חבר הכנסת יתארח בכנס שעורר את זעמם של הארגונים היהודיים בקנדה בשל תכנים אנטישמיים ותמיכתו בהחרמת ישראל. כך פורסם הלילה באתר ג'רוזלם פוסט.

גאטס צפוי ליטול חלק בכנס השנתי של "הפורום החברתי העולמי", המגדיר את הכנס כ"התכנסות הגדולה בעולם של ארגונים חברתיים במטרה למצוא פתרונות לבעיותינו כיום", ונחשבת לתשובת השמאל לכינוס הכלכלי השנתי בדאבוס.

באסל גטאס. צילום: פלאש 90
באסל גטאס. צילום: פלאש 90

אחד מארבעת הרעיונות אליו מארגני "הפורום" מחויבים הוא "ללא-אפרטהייד", אותו הם תוקפים באמצעות "נקיטת עמדה לשלול את כל האנשים, הארגונים או הפעילויות המקדמות כל סוג של דיכוי, תוך תמיכה בפלשתינים ובכל האנשים הנאבקים למען מתן שוויון זכויות להם ולמען חירותם".

הסניף המקומי של בני ברית טוענים כי מחויבות זו תורגמה ל"הבטחה להחרים את כל היהודים הישראלים ותומכיהם מהפורום החברתי-עולמי, מדיניות אנטישמית מובהקת".

בנוסף, לוח הזמנים המקורי של הכנס כלל גם אירוע שכלל את הכותרת "טרור, וואהביזם, ציונות", בו סעייד עלי מוסאבי מהמרכז הדו-קיום לדיאלוג דתי שכוון לטעון שהטרור העולמי והאימפריאליזם הם תוצאה של הציונות.

האירוע קודם עם קריקטורה שהזכירה מוטיבים אנטישמיים קלאסיים, עם אדם בעל אף נשרי, זקן וכובע שחור עם מגן דוד האוחז בדוד סם (סימן לארה"ב), ששולט בוואהביזם, הזרם האסלאמי השולט בערב הסעודית.

השיחה של מוסאבי בוטל לאחר המולה תקשורתית בקנדה, אך מוסאבי פרסם באתר "הפורום" כי הכנס "נכבש על ידי טנקים ישראלים ותקבולי נפט סעודיים".

גטאס, חבר במפלגת בל"ד, מוזכר באתר "הפורום, כמי שידבר בשני אירועים שונים בשבח ה-. בראשון, חבר הכנסת ידבר על חוויותיו מהמשט לעזה ב-2015, שנועד לפרוץ את המצור הישראל על הרצועה.

בשני, שכותרתו "כנס פלשתין הגדול", גטאס, נוצרי, ידון "בקשיים ובבעיות של נוצרים החיים תחת השלטון הישראלי".

מוקדם יותר השבוע אתר "20" פרסם כי ממשלת קנדה ביטלה אשרות כניסה ל-234 פעילי BDS שהגיעו למדינה על מנת להשתתף בכנס של "הפורום".

בשל לחצים שהופעלו על ידי ארגונים יהודיים, מחק "הפורום" את ממשלת מרשימת התומכים המוצהרים באתר הרשמי של הכנס, כמו גם קריקטורה שנתפסה כאנטישמית. הליגה נגד השמצה הבטיחה כי תגיע למחות נגד הכנס.

"הפורום החברתי-עולמי" נוסד לפי כ-15 שנים בברזיל כמפגש של ארגונים חברתיים, אך השנה תהיה זו הפעם הראשונה בה האירוע מתקיים בצפון אמריקה. הנושאים שיידונו נעים בין קסנופוביה, סביבתנות ואפרטהייד.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.