20:05 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > ספורט > אוחנה ואלישע לוי לנבחרת?

אוחנה ואלישע לוי לנבחרת?

חמישה חברים בוועדת האיתור לא מצליחים לקבל החלטה בנוגע למשרה הבכירה ביותר בכדורגל הישראלי.

מחלוקת בין חברי ועדת האיתור לגבי הבחירה במאמן הנבחרת הלאומית, מעכבת את המינוי הבכיר ביותר של הכדורגל הישראלי.

באופן קבוע, בחירת המאמן לנבחרת הלאומית היתה עוברת פה אחד אחרי שיו״ר ההתאחדות היה מחליט על המועמד שלו לתפקיד. אך נדמה שהפעם בקרב ועדת האיתור לבחירת מאמן הנבחרת יש מחלוקת על המועמד המועדף.
נזכיר את המועמדים: אלי אוחנה, אלישע לוי, גיא לוזון, רן בן שמעון וניר קלינגר. לשני האחרונים לא היה סיכוי כלל והם יגיעו לוועדה שאמורה להתכנס ביום ראשון רק בשביל הפרוטוקול. גיא לוזון היה מועמד מוביל של יו״ר ההתאחדות עופר עיני ויועצו הקרוב חיים רביבו חבר ועדת האיתור, אולם עיני החליט שלוזון לא יהיה המאמן בגלל הקשר המשפחתי ליו"ר ההתאחדות הקודם אבי לוזון למרות שכל חברי הוועדה אומרים בשיחות סגורות כי גיא לוזון הוא המאמן המתאים לתפקיד.
נכון לעכשיו הבחירה היא בין אלי אוחנה לאלישע לוי. חיים רביבו מנסה להוביל מהלך שבו שני המאמנים יהיו בנבחרת. הרעיון של רביבו הוא למנות את אוחנה למנג׳ר של הנבחרת ואת לוי למאמן. הרעיון הזה מקובל על חלק מחברי הוועדה, אוחנה עצמו לא מתלהב ממנו. אוחנה העביר מסר להתאחדות כי הוועדה צריכה לבחור מאמן אחד. הוא לא מאמין בשני מאמנים לתפקיד או ביצירת תפקידים יצירתיים וציין כי היה רוצה להיות מאמן הנבחרת לבד ולא יסכים לעבוד בצוותא עם מאמן נוסף.

מנסים לגבש תמיכה פה אחד

בהתאחדות העלו את הרעיון ששני המאמנים יתחלקו בשכר ובמקביל לא יתאפשר להם להיות פרשנים בתקשורת. אוחנה, מאמן נבחרת הנוער, משמש גם כפרשן ערוץ הספורט ורדיו ירושלים. הוא הביע בשיחות עם ראשי ההתאחדות שבמידה ויתמנה למאמן הנבחרת הוא מוכן לעוזב לחלוטין את עבודתו בתקשורת. זאת בלי קשר לשכר שההתאחדות תשלם לו כמאמן ראשי. הבעיה היא שאם ועדת האיתור של ההתאחדות תציע לאוחנה ולוי לעבוד יחד השכר שהם יקבלו יהיה נמוך מאוד יחסית, מה שלא יאפשר לאוחנה להסתפק בשכר וייאלץ להמשיך בעבודתו במקביל בתקשורת. בהתאחדות מנסים למצוא פיתרון יצירתי שבו גם אוחנה וגם לוי יהיו בתפקיד בנבחרת הלאומית ואוחנה יקבל שכר הולם או ימשיך במקביל לשמש פרשן בכדורגל האירפוי בלבד.
הפיתרון שמוביל חיים רביבו הוא מינוי אוחנה למנהל מקצועי בנבחרות כולל הבוגרת ומינויו של לוי למאמן הבוגרת בגלל קשיים עם המינוי של ניר לוין. גורמים בהתאחדות העלו את הרעיון לוותר על מינויו של לוין שנבחר על ידי ועדת האיתור ולהגדיל את השכר לאוחנה ולוי כדי למנות את שניהם יחד.
אלישע לוי גלריה
אלישע לוי. יאמן את נבחרת ישראל?

לבטל את ועדת האיתור

בינתיים יותר ויותר קולות קוראים לעופר עיני לבטל את ועדת האיתור. ״ועדת האיתור אמורה היתה להיות משהו מכובד, מקצועי ומרשים. בינתיים היא הפכה לבדיחה עצובה. בדיחה שפוגעת בהתאחדות לכדורגל, בחברי הוועדה ובמועמדים עצמם. איך יכול להיות שלוקח חודשים למנות מאמן לאומי? הנבחרת יצאה למשחק בקרואטיה עם מאמן זמני, הנבחרת יוצאת בחודש הבא למחנה אימונים ולמשחק הכנה ובינתיים כל יום מתחולל כאן פסטיבל תקשורתי סביב המועמדים. ההתנהלות הזו צריכה להיפסק״, אומר גורם בהתאחדות.
״ועדת האיתור אמורה היתה לתת מימד ממלכתי, נקי ומקצועי למינוי המאמנים. בפועל קרא בדיוק ההיפך. המינוי הופך להיות הכי לא מקצועי, עם הרבה בחישות, קשרים ופוליטיקה. צריך להחזיר את המתכונת שהיתה בה יו״ר ההתאחדות מקבל את ההחלטה על המינויים. זה חלק מהתפקיד של מי שעומד בראש המערכת, להחליט על המינויים הבכירים ולבטל את הבדיחה העצובה של ועדת איתור״, אומר אחד מחברי הנהלת ההתאחדות.
עופר עיני רצה לעשות מהלך שייראה טוב תקשורתית וציבורית אולם בפועל מינוי המאמן הלאומי הפך לבדיחה. הוועדה הציגה את רן בן שמעון כמועמד למרות שמועמדותו חסרת סיכוי, ניר קלינגר הציע עצמו ונכנס לרשימת המועמדים כאשר ברור לכולם בוועדת האיתור שכמו שמועמדותו עלתה כך גם היא ירדה. לגבי לוזון, הוא החל כמועמד רציני עם תמיכה רחבה גם של עיני אולם מהר מאוד לוזון הפך לעוד מועמד חסר סיכוי בגלל הקשר המשפחתי. אם בעבר מונה גיא לוזון למאמן הנבחרת הצעירה בגלל הקשר המשפחתי אז הפעם הוא לא מתמנה לתפקיד המאמן הלאומי רק בגלל הקשר המשפחתי.
 כל המועמדים ישראלים, שניים מהם מוכרים היטב להתאחדות לכדורגל, האחד עבד בה השני עודנו עובד בה. כולם מכירים את כולם. המאמנים ישראלים, חברי ועדת האיתור ישראלים, אין סודות בענף ואין מבחן פסיכומטרי. ועדת האיתור היתה צריכה להתכנס מזמן ולקבל החלטה. אם חברי ועדת האיתור הגיעו למסקנה ששניים עלו לשלב הגמר, אוחנה ולוי, אז למה משיכת הזמן המיותרת הזו. למה לפגוע במועמדים עצמם ולבזות אותם. הוועדה היתה חייבת לזמן את המועמדים בשביל הפוזה ולקבל החלטה. בלי להתחכם, בלי לחשוש, בלי לפחד מהתקשורת ובלי להתחשב בלחצים חיצוניים.
 בחירת המאמן הלאומי הפכה לבדיחה. היא הפכה לתכנית ריאליטי. זה נראה שמידי יום התקשורת מעלה ומורידה את טבלת המועמדים ומשחקת בין אוחנה, לוי ולוזון. לאחרונה המשחק בתקשורת הוא בין אוחנה ללוי. בסוף השבוע ועדת המידרוג צריכה לתת את התוצאות מי זכה ברייטינג הגבוה, אוחנה או לוי. אם ועדת האיתור תתכנס היום לבחור את המאמן אלישע לוי יזכה בשלושה קולות ואלי אוחנה בשניים. הבעיה שעיני רוצה בחירה פה אחד. משה דמאיו וצבי רוזן תומכים באוחנה ולפחות משיחות סגורות שניהלו הם לא ישנו את תמיכתם. עיני, חיים רביבו ותמיר גילת מצדדים בלוי.
צריך לומר את האמת, עיני ומ״מ גילת אינם חלק מהמשחק. רביבו מנהל את המשחק של מינוי המאמן הלאומי והוא מדלג בין כולם. נפגש עם אנשים, מדבר עם סוכנים, ומנסה לשמור את תמיכתו בסוד. מנסה. רביבו תומך כעת בלוי. עיני מיישר קו עם רביבו וגילת מיישר קו עם עיני. הבנתם את זה? המשחק נראה פשוט מאוד למרות שהוא הזוי. יש יו״ר התאחדות, יש מ״מ יו״ר ויש יועץ לא רשמי. רביבו יחליט מי המאמן הלאומי ושני האישים המחזיקים בתפקידים הבכירים בהתאחדות לכדורגל התיישרו בהתאם להחלטתו. ראוי להדגיש כי עיני עושה זאת מתוך הערכה מקצועית לרביבו והבנתו כי הוא עושה זאת בצורה מקצועית ועניינית. זה מה שעיני חושב. זכותו.
לע"מ
אחרי שוועדת האיתור (של איש אחד) תסיים את עבודתה בנוגע למינוי המאמן הלאומי, היועץ רביבו צריך להמליץ לעיני לפרק את ועדת האיתור. חודשיים לפני הבחירה באריק בנאדו למאמן הנבחרת הצעירה היה ברור שבנאדו ימונה, חודשיים לפני המינוי של ניר לוין למנהל טכני היה ברור שהוא ימונה. ועכשיו, ברור שאלישע לוי ימונה. אז למה בדיוק צריך ועדת איתור אם על המינויים הללו החליט רביבו.

 

בדיחה עצובה לסיום

אחרי שניר לוין נבחר למנהל הטכני של נבחרות הנוער, לוין אינו רוצה לעבוד בתנאי השכר שההתאחדות הציעה לו. פתאום, אחרי המינוי לוין מגלה שהשכר שלו נמוך בהרבה מזה שיש לו במכבי תל אביב. במכבי הוא מקבל 60 אלף שקל בחודש, בהתאחדות אמור לקבל 25 אלף שקל בחדש. או שבהתאחדות לא עשו את העבודה כראוי או שלוין קיבל רגליים קרות. בהתאחדות אמרים כי המועמדים ידעו לפני הבחירה מה ההתאחדות מתכוונת לשלם עבור תפקיד המנהל הטכני. בכל מקרה, ההתאחדות יוצאת רע מאוד מסיפור מינויו של לוין.
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אוהדי בית"ר ירושלים, צילום ארכיון: פלאש 90

אוהד בית"ר י-ם הורחק ממגרשי הספורט ל-3 עונות

לאחר שתקף שוטרים במהלך משחק כדורגל בחודש יולי, החליט בית המשפט למנוע ממנו להגיע למשחקי קבוצתו במשך שלוש שנים, ולהתייצב במקום בתחנת המשטרה