ראש הממשלה נפגש הבוקר (שרביעי) עם שרת החוץ של במשרד החוץ בירושלים. בפגישה דנו השניים בהמשך העמקת שיתופי הפעולה בין המדינות.

צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

 

"הידידות בין ישראל וקנדה היא ידידות גדולה המבוססת על ערכים דומים ועל מחויבותנו לדמוקרטיה, חופש, חירות, שלטון החוק וכל הדברים הטובים שמאפיינים את שתי מדינותינו וגם על ידידות אישית עמוקה כיוון שישנם כ-35,000 קנדים בישראל ובכל שנה 100,000 ישראלים נוסעים לקנדה. אנחנו ידידים שלכם, אנחנו רואים בכם ידידים גדולים", אמר ראש הממשלה.

צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

 

"אנחנו מעריכים את תמיכתכם בפורומים בינלאומיים שונים, את העובדה שאמרתם שלא תכוננו יחסים בינלאומיים עם איראן, מה שאמור להיות מובן מאליו כשזה נוגע למדינה שקוראת בגלוי להשמדתה של המדינה היהודית האחת והיחידה, אבל אתם פעלתם לפי העיקרון הזה ואנו מעריכים זאת", הוסיף נתניהו והמשיך, "ישראל היא אומת חדשנות. קנדה היא אחת הכלכלות הגדולות בעולם – יש בה חדשנות, יש לה שווקים, יש לה קשרים עם מדינות אחרות, מדינות גדולות, ואנחנו להוטים לקדם את שיתוף הפעולה בינינו בטכנולוגיה וסחר ולא פחות – בחלל ותעופה, ביטחון סייבר וכל תחום שעכשיו פתוח בפנינו בזכות המהפך המופלא בכלכלה העולמית המבוסס על המפגש בין ביג דאטה, בינה מלאכותית וקישוריות. זה יוצר תעשיות חדשות ומופלאות.

"אז מכל הסיבות הללו אני מברך אותך בבואך לישראל, ואני משוכנע שיהיו עוד ביקורים רבים. ברוכה הבאה לירושלים".

ג'סטין . צילום באדיבות וויקיפדיה

 

בתוך כך, נזכיר כי תחת ממשלו של ג'סטין טרודו והמפלגה הליברלית, שעלתה בנובמבר 2015 לשלטון, הפכה קנדה לסמל של התקרבות המערב לאיסלם. טרודו מגן בנחרצות על "שמו הטוב" של האיסלם ואף הוביל את ממשלתו לקבל את החלטה M-103, המוכרת כ"הצעת החלטה נגד איסלמופוביה", שאושרה והפכה למסמך המלצות למאבק בביטויי ביקורת על האיסלם, עוינות ושנאה כלפיו.

בנוסף, במסגרת המאבק בדעאש בו השתתפה קנדה, הורה טרודו לפקידי ממשלו לא להשתמש בביטוי 'המדינה האיסלמית', אלא רק בשמו המפורש של הארגון, על מנת שלא לקשר את פעילות הארגון לאיסלם. כמו כן, קנדה אישרה לכל אזרחיה שעזבו לטובת מלחמה בשורות דעאש לשוב לקנדה, מבלי מעמוד לדין על חברותם בארגון הטרור.

מדיניותו של טרודו זוכה לביקורת רבה מצד רבים בעולם המערבי בטענה כי מעשיו " מעניקים רוח גבית לאיסלמיסטים". בנוסף, מעוררת מדיניותו של טרודו חשש בקרב הקהילה המוסלמית. דוגמא לכך ניתנה כאשר מאזן עבד אל-עזים, מחשובי הוגי הדעת המוסלמים בקנדה, כתב: "היהודים והנוצרים מאוחדים בדעתם עם האתיאיסטים לגבי התפיסה הליברלית החילונית כיום, והם דורשים שכולם יצטרפו אליהם בדרך חיים זו שהם אימצו. האסלאם אינו יכול ולעולם לא יוכל להיות חלק מהחילוניות הליברלית, גם אם היהודים, הנוצרים והאתאיסטים ימשיכו לנקוט בצעדים מניפולטיביים קיצוניים כדי לכפות על המוסלמים לציית לדרישותיהם".

האסטרטגיה של טרודו נשענת על ההנחה, כי בחסות הפגנת חיבה מודגשת לאיסלם הוא יוכל לחנך את הדור הצעיר לליברליזם, בתקווה להפוך בעתיד את המוסלמים בקנדה לקהילה המאמצת את הערכים הליברליים ומתרחקת מן הממסד הדתי. הממסד המוסלמי מצידו נהנה מתמיכה ממשלתית רחבה, כולל סיוע כלכלי נדיב למוסדות אסלמיים, והוא שואף להמשיך וליהנות ממדיניות פרו-איסלמית של ממשלת קנדה.

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.