עודה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ח”כ . צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מח”ש הודיעה היום (ה’) על סגירת תיקי החקירה נגד השוטרים שח”כ איימן עודה (הרשימה המשותפת) התלונן שתקפו אותו במהלך פינוי . ההחלטה על הגניזה תקבלה על דעת המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים) ופרקליט המדינה.

ח”כ טען כי רוססו לעברו וכי הוא ואדם נוסף נפגעו מירי כדורי גומי. לאחר בחינת חומרי החקירה, הוחלט על סגירת התיק בנוגע להתזת גז הפלפל בעילה של חוסר אשמה. תיק הפציעה נסגר בהיעדר ראיות.

בהחלטה נקבע כי האירועים התרחשו דקות ספורות לאחר האירוע שבו נדרס למוות השוטר ארז שאול לוי ז”ל ונורה למוות האזרח יעקב אלקיעאן ז”ל, בשעת חשיכה, כאשר השוטרים בשטח פעלו תחת הנחה כי האירוע הנו אירוע חבלני. ברקע הדברים בוצע ירי נוסף במקום לעבר רכב משטרתי וגם אירוע זה נתפס כאירוע ביטחוני.

בנקודת זמן רגישה זו, ניסו ח”כ עודה ואנשים נוספים להתקרב אל זירת אירוע הרכב ולהתעמת עם הכוחות, בניגוד להנחיית השוטרים שהבהירו להם כי אירע אירוע ביטחוני ואין להתקרב לזירה. במהלך העימות, התיז אחד השוטרים גז פלפל כלפי הנוכחים. השוטר נחקר ונמציא כי השימוש בתרסיס לא היווה עבירה בנסיבות העניין בשל צורך מבצעי למנוע כניסה לא רצויה ובלתי מותרת לזירה. התיק נגנז מחוסר אשמה.

לאחר שח”כ עודה ואדם נוסף נסוגו הם נחבלו מחפץ. לטענת עודה מדובר בירי ספוג. בחוות דעת המכון לרפואה משפטית נקבע כי הפגיעה שנגרמה לחה”כ עודה עשויה להתיישב עם פגיעה מנפילה או עם פגיעה מחפץ קהה, כאשר לאור מיקום הפגיעה – במצחו ובגבו של ח”כ עודה – סביר יותר להניח כי הפגיעה נגרמה מחפץ קהה.

לא ניתן היה לקבוע כי מדובר בוודאות בירי וכן לא נמצאו ראיות של ממש המעידות על שימוש בכדורים מסוג זה בקרבת המקום בו נפגעו השניים. עוד עלה כי שוטרים ביצעו שימוש הולם ברימוני הלם וכי לא ניתן לשלול שזוהי הסיבה לפציעת השניים. אין ראיות הקושרות שוטר ספציפי לתקרית. על כן הוחלט לסגור את התיק בהיעדר ראיות.

חברי הרשימה המשותפת באום אל חיראן. צילום: דוברות הרשימה המשותפת
ירון דורון

ירון דורון

כתב מהדורת חדשות 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.