושרה תיארה את המצב הקשה בבית לאחר הרשעתו של בנה וציינה כי בעקבות המשפט היא איבדה עשרות קילוגמרים ממשקלה ובעלה צ'רלי לקה בשבץ מוחי. "אני פונה לליבך הרחמן – אני מבקשת בכל לשון של בקשה – תחזיר לי את האור הביתה".

בפתח מכתב שכותרתו "בני, אהובי, אלאור" ביקשה האם לספר אודות דמותו של בנה שהיה לוחם מצטיין. "רגע לפני שאתה מקבל את ההחלטה לגבי בקשת החנינה שהוגשה לך על ידי בני, אהובי, אלאור, אני מבקשת לספר לך כמה דברים אודותיו שככל הנראה אינך יודע, כי הם מעולם לא סופרו או נכתבו בשום מקום", כתבה.

"ובכן אדוני, חלומו הגדול של אלאור, מאז שהיה ילד קטן, היה לשרת את המדינה ולתרום מעצמו כמה שיותר". אושרה ציינה כי אלאור נכשל בגיבוש לאחת הסיירות מפני שבחר לסייע לחייל שקרס תחת שקי החול הכבדים. "שאלתי אותו אם הוא מצטער שהתעכב ולכן לא עבר. לא אשכח את תשובתו: 'אמא', אמר לי, 'הייתי מצטער אם לא הייתי עוזר לאותו בחור. אין בי שום צער, עשיתי את מה שהייתי צריך לעשות'".

"זה הבן שלי, זה הילד, תמיד שמח לעזור לכל מי שרק אפשר, ערכי ומאוד רגיש לסביבה. כך גם התנהג בעת שירותו – פעמים רבות התנדב לשמור במקום חבריו, כשראה שהעומס כבד עליהם. ולצד התכונה הזאת מדובר בילד ביישן, לבבי, חם ואוהב. הוא האור של הבית, כשמו כן הוא", סיפרה אושרה.

לדבריה, "שמחת החיים של אלאור דואכת לאיטה. הוא מנסה לשדר חוסן בעת ביקורים אצלו בבית הכלא, אך אני רואה לו בעיניים את הכאב והדעיכה. זה לא אותו ילד ששלחתי לשירות. הלב נשבר". האם סיכמה את מכתבה בפניה למידת הרחמים של הנשיא. "אני מתפללת לבורא עולם שמידת הרחמים תבוא לידי ביטוי בהחלטתך ושאלאור ישוב אלינו במהרה, יחזור הביתה".

טרם קבלת ההחלטה בנידון יעניין הנשיא בהמלצותיהם של הרמטכ"ל, הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק, וראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז.

מכתב של אושרה אזריה לנשיא המדינה
מכתב של אושרה אזריה לנשיא המדינה

"בדיעבד בלבד הירי במחבל היה טעות מבצעית"

כזכור, בחודש מרץ 2016 חיסל לוחם כפיר אלאור אזריה מחבל שפצע קודם לכן את חברו ליחידה. עפ"י כתב האישום, המחבל היה מנוטרל מספר דקות בטרם ירה בו אזריה. בעקבות כך, הרשיע בית הדין הצבאי את אזריה בהריגה ובהתנהגות שאינה הולמת וגזר עליו 18 חודשי מאסר בפועל.

בחודש ספטמבר החליט הרמטכ"ל גדי איזנקוט לקצר את עונשו של אזריה בארבעה חודשים ועונשו עודכן ל-14 חודשי מאסר בפועל.  בבקשתו לנשיא כתב אזריה: "במשפט צדק לצערי לא זכיתי, זו תחושתי ששום דבר לא יכול לשנות אותה. מכל מקום, את מידת החסד והרחמים שהיא תמצית מוסד החנינה מבקש אני מכבוד הנשיא בפנייה זו". יש להדגיש כי אזריה אינו מבקש מחיקת הרשעה, אלא רק שחרור מיידי.

בבקשתו הודה לראשונה אזריה בטעות המבצעית שביצע בזירת פיגוע הדקירה בחברון. "אילו הייתי יודע בוודאות שאותן שניות מתוחות בזירה שהמחבל אינו ממולכד, לא הייתי יורה – חד וחלק", כתב. "בדיעבד בלבד הירי במחבל היה טעות מבצעית".

זירת האירוע בחברון, בה ירה אלאור אזריה במחבל. צילום מסך: בצלם
זירת האירוע בחברון, בה ירה אלאור אזריה במחבל. צילום מסך: בצלם
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.