בשבוע האחרון היינו עדים למלחמה פוליטית בין יו"ר מפלגת 'הבית היהודי', , לבין ראש הממשלה. הדרישה הייתה, כחלק מהפקת לקחים מ'צוק איתן', שימונה מזכיר צבאי לקבינט שיהווה צינור תיאום ועדכון בין הדרג המדיני לדרג המבצעי. לאחר התנגחות ומלחמות אגו הושגה היום פשרה שתווכה על-ידי השר ליצמן, לפיה ראש המועצה לביטחון לאומי או סגנו ישמשו באופן זמני כצינור המידע הנחוץ לקבינט. האמרת המרה היא שהפשרה הזו הינה כלום ושום דבר, פארסה, תקשורתי שנועד ליצור מיסוך עשן בעיני הציבור. כנראה שזו התוצאה של ניסיון נוגה לכבות את הניצים.

הכל התחיל בפרסום תמלילי דיוני הקבינט לפני כשבוע וחצי, בהם גוללו בתוכם את הכשלון המהדהד של ניהול הלחימה המסונדלת בקיץ 2014. מכיוון שראש הממשלה רצה לגזור קופון פוליטי (עבה מאוד יש לציין) על כך שהוא ממנה את ליברמן כשר ביטחון, בנט החליט שגם הוא רוצה ליצור לעצמו מהומה פוליטית. בנט איים לפרק את הממשלה אילולא בקשתו תדחה. דרישת יו"ר מפלגת 'הבית היהודי' נראתה נחוצה לביטחון הציבור בהמון אספקטים, אך העיתוי האומלל הוא שם המשחק.

עד כה האדם שאמור היה לעדכן את הקבינט הוא לא אחר מאשר ראש המל"ל, כך שה'פשרה' שבנט הציג כהישג היא אחיזת עיניים. ההבדל היחידי בין מה שהיה עד היום ולמה שיהיה מהיום והלאה הוא שעכשיו ראש המל"ל יצטרך להגיע בעצמו למסור עדכונים במקום שחברי הקבינט יצטרכו לקחת אחריות, לפנות זמן, לגשת אליו ולקבל את המידע שהם אמורים להתעמק בו. חבל שאין קריטריון אולימפי בספינאות, כי עם ספינים כאלו היינו מסיימים ראשונים על הפודיום.

ההתנגשות הפוליטית בין ענקי המחנה הלאומי עלולה לגרום לקרע עמוק ולמצב אבסורדי בו הימין יוריד את עצמו מהשלטון. מעין מחלה אוטו-פוליטי-אימונית, שבפעם האחרונה שהתפשטה אי שם בשנות ה-90, זכינו ב"פרס" הנכסף שעד היום אנו מבכים עליו, הלוא הוא 'הסכם אוסלו' הידוע לשמצה. כמו סרט אימה המסרב להגמר, הסכם אוסלו, שקיומו גבה אלפי קורבנות, ממשיך לרוץ במוחם של תושבי ישראל. היום, כ-20 שנים אחרי, אנו מודעים להשלכות המטורפות של הסכמים מיותרים ועל פניו נראה כי מנהיגי הימין עושים הכל בכדי שיובאו עלינו הסכמים נוספים.

זו היא רק דוגמה אחת מיני רבות. עם ישראל הלך לבחירות וביקש לקבל שלטון שישקף את רצונותיו. במקום זאת, אנו עדים להתחככויות באופן קבוע ויומיומי ופסאודו-איומים של חברי כנסת מכל קצוות הקשת זאת למען זכייה בכח והון פוליטי. ספינים עלובים שנזרקים באוויר, שצצים בכמויות עצומות כמו פטריות אחרי הגשם בכל פעם שיש הזדמנות. אוסף בלתי נדלה של שקרים שמושלכים אל עבר הציבור כמו סוכריות על חתן בר-מצווה. רק במדינת חלם חברי כנסת הולכים להניח זרי פרחים על קבר של מחבל שעל שמו נקראים הגדודים שבין היתר חטפו את גלעד שליט, וזה עובר בשתיקה. איפה המשילות? איפה קיום רצון הבוחר, שדרש ממשלה ימנית שתטפל בבעיות הפנים והחוץ?

הקרדיט שניתן להנהגה הנוכחית עומד לבוא אל קיצו וכל העימותים הללו לא גורמים לדבר אחד חיובי, נהפוך הוא. הגיעה העת שמנהיגינו יתחילו לחשוב ברצינות איך לעבוד ביחד, איך להשאיר את האגו המעיק בצד למען הנהגה שקולה ואחראית שתוביל אותנו לחיים שקטים יותר. כי אם לא יעשו כן, יתרסק המחנה הימני בדיוק כמו לפני שני עשורים ואנו נצטרך בעל-כורחנו לעמוד בתור לקנות כרטיסים לסרט האימה הכושל שיופק בידי ממשלת השמאל שתעלה, "אוסלו 2: החגיגה נמשכת".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.