התערוכה הביטחונית מהחשובות בעולם, ASUA 2017, יוצאת היום לדרך בארצות הברית עם ייצוג מרשים של התעשיות הביטחוניות. בין היתר תציג שם התעשייה האווירית מסוק ללא טייס ומערכת טקטית אוטונומית לשיירות לוגיסטיות. רפאל יציגו בתערוכה מערכת נשק נשלטת מרחוק בעלת מיגון וטעינה מתוך הרכב המשוריין.

היסעור הירוק. צילום: תעשייה אווירית
היסעור הירוק. צילום: תעשייה אווירית

 

המסוק הלא מאויש של התעשייה האווירית, "יסעורון ירוק", ומערכת טקטית אוטונומית לשיירות לוגיסטיות השלימו הוכחות יכולת מוצלחות למערכת הביטחון. שתי המערכות ייעלו באופן משמעותי את האספקה הסדירה של לוגיסטיקה, הובלת פצועים ועוד, מהאוויר ומהיבשה, תוך הפחתה משמעותית בסיכון חיי אדם. המסוק הלא מאויש, "יסעורון ירוק", ביצע הדגמה למשרד הביטחון במסגרתה הוצגו שני תרחישים מרכזיים. הראשון דימה נשיאת פצוע קשה על ידי המסוק לנקודת איסוף אחורית לצורך קבלת טיפול רפואי מציל חיים, תוך ניטור מצב הפצוע באוויר ושליחת המידע לקרקע בזמן אמת. התרחיש השני הציג נשיאת אספקה לוגיסטית לכוח מבודד הנמצא בחזית הלחימה, ללא אפשרות להגיע אליו מבלי לסכן חיים.

שיירות לוגיסטיות בלתי מאוישות

היסעורון הירוק הינו מסל"ט (מסוק ללא טייס), מסוגל לשאת בין 100-180 ק"ג (תלוי בדגם), טס במשך שעתיים רצופות ובמהירות של עד 120 קמ"ש. המסל"ט מונע ע"י מנוע בערה פנימית הצורך דלק מסוג 95 אוקטן רגיל, ומחירו נמוך משמעותית ממחיר של מסוק תובלה מאויש. נתון זה מאפשר הצטיידות במספר גדול של מסוקים לא מאוישים, המגדילה את גמישות הפריסה הלוגיסטית, ומאפשרת אספקה סדירה לחזית הלחימה במחיר נמוך, תוך הפחתה משמעותית בסיכון לחיי אדם.

היסעור הירוק. צילום: תעשייה אווירית
היסעור הירוק. צילום: תעשייה אווירית

 

שאול שחר, סמנכ"ל בתעשייה האווירית ומנהל חטיבת כלי טייס צבאיים סיפר לקראת התערוכה: "שלב הוכחות היכולת של שתי המערכות הלא מאוישות מסמל עבור התעשייה האווירית אבן דרך נוספת וחשובה בעולם הכלים האוטונומיים, בפיתוח שדה הקרב העתידי ובהצגת פתרונות אופטימליים ללחימה תוך סיכון נמוך עד כמה שניתן של חיי אדם. אני מאמין כי פיתוח זה יפתח לנו דלתות בשווקים שונים בארץ ובעולם, גם בפן הצבאי וגם בפן האזרחי".

גם רפאל תחשוף מערכת נשק נשלטת מרחוק בעלת מיגון וטעינה מתוך הרכב המשוריין. עד היום רפאל סיפקה כבר כ-5,400 מערכות מסוג זה ללקוחות בעולם. המערכת תוצג על גבי רכב קרבי משוריין ממוגן במערכת ההגנה האקטיבית "מעיל רוח", המיועדת לרכבים קלים.

צילום: רפאל
צילום: התעשייה האווירית

 

המערכת פועלת בכל סוגי האקלים וזירות הקרב בעולם. מערכות מסוג זה של רפאל כבר הוכחו בשדה הקרב, הן בשורות צה"ל והן על-ידי לקוחות רפאל בעולם. במערכת יש יכולות מתקדמות של עמדות הנשק של רפאל, וטעינת תחמושת מתוך הרכב, יכולת המבטלת את הצורך לטעינה חיצונית המסכנת את חיי החיילים. למערכת שני תותחים, האחד בקוטר 30 מ"מ והשני בקוטר 7.62 מ"מ. אלה מאפשרים לתותחן לווסת את כוח האש הנורה מעמדת הנשק, בתלות במטרה, וכך לסגור את מעגל האש בצורה יעילה ומהירה.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון