אלי אוחנה. צילום: פלאש90
. צילום: פלאש90

 

שעתיים לפני המשחק של בית״ר ירושלים נגד , משחק טעון מבחינת האוהדים, אלי אוחנה, מחזיק זכויות הניהול במועדון הוציא הודעה מיוחדת לאוהדים במטרה לגרום להם להמשיך להתנהג בצורה ספורטיבית. אוחנה הנמצא בחו״ל שיגר הודעה לאוהדים כאשר המטרה שלו לעבור את המשחק בשלום ביציעים ולנצח על הדשא ולעלות למקום הראשון.

החשש מקריאות גזעניות גרם לאוחנה להוציא לפני המשחק את ההודעה מיוחדת לאוהדים לאור התנהגותם העונה והבטיח חיזוק בחלון ההעברות בינואר הקרוב אם המגמה תימשך. ההודעה מגיעה לפני המשחק מול קרית שמונה בה משחק אחמד עאבד. בעבר הקבוצה הועמדה לדין אחרי משחקים מול קרית שמונה בגלל קריאות גזעניות ואף ספגה רדיוס והפחתת נקודות. אוחנה: "אוהדים יקרים, לאור ההתנהגות המופתית של הקהל מתחילת העונה, הדחיפה המדהימה, האהבה ללא תנאי והעידוד המרשים, אנחנו במועדון רואים ומרגישים את הקולות והרוח הנושבת ומבינים היטב את רחשי הקהל ולכן אין ספק שהדבר מעורר רצון להשקיע עוד יותר. ברור למעלה מכל ספק כי אם אכן זאת תהיה הדרך, בחלון ההעברות הקרוב בינואר, יעשה המועדון את המאמצים הנדרשים כדי להשקיע בחיזוק משמעותי על מנת להשיג את מיטב המטרות האפשריות, מפני שאיתכם השמים הם הגבול".

גיל לבנדה. צילום: משה בוקר
. צילום: משה בוקר

 

כמה דקות לפני מסיבת העיתונאים אתמול בבית וגן, לקראת המשחק מול עירוני קרית שמונה שעשוי להיות משמעותי מאוד בנוגע לעתידו של גיל לבנדה, מצלמות הטלוויזיה כבר מכוונות לעבר שולחן המאמן, הצלמים של ערוצי תקשורת מזרזים את אושרי דודאי הדובר ואומרים לו שהשידור מבית וגן כבר באוויר: ״יש עוד שלוש דקות, תמתינו לשעה 12.30, אנחנו מדייקים״, ענה להם הדובר. והמאמן הזמני, זה שאמור להיות האיש הלחוץ בבית וגן, זה שמשחק אחד מול קרית שמונה יכול להחזיר את בית״ר ירושלים למקום הראשון ולסדר לו, ככל הנראה להמשיך ולהיות המאמן, נכנס מהדלת הצדדית ומכין לו שתייה חמה. הוא מחייך, רגוע, מחליף אפילו מילות נימוס לשלום עם הצלמים שבכלל לא מחייכים בגלל הלחץ שיש להם מהאולפן באוזניה.

לבנדה חוזר עם השתייה שלו לחדרו, מקבל את האישור מהדובר שצריך לצאת, הפעם לעבר השולחן כדי להתחיל במסיבת העיתונאים לקראת המשחק מול עירוני קרית שמונה הערב (20:30, בטדי). כל ההכנות של התקשורת הרבה שהגיעה לבית וגן, הלחץ שהשידור כבר באוויר, השלווה והחיוכים שהקרין לבנדה, ומסיבת העיתונאים הסתיימה אחרי 6 דקות. כן, שש דקות בלבד ישבו גיל לבנדה ואנתוני וארן כדי לדבר על המשחק מול קרית שמונה ולענות על שאלות. המאמן לא נופל בראיונות. הוא מגיע מרוכז, מוכן, מדבר מעט, לא פולט מילים מיותרות ולא מחפש כותרות שעלולות להרגיז את . ללבנדה אין תעודת פרו אבל יש לו יכולת לדעת לא ליפול לבורות שהתקשורת מנסה להכניס אותו עם השאלות, הלגיטימיות, בנוגע להיותו עדיין .

גיל לבנדה עם אנתוני וארן. צילום: משה בוקר
גיל לבנדה עם אנתוני וארן. צילום: משה בוקר

 

עם כל הכבוד למשחק נגד קרית שמונה, סוגיית הגדרת התפקיד שלו, מאמן זמני, עדיין הכי מעניינת ומסקרנת את כולם בבית וגן. ״המעמד שלי? אני לא מתעסק בהכרזות״, ענה לבנדה בעדינות והרבה סבלנות אחרי שנשאל על כך בפעם האלף מאז פוטר שרון מימר. ״אני מאמן פה מהמחזור הראשון ואמרתי כמה פעמים שפחות משנה לי ההגדרה, אני המאמן בפועל״. לבנדה גם סיפק הסבר הגיוני ומציאותי בכדורגל הישראלי: ״לצערי כל המאמנים בליגה הם סוג של זמניים, כולם נשפטים על פי תוצאות, אני מתרכז בעבודה״.

כאשר העיתונאים הבינו כי לא הצליחו להרגיז את המאמן הזמני, הם ניסו למכור לו כי ההתנהגות המכוערת של המגן מרסל הייסטר בסיום המשחק נגד הפועל חיפה היא תוצאה של חוסר שליטה מצידו על השחקנים בגלל היותו מאמן זמני, לבנדה הצליח למצוא תשובה שגרמה לכולם לחייך: ״כשרונאלדו דוחף שופט זה לא אומר שזו אשמתו של זידאן, וכשזהבי זורק את סרט הקפטן זה בגלל שאלישע לוי לא מספיק סמכותי? אני מכיר את השחקנים, זה לא שאני צריך ללמוד מהתחלה. הם מקצוענים וגם אני".

אלי טביב. צילום: פלאש 90
אלי טביב. צילום: פלאש 90

 

אל תטעו, לבנדה לא ניסה לשדר שהוא דומה למאמן ריאל מדריד ונבחרת ישראל, הוא פשוט אילתר תשובה הגיונית וחכמה לשאלה לא חכמה. כאילו שכל עבירות המשמעת בכדורגל הישראלי מתרחשות רק כאשר המאמן הוא זמני. לטובתו של לבנדה משחקת העובדה שאלי אוחנה עדיין לא קיבל החלטה סופית בנוגע לקובי רפואה. עד השבוע האחרון אלי טביב הבעלים תמך ורצה את רפואה, אוחנה העדיף להמתין ולבחון את התאמתו של מאמן מכבי פתח תקוה המתפטר לפני החלטה סופית.

אוחנה לא רוצה להיקלע למציאות בה מאמן שלישי יילך הביתה והעובדה שרפואה נכנס ללחץ במועדון קטן אחרי שלושה הפסדים והתפטר, גורמת לאוחנה למחשבות בנוגע להתאמתו לתפקיד הלחוץ מאוד, אולי הכי לחוץ בליגת העל. ניצחון של בית״ר ירושלים תגרום לטביב לתמוך בהישארותו של לבנדה כמאמן. גם אם מבחינת אוחנה זה יהיה עדיין מאמן זמני. העובדה שמימר חתם במכבי פתח תקוה חסכה לבית״ר את תשלום המשכורת שלו, וטביב מוכן להישאר במתכונת הנוכחית ולחסוך כחצי מיליון שקל. גם אופיו החיובי וסביבת העבודה שהוא מייצר מול אוחנה, טביב והשחקנים, מוסיפה לו נקודות.

שחקני בית"ר ירושלים. צילום: עודד קרני/מנהלת הליגות לכדורגל
שחקני בית"ר ירושלים. צילום: עודד קרני/מנהלת הליגות לכדורגל

 

היעדר מועמד ראוי מבחינת אוחנה היא בינתיים הסיבה העיקרית להישארותו של לבנדה על הקווים. ההחלטה סופית תהיה בכל מקרה של אוחנה וטביב יקבל אותה. בינתיים, למזלו של לבנדה, התוצאות בצמרת ליגת העל השבוע התאימו לו וניצחון הערב יתאים לו עוד יותר.

הקפטן איתי שכטר שניהל שיחת מוטיבציה עם השחקנים אמור לחזור להרכב הראשון, יתכן ועופר ורטה יערוך הופעת בכורה במקום אריק סאבו, הנטייה של לבנדה להמשיך עם סאבו כמגן. הבלם מיקי סירושטיין חוזר מהרחקה לעמדת הבלם במקום אנטואן קונטה המורחק. טל כחילה ישחק עם מסיכה לצידו של סירושטיין, שון גולדברג ישחק כמגן שמאלי במקום הייסטר המורחק.

ראשי המועדון אמרו כי הסיקו את המסקנות מהאירועים במשחק מול הפועל חיפה ושערים נוספים בטדי ייפתחו במועד. בנוסף יתגברו את הקופות בכוח אדם כדי למנוע לחץ לפני המשחק. הערכה בבית״ר שלמשחק הערב יגיעו לפחות 15 אלף אוהדים. אלי אוחנה, מחזיק זכויות הניהול במועדון בטיול פרטי בחו״ל, אלי טביב יהיה במשחק, בכל מקרה, לא תהיה החלטה בנוגע למאמן השבוע גם אם תהיה תוצאה לא טובה עבור בית״ר.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא