מערת המכפלה בחברון. צילום: גרשון אליסן, פלאש 90
בחברון. צילום: גרשון אליסן, פלאש 90

ועדת המורשת של אונסק"ו החליטה היום (ו') כי מערת המכפלה וחברון הם אתרי . בהצעה תמכו 12 מדינות,6 מדינות נמנעו ורק 3 התנגדו.

ועידת המורשת של אונסק"ו שהתכנסה הבוקר בקרקוב, פולין, הצביעה על הבקשה הפלסטינית להכריז על מערת המכפלה וחברון כאתר מורשת פלסטיני בינלאומי.

מאחורי הקלעים פעלו במרץ שגריר ישראל באונסק"ו, , בשיתוף עם שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי במטרה לבלום מהפלסטינים את תמיכת שני שליש מ-21 המדינות החברות, שחלק גדול מהן עוין את ישראל.

למרות המאמצים, ההצבעה הייתה גלויה. שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן. צילום: קובי גדעון, פלאש 90
למרות המאמצים, ההצבעה הייתה גלויה. שגריר ישראל באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

במהלך הדיון דרש שאמה הכהן שההצבעה תהיה חשאית, מכיוון שכמה מדינות ובהן מדינה ערבית, הבטיחו להתנגד להצעה הפלסטינית אם ההצבעה תהיה חשאית. אולם יו"ר הועדה הפולני, בניגוד להסכמות, החליט שההצבעה ה"חשאית" תתקיים באמצע האולם ובנוכחות עשרות המשתתפים והמצלמות.

לאחר שההצעה הפלסטינית אושרה, ‏שגריר ישראל שאמה-הכהן פותח את נאומו ומברך בציניות את ראש עיריית חברון שביצע פיגועי טרור בהם נרצחו ישראלים.

אמש, בראיון ל"לפני כולם", אמר שגריר ישראל באו"ם, לערוץ 20 כי ההצעה הפלסטינית היא 'טרור מדיני': "מה שאנחנו רואים כרגע זה טרור מדיני של הפלסטינים שמחפשים כל הזדמנות כדי להעביר החלטות נגד ישראל ולצערנו הרב בוחרים את הפורומים שבהם יש להם רוב ולכן הוועדה באונסק"ו שהיא שולית ולא חשובה לדעתי תקבל את ההחלטה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.