ח"כ השיקה היום (ד') את השדולה לרפורמה באונר"א, במעמד שר התחבורה והשר לענייני מודיעין, ישראל כץ, סגנית שר החוץ ח"כ , קונסולית ארה"ב בריאנה אולסן, קונסולית צ'ילה אנדראה קווזאדה, מאוג מאוג לין שגריר מיאנמר בישראל ונציגים נוספים.

השדולה לרפורמה באונר"א, היום. קרדיט: ללא
השדולה לרפורמה באונר"א, היום. קרדיט: ללא

ח"כ שרן השכל: "העולם יבין, אונר"א מנציח את הסכסוך הישראלי פלסטיני. השדולה בראשותי תוביל לרפורמה ופיקוח נייטרלי על תפקודו של הארגון. אונר"א כשל בתפקידו ויצר מגן אנושי לפעולות טרור על ידי העסקת אנשי חמאס והזרמת כספים לטרור, ומחנך להסתה ושנאת ישראל"

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי "אנחנו בתחילתו של קמפיין בינלאומי בנושא אונר"א, ארגון שמנציח את הסכסוך הישראלי פלסטיני במסווה של סיוע הומניטרי". לדבריה, "הגיע הזמן לשנות את הגדרת הפליטות הפלסטינית. דור רביעי בעזה או ביהודה ושומרון אינם פליטים. הדרך לעשות זאת עוברת דרך המימון של המדינות התורמות. ארה"ב היא התורם הראשי של אונר"א ואנחנו רוצים לקדם את שינוי הגדרת הפליט מול כל אחת מהמדינות התורמות".

סגנית שר החוץ שמקדמת את הנושא ואף העלתה אותו בפני סגנית מזכ"ל האו"ם לאחרונה, תעלה את הסוגיה מחר גם בפגישתה עם השגריר האמריקאי דיויד פרידמן. עוד בכוונתה לפנות לגורמים המממנים הנוספים לאונר"א כמו האיחוד האירופי וגרמניה.

האו"ם הקים סוכנות לכלל הפליטים וסוכנות נפרדת לפליטים

השדולה תפעל בשיתוף פעולה הדוק ובתמיכת ארצות הברית וממשלת ישראל. בין מטרותיה: הפסקת חינוך למאבק אלים ולהסתה באונר"א, ביטול הדרישה של אונר"א למימוש "תביעת השיבה", התניית חידוש הסיוע לאונר"א בהכפפת הארגון לעקרונות החלים על סוכנות האו"ם הכללית לפליטים – UNHCR, קידום פיתרון לצאצאי פליטי 1948 ושיקומם, יצירת השפעה על קובעי מדיניות ומקבלי החלטות בנושא אונר"א וגיוס הקהילה הבינלאומית ודרישת בקרה קפדנית לכספי תרומות המוזרמות לאונר"א: שקיפות זו תביא לתיעוד של בזבוז מקורות, כפילות בשירותים וזרימת מזומנים לארגוני טרור.

נציב הכללי של אונר"א פייר קראנבול בעזה. צילום: פלאש 90
נציב הכללי של אונר"א פייר קראנבול בעזה. צילום: פלאש 90

אונר"א () היא סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לטיפול בפליטים הערבים מפלסטינה המנדטורית. רבות דובר על הקשר של הארגון לטרור- מנהרות טרור נמצאו מתחת לבתי הספר של הארגון, פעילי חמאס מועסקים בארגון, מחנות אימונים בבתי הספר ועוד. בנוסף, הארגון משקיע רבות בחינוך והסתה למניעת פתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני ושנאת ישראל. כך למשל מופיע בספר לימוד של אונר"א המשפט- "אחרית הימים לא תבוא עד אשר ילחמו המוסלמים ביהודים, והמוסלמים יהרגום, ואפילו יתחבא היהודי מאחורי סלע או עץ – הרי שהסלע או העץ יאמרו: 'הוי מוסלמי, הוי עבד האל, יש יהודי מאחורי, בוא והרגהו!'

הארגון מקבל כ-1.2 מיליארד דולר ממדינות תורמות ולא ניתן לדעת לאן זורם הכסף. אונר"א דואגת לשמר את מעמד הפליטות של הפליטים, להגדיל את כמותם ולמנוע יישוב מחדש שלהם במקומות אחרים בעולם. יש לציין כי במסגרת האו"ם פועל ארגון נוסף: סוכנות האו"ם הכללית לפליטים-  UNHCR שמטפלת בפליטים מכל העולם. עבור הפלסטינים הוקם ארגון נפרד – UNRWA.

עפ"י סוכנות האו"ם הכללית לפליטים, פליט מוגדר – "מי שנמצא מחוץ לארץ אזרחותו בגלל פחד מבוסס להיות נרדף מטעמי גזע, דת, אזרחות, השתייכות לקיבוץ חברתי מסוים, או להשקפה מדינית מסוימת, ואיננו יכול להיזקק להגנתה של אותה ארץ, או איננו רוצה בכך בגלל הפחד האמור".

לעומת זאת, באונר"א גם הצאצאים מוגדרים כפליטים- "פליטי פלשתינה הם אנשים אשר מקום מגוריהם הרגיל בין יוני 1946 עד מאי 1948 היה פלשתינה, ואשר איבדו הן את בתיהם והן את מקור מחייתם בעקבות הסכסוך הישראלי־ערבי ב־1948; הצאצאים של פליטי פלשתינה המקוריים זכאים אף הם להירשם כפליטים".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.