ראש ממשלת אוסטרליה לשעבר טוני אבוט, ביקר בשבוע שעבר בישראל ופרסם מאמר פרו ישראלי במיוחד, כך פורסם ב-"360".

הגעתו של ראש הממשלה האוסטרלי לשעבר היתה חלק ממסע "דו שיח של מנהיגים" שכלל אירועים ופגישות בין מנהיגים מאוסטרליה, בריטניה וישראל. אבוט הכריז: "אוסטרליה תפגין את תמיכתה הבלתי מתפשרת בירושלים כמדינה הליברלית, הדמוקרטית והפלורליסטית היחידה במזרח התיכון אם תצטרף לצעד של ממשל טראמפ להעביר את שגרירותה לירושלים".

טוני אבוט בפגישה עם בנימין נתניהו. קובי גדעון/פלאש90
טוני אבוט בפגישה עם בנימין נתניהו. קובי גדעון/פלאש90

אבוט קרא לקיצוץ הסיוע האוסטרלי לפלסטינים, שעומד על 40 מיליון דולר בשנה, וזאת בשל תמיכת הרשות בטרור: "אוסטרליה צריכה לקצץ את הסיוע כל עוד הרשות הפלסטינית ממשיכה לשלם פנסיות לטרוריסטים ובני משפחותיהם".

לדבריו, בכל הסדר שיקבע, הפלסטינים יהיו מוכרחים להעניק זכויות שוות לישראלים המתגוררים בשטחה, בדיוק כמו האזרחים הערבים שחיים בישראל, ואם לא – יהיה מדובר ב"סוג של אפרטהייד שעומד בסתירה לערכיה של ישראל עצמה". ראש הממשלה האוסטרלי לשעבר הביע ספקות בנוגע לנכונות הרשות להכיר במדינת ישראל לאור ההסתה האנטישמית הפלסטינית.

ההצהרות הפרו ישראליות של אבוט מגיעות שבוע וחצי אחרי ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם בעד החלטה אנטי-ישראלית, שאחת האחראיות לה היתה ניו זילנד. ראש הממשלה האוסטרלי הנוכחי מלקולם טרנבול גינה את ההחלטה וכינה אותה "חד צדדית ומטרידה מאוד".

בכירי הממשלה הנוכחית באוסטרליה דחו את דבריו של אבוט. שרת החוץ ג'ולי בישוף התייחסה לקריאתו להעביר את השגרירות האוסטרלית לירושלים כשאמרה "אין תכנית כאלה". שר ההגירה פיטר דוטון הודה כי תכנית הסיוע לפלסטינים אמנם אינה "מושלמת ונטולת סיכון" אבל הגן עליה כשאמר שהיא "מאוזנת ונשלטת".

אגב, בשנה שעברה דברים דומים נאמרו על ידי הסנאטור ג'יימס פיטרסון שאמר "ירושלים היא בירת ישראל, ואנחנו צריכים לכבד זאת באמצעות הצבת השגרירות שלנו במקום שבו הם בוחרים לבירתם".

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם