ראש הממשלה לשעבר . צילום: פלאש 90

“לדרוש הכרה של הפלסטינים במדינה יהודית כתנאי לשיחות עם זו טעות”, כך אמר רה”מ לשעבר אהוד אולמרט בראיון לעיתון הבריטי “Jewish News”. “אני בטוח שהפלסטינים היו מכירים בישראל כמדינה יהודית לקראת החתימה על הסכם שלום”.

בראיון מציג אולמרט מצע מדיני קיצוני ומוכן לדבר גם על . רה”מ לשעבר הודה כי הוא היה מוכן לקלוט 5,000 לישראל בכל שנה למשך 5 שנים ולדבריו הסכים להעניק אזרחות אמריקנית ל-100,000 פלסטינים.

בשיחה עם יו”ר הרשות הפלסטינית הוא הביע רה”מ לשעבר התנגדות לאיחוד משפחות. “אני אמרתי לאבו מאזן, אני נראה לך אדיוט? אתה תגיד לי שאתם רק רוצים לאחד שלושה משפחות, זועביז, חוסייניז, ושוקריז, זה מגיע ל-600,000 פליטים, אז אין מצב”.

עוד טען כי היה קרוב לחתימת הסכם שלום אמיתי. “זה מבוסס על פתרון שתי המדינות על גבולות 67′, וזה מה הפלסטינים אומרים שהם רוצים, עם חילופי שטחים מינוריים, הסכמתי כי החלק הערבי של המזרחית תהיה בירת המדינה הפלסטינית”. הוא הוסיף “אם הייתי נשאר ראש ממשלה, היה היום יחסים דיפלומטיים מלאים עם מדינות המפרץ”.

“ירושלים חשובה לי, חשובה לעם היהודי, אבל לא אכפת לי מה אנשים אומרים על ‘איחוד’ העיר, זה רק סלוגן, אין לזה שום משמעות, ירושלים אף פעם לא הייתה מאוחדת עם שועפת ובית חנינא, או עם ג’אבל מוכאבר, המקומות הללו אף פעם לא היו חלק מהטריטוריה היהודית, אני בעד שירושלים היא בירת מדינת ישראל, אבל לא עם כל השכונות שלה”, הסביר מי שכיהן בעבר כראש העיר.

לטענתו המקומות הקדושים בעיר “צריכים להיות תחת פיקוח משותף, אין כזה דבר שהם יהיו תחת שליטה רק ישראלית, זה גורם לקונפליקט שלא נגמר, המקום צריך להיות תחת שליטה ישראלית, אמריקאית, סעודית, פלסטינית, וירדנית”.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.