"מדינת ישראל תהיה מדינה דמוקרטית, יהודית, לא כובשת", כך אמר ראש הממשלה לשעבר והאסיר המשוחרר אהוד אולמרט. בראיון שישודר הערב (ב') בערוץ בשפה הערבית של רשת החדשות i24NEWS פונה לראשונה אולמרט לקהל הערבי מאז שחרורו.

אולמרט ואבו מאזן. צילום: פלאש 90

 

"הטרור היחידי שישנו הוא דווקא באזורים שישראל שולטת בהם ולא הרשות הפלסטינית", טען אולמרט. לדבריו, "אבו מאזן היה פרטנר, גם כשהוא עשה טעויות ובמקרה שלי הוא עשה טעות קשה, אבל הוא היה פרטנר והוא נשאר פרטנר וצריך לחזק אותו".

בראיון קרא אולמרט ליו"ר הרשות הפלסטינית להיפגש עמו: "הוא (אבו מאזן) יודע שאני מכבד אותו מאד, אני חושב שהוא מנהיג גדול. אני אומר לו גם עכשיו, אם הוא רוצה שניפגש כדי לעשות את זה ביחד – גם לזה אני מוכן. אני לא יכול לייצג את ממשלת ישראל אבל אני יכול לייצג הרבה מאד אנשים במדינת ישראל שמזדהים עם זה".

"בשיחה בינינו, שיחה מאד מרגשת ולדעתי שיחה היסטורית, לדעתי שיחה שלא הייתה כמוה מעולם ואני מאד מקווה שעוד תהיה כמוה. בה בעצם היינו במרחק של מילימטרים מהשגת הסכם שלום. אני התחננתי בפניו: 'אדוני הנשיא, זאת הצעה שאולי עוד 50 שנה לא יציע לך שום מנהיג ישראלי. תחתום! תחתום בראשי תיבות על המפה!'. הוא אמר 'תן לי כמה ימים והוא לא חזר אלי'", סיפר. "אבל זה לא מאוחר לתקן".

אולמרט בראיון. באדיבות ערוץ החדשות הבינלאומי i24NEWS

 

רבים מאיתנו במדינת ישראל מסופקים אם ממשלת ישראל הנוכחית רוצה להגיע להסדר שאפשר להגיע אליו אבל יש להם גם ספק לגבי הנכונות הפלסטינית. אם אבו מאזן יודיע עכשיו 'אני מוכן להגיע לנהל מו"מ כדי להשלים את המו"מ שהתחיל עם ראש ממשלת ישראל אולמרט, על בסיס התכנית של אהוד אולמרט', זה יגרום לזעזוע אדיר במדינת ישראל. שיעשה את זה!".

 "עמדתי למשפט כי כוחות פוליטיים פחדו מהצעות השלום שלי"

"העובדה שישראל יצאה משטחים בהם היא שלטה על חיים של אנשים אחרים הביאה לה יוקרה אדירה ברחבי העולם", טען בנוגע לגירוש מגוש קטיף ואמר כי הדבר יצר "מערכת ציפיות להתקדמות מדינית" שהניחה את היסוד לפיו "ישראל מוכנה לקבל את הפתרון של שתי מדינות לשני עמים. הרי לא הייתה הוכחה חזקה יותר לרצון שלנו לקיים פתרון כזה מאשר המשא ומתן שאני ניהלתי עם אבו מאזן שבו אני הצעתי לו בעצם נסיגה ישראלית ב-95% מהשטח וחילופי שטחים כדי שיביאו את ההסדר הטריטוריאלי לבסיס גבולות 67'".

יוקרה? בית-הכנסת בנווה דקלים לאחר הפינוי

 

"אני הייתי מוכן שהחלק הערבי של ירושלים יהיה בירת המדינה הפלסטינית", הסביר מי שכיהן בעבר כראש עיריית ירושלים. "כלומר יש ירושלים היהודית שהיא בירת ישראל ויש חלקים אחרים שהיום הם חלק מירושלים שאני הצעתי שהם יהיו חלק מהמדינה הפלסטינית". לדבריו, נאלץ להציע הצעה נוספת "שאין מנוס ממנה": 'האגן הקדוש', כל החלק של ירושלים שכולל את המקומות הקדושים לנצרות, האסלאם והיהדות, בחלק הזה לא תהיה ריבונות של אף מדינה", אלא, "נאמנות בינלאומית שמורכבת מחמש מדינות".

עוד טען אולמרט כי ריצה עונש מאסר בשל התנגדות פוליטית לפעילותו: "אני עמדתי למשפט, נאבקו נגדי כוחות פוליטיים רציניים ביותר שפחדו מאד מהצעות השלום שהצעתי ועשו הכל כדי להביא לנפילתי על מנת שאני לא אוכל להשלים את המהלך הזה ויכול להיות שאבו מאזן חשש".

"נתניהו מוביל לסכסוך נצחי עם העולם הערבי"

"אני חושב שבנימין נתניהו לא יכול לנהל את המדינה לא בגלל החקירות, אלא בגלל שהוא לא מתאים לנהל את המדינה", אמר אולמרט, "אני חושב שהוא מוביל את מדינת ישראל לסכסוך נצחי בינינו לבין העולם הערבי והעולם הפלסטיני".

לדבריו, תושבי מדינת ישראל צריכים להחליף את ההנהגה: "אנחנו נשנה את ההנהגה הזאת, אנחנו נשנה את הכיוון, אנחנו נפעל לעשות שלום, אנחנו נקיים שוויון זכויות מלא בין כל התושבים במדינת ישראל. מדינת ישראל תהיה מדינה דמוקרטית, יהודית, לא כובשת, מדינה שעושה שלום, מקיימת אורח חיים שמביא ברכה ושמחה לתושביה ולשכניה".

הוא לא חסך את שבטו גם על חוק הלאום. "מה דעתי על החוקים האחרונים? לדעתי הם חוקים בלתי נסבלים. הם פוגעים במהות המוסרית הערכית של מדינת ישראל וצריך לבטל אותם. זה נכון גם לגבי חוק הלאום".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20