No Tag To Print

A sign is seen above a branch of Oxfam, in central London, Britain February 13, 2018. REUTERS/Simon Dawson - RC19BB06A140

אונס והתעללויות מיניות שיטתיים בארגון ה"צדקה" הבינ"ל

סערה בבריטניה בעקבות חשיפת "תרבות תקיפות והתעללויות מיניות" בחסות ארגון הסיוע הבינלאומי 'אוקספם' הפועל נגד ישראל, בין השאר באמצעות חרם ועידוד פלסטינים לטרור. בכירי הארגון מואשמים גם בהשתתפות וגם בטיוח

ארגון הסיוע הבינלאומי, אוקספם (Oxfam), שזוכה למימון הציבורי הגדול ביותר בבריטניה, אמנם חרת את דגלו את המאבק ב"עוני, סבל וחוסר הצדק", אך בפועל מסתבר שבמשך שנים התנהל כ"קן צרעות" ל"תרבות של התעללות מינית", כפי שנחשף שלשום (ב') ערוץ 4 הבריטי. טענות של אונס של עובדות ונתמכות, הטרדה ומין תמורת סיוע אלה רק חלק מההאשמות שהוטחו בארגון שבחר בעמדת הטיוח. במרכז החשיפה, מתמודד אוקספם עם ביקורת על הדרך בה טיפל בתלונות על כך שצוות הארגון עשה שימוש בזונות במהלך משלחת סיוע בהאיטי בשנת 2011, שנה לאחר אסון רעידת האדמה שגבה את חייהם של מעל ל-200 אלף איש. לטענת אוקספם, העניין נחקר וארבעה אנשים פוטרו. כבר ב-2006 נודע לבכירי הארגון כי אנשיו שכרו בצ'אד עובדות מין באופן שיטתי – אך הם לא עשו דבר בנדון. זאת כאשר אחד מראשי הארגון במדינה היה שותף למסיבות מין עם נשים מקומיות "נתמכות".

A sign is seen above a branch of Oxfam, in central London, Britain February 13, 2018. REUTERS/Simon Dawson - RC19BB06A140
סניף אוקספם בלונדון. צילום: רויטרס

 

מי שהביאה לחשיפה, היא, הלן אוונס, עובדת אוקספם שטענה כי במשך שנים ידעו המנכ"ל, מארק גולדרינג, ובכירי הארגון הבינלאומי על תלונות רבות בעניין, אך התעלמו מהן. בעקבות הפרסום, התפטרה מתפקידה סגנית מנכ"ל הארגון פני לורנס. "אני מתנצל שלא פעלתי מספיק מהר ושלא לקחתי ברצינות את ההאשמות", מסר המנכ"ל לערוץ הבריטי, אך החליט להישאר בתפקידו. מזכירת המדינה לפיתוח בינלאומי האשימה בתגובה את אוקספם בכישלון של "מנהיגות מוסרית". מאז החשיפה, בבריטניה נשמעות קריאות לחקור את ראשי הארגון ולהעמידם לדין.

כבר מאז הקמתו, מסתבר, מעל הארגון במה שהגדיר כמטרותיו. בעוד הוא מציג עצמו כארגון "צדקה" הפועל בעיקר במדינות עולם שלישי כמו האיטי ודרום סודן, מעודד הארגון הבינלאומי, באמצעות זרועותיו, טרור פלסטיני בשטחי הרשות בהם הוא נמצא, פועל ליצירת דה-לגיטימציה עולמית לישראל ואחראי לקמפיינים של תנועת החרם על המדינה, כשה-BDS במרכזה.

לציבור הישראלי, זכור הארגון בעקבות המתקפה שערך לפני ארבע שנים מול חברת 'סודה סטרים' הישראלית שמטה הפעילות שלה ממוקם במעלה אדומים. במרכז הפרשה עמדה אז השחקנית סקרלט ג'והנסון שהייתה הפרזנטורית של החברה ונאלצה להתפטר בשל כך מתפקידה כשגרירת הארגון האנטי-ישראלי. בארגון יצאו נגד שגרירתם ששיתפה פעולה ועשתה "סחר עם ההתנחלויות הישראליות הבלתי-חוקיות" שלדבריו "שוללות את זכויות הפלסטינים".

נזקקים בקונגו ממתינים לקבלת מוצרי מזון מאוקספם. צילום: רויטרס

 

אחת מזרועותיו המרכזיות של אוקספם היא המרכז הפלשתיני לזכויות אדם (PCHR) המעודד פלסטינים לבצע התקפות על אזרחי ישראל כ"התנגדות" ופועל כדי להאשים את ישראל ובכיריה באפרטהייד, בטיהור אתני ובפשעי מלחמה. כך למשל, ביולי 2016, הצליח הארגון להביא לזימונה של שרת החוץ לשעבר ציפי לבני לחקירת משטרה על פשעי מלחמה לכאורה בשל חלקה במבצע 'עופרת יצוקה'. על פי מכון המחקר 'NGO מוניטור', ההכנסה הכוללת של הארגון בשנים 2013-2014 בלבד הסתכמה ב-947.1 מיליון אירו. כ-42% מהתקציב הגיע מ"גיוס תרומות מוסדי", כולל האיחוד האירופי ומוסדותיו והאו"ם ומוסדותיו. בין נתמכיו של אוקספם בישראל, נמצא ארגון השמאל הקיצוני 'זוכרות'.

באתר הארגון, מסבירים את הפעילות בשטחי הרשות הפלסטינית כך: "חמישים שנה לאחר תום מלחמת ששת הימים, הכיבוש הישראלי של השטחים הפלסטיניים חלחל לכל היבט של חיי היומיום של 4.8 מיליון הפלסטינים החיים בגדה המערבית, כולל ירושלים המזרחית, ועזה. נטל הסכסוך והכיבוש המתמשך גורמים לקשיים מתישים לקהילות. 50% מהאוכלוסייה מסתמכים על סיוע, וכמעט 2 מיליון איש לכודים בתוך עזה עם גישה מוגבלת לשירותים הבסיסיים ביותר. מיליוני פלסטינים נשללת מהם הזכות לתנועה ומנותקת ממשפחותיהם ומהזדמנויותיהם. אוקספם פועלת עם מגוון של שותפים כדי לסייע לקהילות להתפרנס ולהבטיח כי יש להם גישה למזון ומים כמו גם לחינוך. אנו מגיבים במשברים הומניטריים. אנו מסייעים בבניית חברה אזרחית חזקה, כך שזכויות האדם יתקיימו, ולקהילות תהיה אמירה בקבלת החלטות המשפיעות עליהם".

עוד על פי מכון 'NGO מוניטור', מלבד אוקספם אינטרנשיונל, שלוחות המעורבות בפעילות פוליטית בסכסוך הערבי-ישראלי כוללות את אוקספם נוביב (הולנד) ואוקספם בריטניה. אוקספם נוביב "תפסה את תפקיד ההובלה בקמפיינים בנושאים פלסטיניים" בתוך הרשת של אוקספם אינטרנשיונל. בניגוד לכך באוקספם ארה"ב, נושאים אלה פחות מרכזיים.

אוקספם במיצג מחאה על תנאי החיים בעזה בכיכר הפרלמנט בלונדון באוגוסט 2014. כמאה וחמישים גברים, נשים וילדים דחוסים בארגזים במטרה להמחיש את התנאים העומדים בפני בפלסטינים ש"נלכדו על ידי המצור". צילום: רויטרס

 

פעילות אוקספם באה לידי ביטוי גם בתחום הפוליטי. הארגון מתאר את הסכסוך הערבי-ישראלי באופן מטעה, וחורג ממשימתו ההומניטרית של מאבק בעוני. רוב ההצהרות של אוקספם מתעלמות ממורכבות הסכסוך ומטילות על ישראל את האחריות למצב. עיוותים אלו תורמים להחרפת הרטוריקה בסכסוך.
אוקספם גם מפרסם ניתוחים כלכליים מטעים לגבי הגדה המערבית ועזה, וטועןכי הגורם היחיד המעכב את הפיתוח הכלכלי הפלסטיני הוא מדיניות ישראל, ומתעלם מהמגבלות הפלסטיניות וומגורמים פנים-פלסטיניים אחרים.

במסמך עדכון מיולי 2012, קרא אוקספם בגלוי לארגונים לא-ממשלתיים לפעול באופן המפר את החוק הבינלאומי על ידי "ייזום ותמיכה בפרויקטים לפיתוח בקעת הירדן וחלקים אחרים באזור C… אפילו אם אלו לא אושרו על ידי המינהל האזרחי הישראלי…" (הדגשה במקור) ב-2009 הארגוןהואשם במעורבות בבנייה של מערכת שאיבת מים, אשר היטתה מים באופן לא חוקי מ"מאגר המים הפלסטיני המורשה המרכזי".

חרם, משיכת השקעות וסנקציות (BDS) נגד ישראל

בתגובה לשיתוף הפעולה הגובר בין האיחוד האירופי לבין ישראל, אוקספם קרא לאיחוד האירופי להטיל סנקציות על ישראל "באמצעים דחופים וקונקרטיים כדי לדחוף לסיום מיידי של בניית ההתנחלויות ולהרס בלתי-חוקי של מבנים אזרחיים פלסטיניים. אוקספם גם קרא לאיחוד האירופי להטיל סנקציות על ישראל בתגובה לסגר על עזה. שתדלנות (לובי) של אוקספם הובילה את המחלקה הבריטית לסביבה, אוכל ועניינים כפריים (DEFRA) להמליץ כי סחורות שיוצרו בגדה המערבית יסווגו כ"תוצרת התנחלויות ישראליות" או "תוצרת פלסטינית".

במרץ 2014 פרסם ארגון 'שורת הדין' דו"ח המאשים את אוקספם בתמיכה ארגונית וכספית בארגונים הפלסטיניים UHWC ו-UAWC המופעלים על ידי ארגון הטרור 'החזית העממית לשחרור פלסטין', ובכך למעשה מסייע ותומך בטרור, דבר המהווה עבירה על החוק.

BDS | NGO
It is not Android